niedziela, 18 października 2015

PKB a poziom zycia

PKB a poziom zycia

 W ciagu ostatnich 8 lat rosl PKB ale obnizał sie udzial wynagrodzen w PKB i rosła na skutek masywnych oszustw luka luka podatkowa czyli Polska drenowna jest przez kapitala z zachodu, co dalo ciekawe efekty gospodarcze i spoleczne.

Dynamika PKB i spożycia indywidualnego w sektorze gospodarstw domowych w latach 2004-2013, w cenach stałych, 2003 =100)
Wykres za https://www.ierigz.waw.pl/download/17957-Swietlik.pdf Zrodlo cytowane jest takze dalej.

Po pierwsze powiekszala sie luka miedzy PKB a spożyciem indywidualnym w sektorze gospodarstw domowych.
Po drugie spozycie zywnosci i napojow bezalkoholowych bylo najwieksze w latach 2008-2010 po czym zaczelo spadac ! Spozycie zywnosci w Polsce bylo i jest dalekie od pelnego zaspokojenia co swiadczy o wystapieniu bardzo niepozadanych zjawisk.

Natomiast po spadku w okresie 2003-2005 dynamicznie rosla sprzedaz towarow niezywnosciowych co pokazuje kolejny wykres.
Tabela ponizej pokazuje spożycie niektórych artykułów żywnościowych w przeliczeniu na mieszkańca

Autorka cytowanej pracy wyciaga jak najbardziej poprawne wnioski :
"Stwierdzenia o nasyceniu żywnościowego popytu i zadowalającym poziomie wyżywienia ludności są prawdziwe jedynie na poziomie wysokiego stopnia agregacji danych i bardzo ogólnej analizy spożycia w przeliczeniu na statystycznego mieszkańca.

Spośród 91 badanych przez GUS grup artykułów żywnościowych popyt nasycony dotyczy tylko 10 grup, tj.: pieczywa, mąki, mleka pełnego, mięsa mielonego mieszanego, wędlin drobiowych, margaryn, tłuszczów wieprzowych, buraków i ziemniaków.

W najbogatszych gospodarstwach domowych w Polsce konsumuje się średnio 2 – 5 razy więcej żywności niż w najbiedniejszych. Biorąc pod uwagę konsumpcję poza domem, różnice w spożyciu między najbogatszymi i najbiedniejszymi są jeszcze większe."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz