środa, 2 stycznia 2013

Zielona Bieda i Bezrobocie Part 3

Zielona Bieda i Bezrobocie Part 3
Kontynujemy omawianie raportu "Study of the effects on employment of public aid to renewable energy sources" o skutkach hiszpańskich inwestycji w zieloną energetykę.

  Piętą achillesową elektrowni wiatrowych jest niski współczynnik wykorzystania mocy. Dane z omawianego raportu są zgodne z danymi eksploatacyjnymi wiatraków lądowych z Dani gdzie wspólczynnik wykorzystania wynosi 19.7% podczas gdy dla farm morskich Danii wynosi on 35%.
Z uwagi na niewielką ilość farm morskich dane eksploatacyjne o współczynniku wykorzystania mocy są szczątkowe. Podawane są liczby 33-35%. Spekuluje się że za 15 lat postępu technologi wspołczynnik wyniesie 45%. Trzeba jednak podkreslic że na poparcie tej spekulacji brak jest konkretów.


Im większy wspołczynnik tym mniejsze koszta jakie ponosi konwencjonalna energetyka cieplna dostarczając mocy regulacyjnej. Dobre własnosci regulacyjne mają bloki zasilanie gazem ziemnym i są przy tym tanie w budowie. Jednak przy obecnej cenie gazu energia z elektrowni gazowej jest conajmniej dwukrotnie droższa niz z elektrowni węglowej.

Koszty inwestycyjne w przypadku farm morskich są znacznie wyższe niż lądowych farm wiatrowych. Duży jest zakres zakres zmienności tych kosztów co wynika z użytych technik posadowienia optymalnych dla sytuacji geologicznej dna morskiego i głębokości morza oraz odległości od lądu. Znaczna odległość od lądu podnosi koszty logistyczne oraz eksploatacyjne a zwłaszcza servisowe. Koszty usuwania awarii są na tyle wysokie że ważą nad ekonomią całego przedsięwziecia. Bliskość istniejących portów oraz lini przesyłowych do których można się przyłączyć obniża koszty.

Farma Windfloat budowana jest obecnie przez międzynarodowe konsorcjum, w którego skład wchodzą: EDP, InovCapital, A. Silva Matos, Repsol, Vestas Wind Systems oraz Principle Power.
Całkowita finalna szczytowa moc farmy wiatrowej Windfloat, zlokalizowanej u wybrzeży portugalskiego miasta Povoa de Varzim, ma wynieść 27 MW. Pełny koszt projektu może wynieść 130 mln euro ale może byc też wyzszy.
Na Windfloat składać sie będą lekkie wiatraki morskie osadzone na pływającej platformie. Będzie więc generowana energia w miejscach, w których ze względu na głębokość niemożliwe jest posadowienie tradycyjnych morskich elektrowni.
Unia Europejska dofinansowała projekt farmy wiatrowej Windfloat kwotą 30 mln euro.
Orientacyjny koszt 1MW mocy szczytowej wynosi więc 130/30= 4.330 mln Euro. Jest więc blisko czterokrotnie większy niż podana w raporcie wielkość dla farm lądowych. Współczynnik wykorzystania mocy będzie dopiero znany w przyszłości.

Hiszpania ma co do wielkosci trzecią w świecie moc zainstalowaną. Tak więc dane należy uznać za wiarygodne i weryfikowalne. Kreacja tej energetyki nastąpiłą tylko i wyłącznie skutkiem udzielania ogromnych dotacji.
Aby osiągnac 12% udział energi odnawialnej miano zbudowac do 2010 roku aż 20155 MW mocy w elektrowniach wiatrowych. To skutek niskiego średniego wykorzystania mocy.



Oczywiscie nikt po dobroci nie kupi drogiej i himerycznej energi wiatrowej. W czystej postaci jest ona niesprzedawalna i jako taka nie ma ceny rynkowej. Ma cene administracyjną.
Mimo niewielkiego udziału energi odnawialnej spowodowała ona średnio 31% wzrost ceny energi.

Dalej skomentujemy i objaśnimy cytowane poniżej wyniki badań:

7. The study calculates that since 2000 Spain spent €571,138 to create each
“green job”, including subsidies of more than €1 million per wind industry job.

8. The study calculates that the programs creating those jobs also resulted in the
destruction of nearly 110,500 jobs elsewhere in the economy, or 2.2 jobs
destroyed for every “green job” created.

9. Principally, the high cost of electricity affects costs of production and
employment levels in metallurgy, non-metallic mining and food processing,
beverage and tobacco industries.

10. Each “green” megawatt installed destroys 5.28 jobs on average elsewhere in the
economy: 8.99 by photovoltaics, 4.27 by wind energy, 5.05 by mini-hydro.

11. These costs do not appear to be unique to Spain’s approach but instead are
largely inherent in schemes to promote renewable energy sources.

12. The total over-cost – the amount paid over the cost that would result from
buying the electricity generated by the renewable power plants at the market
price - that has been incurred from 2000 to 2008 (adjusting by 4% and
calculating its net present value [NPV] in 2008), amounts to 7,918.54 million
Euros (appx. $10 billion USD)

13. The total subsidy spent and committed (NPV adjusted by 4%) to these three
renewable sources amounts to 28,671 million euros ($36 billion USD).




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz