czwartek, 16 listopada 2017

AI 5

AI 5
Algorytmy  heurystyczne ( greka heuresis – odnaleźć, odkryć, heureka – znalazłem ) są stosowane gdy nie jest znany algorytm rozwiązujący określony  problem lub gdy nakład obliczeń na algorytm dokładny rozwiązujący problem NP-trudny jest zbyt duży do zaakceptowania. Algorytm heurystyczny może też w przybliżeniu rozwiązać pewną mniejszą klasę problemów zawartych w ogólnym problemie.  Różnica między algorytmem ścisłym a heurystycznych jest taka, że algorytm dokładny zawsze znajduje optymalne rozwiązanie ( jeśli jest to w ogóle możliwe, czas wykonania może być długi ), natomiast algorytm heurystyczny znajduje rozwiązanie przybliżone a rzadko kiedy dokładne. Czas działania algorytmu heurystycznego również może być duży. 
Algorytmy  heurystyczne lub po prostu heurystyki są przykładowo chętnie stosowane w programach antywirusowych. Program podczas skanowanie szuka fragmentów kodu domniemanych virusów lub wzorów zachowań wskazujących na szkodliwe działanie tak jakby to robił autor heurystyki.
Heurystyki zanim pojawią się w publikacjach są przez odkrywców testowane na mnóstwie przykładowych danych i dają dobre rezultaty działania. Wcale to jednak nie znaczy że na inaczej generowanych czy specyficznych danych, zostanie choćby znalezione przybliżone rozwiązanie. 
Do algorytmów heurystycznych należy podchodzić z najwyższa ostrożnością jako do zła koniecznego.      
Gdy heurystykę zastosujemy do automatycznego wybrania najlepszych kandydatów do pracy sprawdzamy czy rezultat jest naprawdę dobry a nawet sensowny ! Chętni w naborze muszą zaakceptować powtórny nabór.
Gdy heurystykę zastosujemy do automatycznego zarządzania ekstremalnie skomplikowanymi procesami to trzeba system jednak początkowo kontrolować.

Heurystyke mamy też w logice, nauce o dokonywaniu odkryć i w psychologii wydawania sądów.

Ocenia się uczniów i studentów. Pracodawcy oceniają kandydatów do pracy. Jak pokazują badania ten nabór jest wysoce niedoskonały i jest pole do szerokiego zastosowania AI czy jej namiastki.
Kapitał ludzki możemy [ heurystycznie ! ] zdefiniować jako sumę zdolności i cech ludzi produktywnych. Wiedza - wykształcenie - doświadczenie, dobry stan zdrowia, chęć do pracy. O czym świadczy dyplom uczelni ? Jeśli studia skończono w terminie to dyplom wyższej uczelni jest dowodem zdyscyplinowania studenta - rzecz pożądana przez pracodawcę. Jeśli ilość osób na jedno miejsce na egzaminie wstępnym była spora jest dowodem zdolności maturzysty. Ocena za całokształt studiów i wedle rankingu szkół pokazuje poziom kandydata po studiach. Im lepsza szkoła tym cenniejsze są nawiązane w czasie studiów relacje. O czym świadczy dyplom wyższej szkoły tego i owego ? Żle świadczy o kandydacie który nie wiedział co z sobą zrobić i stracił bezproduktywnie 5 lat swojego życia ! Możemy też na czynniki pierwsze rozebrać sprawę doświadczeń i umiejętności zdobytych u kolejnych pracodawców.

Wróćmy do noblisty Gary'ego Beckera. Rodzice inwestują w utrzymanie i edukacje dzieci. Dzieci w zarobkach mają zwrot z inwestycji rodziców w ich edukację. Korzyść z wykształcenia jest podwójna. Lepiej się zarabia i dłużej żyje. Ale rodzice nieświadomie "kalkulują". Coraz droższe jest utrzymanie i kształcenie dzieci a więc... rodzi się coraz mniej dzieci. To jeden z przejawów szkodliwego działania idiotycznego systemu ubezpieczeń społecznych. Generalnie pokolenie aktywne gospodarczo utrzymuje odchodzące pokolenie rodziców. Wszyscy emeryci winni otrzymać absolutne minimum i dalszą część proporcjonalną do płaconych przez dzieci podatków i parapodatków. Zaczną się rodzić dzieci bo będzie opłacało się w nie inwestować.   

Zautomatyzowany marketing programatyczny działa w oparciu o "inteligentne" algorytmy mające jak najskuteczniej "zaatakować" klienta. Na "miarę jest szyta" dla każdego użytkownika oglądana strona Facebooka. Sztuczna Inteligencja używana jest do spekulacji. Niestety dane podawane przez firmy ( uwidoczniła to doskonale potężna afera Enronu ) są często nieprawdziwe. AI mogłaby demaskować takich oszustów. Rankingi bazują na statystyce która jest przybliżeniem niedoskonałym i nierzadko niewiarygodnym. Związek Radziecki podawał zupełnie niewiarygodne, fikcyjne dane gospodarcze.  http://prawica.net/8961
Wzrost dochodu narodowego
Wzrost produkcji przemysłu i udziału środków produkcji
Wydajność pracy
Transport
Inwestycje

2 komentarze:

  1. Trzeba tu często bywać bo są ciekawe rzeczy

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam Staram się aby było przystępnie.

    OdpowiedzUsuń