niedziela, 13 stycznia 2013

Zielona Bieda i Bezrobocie Part 5

Zielona Bieda i Bezrobocie Part 5


 W 2011 roku Jeremy Rifkin wydał The Third Industrial Revolution; How Lateral Power is Transforming Energy, the Economy, and the World. Przetłumaczona na 15 języków książka jest bestseller-em wedlug New York Timesa.

Rifkin jest głownym autorem nośnego hasła "Third Industrial Revolution" która to trzecia rewolucja ma dać trwały zrównoważony wzrost, powstrzymać kryzys ekonomiczny, zapewnić bezpieczeństwo ekonomiczne i ochronę kllimatu. Ma więc rozwiązać wszystkie problemy Ziemian poprzez „bezlik małych źródeł energii z wiatru, słońca, wody, geotermii, pomp ciepła, biomasy”
Komisja Europejska od 2007 roku implementuje tą rewolucje za zgodą udzieloną przez Parlament Europejski.
Rifkin jest osobą bardzo kontrowersyjną. Jego wizje nie mają poważnego oparcia w faktach naukowych. „Los Angeles Times” określiał jego książki jako notoryczne brednie, a inni recenzenci jako bezwstydną mieszankę dezinformacji i karkołomnych błędów logicznych. Rifkin jest raczej aktywista i działaczem a nie naukowcem.
Niemniej jednak Rifkin był osobą majaca ogromny wpływ na polityke europejską.




Cytat z "European Energy Review" http://www.europeanenergyreview.eu/data/docs/eer5/EER5-40-46-Rifkin%20interview.pdf
"Perhaps no other author or thinker has had more influence on the EU's ambitious climate and energy policy than the famous American 'visionary' Jeremy Rifkin"....
Jeremy Rifkin, born in 1945 in Denver, Colorado, has written 17 books over the last thirty years, including The Hydrogen Economy (2002) and The European Dream: How Europe’s Vision of the Future is Quietly Eclipsing the American Dream (2004). He is president of the Foundation on Economic Trends (FOET), whose Sustainable Development Team has advised governments the world over. Most recently, Rifkin was an advisor to the Slovenian, Portuguese and German governments when they held the EU presidency. He has also been instrumental recently in asembling a formal network of 12 European technology platforms into one “super-platform” which aims to ‘integrate their various scientific and technological initiatives into an overarching narrative that can help usher in a third industrial revolution’.

 Rifkin miał ogromny wpływ na kanclerz Merkel i jej polityke dotowania zielonej energetyki. Partie proekologiczne w UE, a szczególnie w Niemczech i krajach skandynawskich są bardzo głośne i mają spore poparcie społeczne.

Zauważmy że nawet radykalne ograniczenie emisji CO2 w Europie jest praktycznie bez znaczenia dla emisji CO2 bowiem Międzynarodowa Agencja Energetyki podaje, że 90% wzrostu popytu na energię w latach 2010-2035 przypadnie na kraje spoza OECD.

Wracajac jednak od proroctw Rifkina na Ziemie zauważmy artykuł Daniela Wenzela z 28 X 2012 "Rażące błędy w prognozach kosztów prądu z OZE" w dzienniku Die Welt. Die Welt to wysokonakładowy niemiecki opiniotwórczy dziennik założony w 1946 w Hamburgu przez stacjonujących tam brytyjskich aliantów. Obecnie należy do konceru Axel Springer. Dziennik dostępny jest w ponad 130 krajach.
Die Welt pisze powaznie o poważnych rzeczach.
Denzel pisze że wszystkie prognozy co do rozwoju i kosztów wiatraków i ogniw fotovoltaicznych w Niemczech okazały się zupełnie niewiarygodne. Rzeczywiste poniesione koszty są dwa do pieciu razy większe niz prognozowano. Gorsze są natomiast wskażniki eksploatacyjne zielonych elektrowni.
Politycy, przemysłowcy i zieloni lobbyści usiłują wskazać winnego za ten stan rzecz. Nie wiadmo jeszcze kogo wskaże jako winnego surowy palec.
Operator sieci energetycznej w Niemczech wyda na subsydia dla zielonej energii w 2013 roku ponad 20 miliardów euro. Subsydia miały nigdy nie przekroczyć 36 Euro za MWh a już wynoszą 53 Euro za MWh i gospodarstwa domowe dopłacą tylko w jednym 2013 roku 20 mld Euro do zielonej energii. Przecietny niemiec zapłaci rocznie dodatkowe 250 Euro płacąc za kilowatogodzine najwyższa w świecie stawke 0.27 Euro podczas gdy Francuż płaci 0.15 Euro.

Niemieckie dotacje na energetykę słoneczną wyniosły dotąd astronomiczne 110 mld euro. Kredyty będa spłacane przez 20 lat. Koncern Siemens chce sprzedać swoj biznes produkujący ogniwa słoneczne dlatego że Chińczycy robią ogniwa lepsze i nieporównanie tańsze. .

Conajmniej kolejne 20 miliardów euro (koszt jest trudny do oszacowania) potrzeba na dostosowanie sieci przesyłowej i dystrybucyjnej do zielonych elektrowni. Wymagana jest modernizacja 4400 km istniejących sieci wysokich napięć oraz budowa 3800 km zupełnie nowych linii wysokiego napięcia. Podnosi się że duza moc szczytowa przy niewielkiej średniej mocy zielonych elektrowni znacznie podnosi straty w sieci. Po fakcie może się okazać że koszt był dwu czy pięciokrotnie wyższy.

Tak wiec Rifkin zapomniał powiedziec, ze koszty eksperymentalnej i być może nieudanej "trzeciej rewolucji energetycznej" poniesie podatnik.
Trzeba zacytować węgierskiego premiera "Kłamaliśmy rano, w południe i wieczorem, w dzień i w nocy, miesiącami, latami"

Póki co w Polsce zielona energetyka po prostu spala lasy polskie i ...ukraińskie. Ze spalania lasów pochodzi polska zielona energia , statystyka jest nieubłagana.

Pelleta która jest biomasą, to sprasowane granulki wiórów, trocin, słomy. Jest tanio importowana z Ukrainy.
Unia Europejska każe elektrowniom współspalać biomasę. A więc TIRy przywoża do elektrowni pellety z Ukrainy. A w tle jak zawsze korupcja.
Spalając lasy cofamy się przed rewolucje przemysłową

Nadmiernie eksploatowanie naszej cudownej matki Ziemi jest złe i rodzi realne problemy i niebezpieczeństwa. Jednak póby realizacji utopi proroka Rifkina i spalanie lasów raczej nas oddalja od rzeczywistego rozwiązania problemów.
Gospodarka Niemiec jest potężna i może jakoś zniesie eksperymenty. Ale kraje Europy Środkowej i Południowej są na zupełnie innym etapie rozwoju i eksperymenty z zieloną energia są dla nich zabójcze.




3 komentarze:

  1. http://ekotest.republika.pl/Efekt%20cieplarniany%20-%20krytyka%20i%20dyskusja%20strona%202.html

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo interesujaca strona. Dzieki za linka

      Usuń
    2. Moim zdaniem i pow. linku CO2 działa oziębiająco na klimat w zakresie wyższych temp. i spadek stężenia wskutek wzrostu zapotrzebowania roślin na wodę spowodował m. in. spustynnienie Sahary.
      Tu jest moje wypunktowane uzasadnienie w dyskusji
      http://maczetaockhama.blogspot.com/2012/09/zmiany-klimatu.html

      Usuń