Zycie nad Stan Part1
Przyjemnie jest żyć ponad stan. Bardzo przyjemnie jest się zadłużać i mieć wielkie deficyty handlowe wykazując przy tym wzrost PKB !
Dlaczego ograniczenie deficytu budżetowego kraju który dotychczas zadłużał się zagranicą, powoduje tak koszmarny spadek PKB ?
Poniewaz trudno jest udzielić odpowiedzi na to pytanie, sformułujmy je inaczej.
Ile jeden dolar deficytu budzetowego, kraju który zadłuża sie zagranicą , daje PKB ?
Rząd zadłuża sie u zagranicznych wierzycieli. Pozyskane dolary oddaje importerom za ich złotówki / drachmy / peso. Dolar importu w statystyce obniża PKB.
Importer zagranicznego towaru po wynegocjowaniu transakcji zamawia usługe transportową i ewentualne konfekcjonowanie towaru. Czasem załatwia potrzebne urzędnicze zezwolenia i pozwolenia
Nastepnie dystrybuuje sprowadzony towar.
Tak więc sklepowa cena brutto towaru (liczona jako PKB) zawiera cło, akcyze, VAT, usługe transportową, usługę konfekcjonowania, sporą marżę importera pokrywajacą równiez koszty ewentualnych łapówek i dojść oraz reklamy, marże hurtowe oraz detaliczne i ewentualny koszt przyszłego serwisu.
W zależnośc od towaru i jego pochodzenia cena na sklepowej półce jest dwa do piętnastu razy większa od ceny w wielkim handlu miedzynarodowym.
"Luksusowe", markowe ubrania za setki-tysiące dolarów, sprzedawane w nowojorskim sklepie, kupuje się w Chinach za 5-10% ich sklepowej ceny.
Tak więc nie powinno nikogo dziwic że płaci 4 złote za kilogram cukru kosztującego 600 USD za tone.
Tak więc jeden dolar zagranicznego długu "wytwarza" kilka dolarów PKB.
Inżynieria finasowa państwa powoduje że dany importowany towar w PKB wlicza sie z wielkim mnożnikiem w stosunku do miedzynarodowej ceny . Skonfrontowanie PKB per capita z produkcją przemysłowa per capita w pierwszym odruchu sprawia że uważamy mizerie produkcyjną za jakąś głupią pomyłke.
Wszyscy posługujemy się terminem PKB nie do końca wiedząc co to za drapieżne i dzikie zwierzątko.
Rozdział XIX rocznika statystycznego GUS 2009 ma tytuł "Rachunki Narodowe"
"Rachunki narodowe zestawiane są w układzie sektorów instytucjonalnych, w których podmioty gospodarki narodowej (podstawowe jednostki klasyfikacyjne) grupowane sa według pełnionych funkcji i celów, jakim służa gospodarce.
UDZIAŁ SEKTORÓW INSTYTUCJONALNYCH W TWORZENIU PRODUKTU KRAJOWEGO BRUTTO (ceny bieżace)
Wartość dodana brutto [%] w sektorze:
przedsiebiorstw 41.6
instytucji finansowych i ubezpieczeniowych 4.6
instytucji rzadowych i samorzadowych 12.5
gospodarstw domowych 27.7
instytucji niekomercyjnych 1.1
Podatki od produktów minus dotacje do produktów 12,5"
Mowa jest o wszystkich przedsiębiortwach, niezależnie od kryterium własności.
Poniewż PKB liczony jest w cenach brutto to podatki "wytwarzają" także PKB. To tylko w istocie sztuczka księgowa.
Jednak im dalej w las tym ciemniej !
W jaki sposób instytucje wytwarzają PKB. Czy jest w Polsce choć jedna osoba która może twierdzić że polskie sądy wytwarzają PKB !
Rozumiem ze przyjętych w czasie kadencji premiera Tuska 100 000 nowych urzędników także namiętnie wytwarza PKB. Urzędnicy utrudniając życie przedsiębiorcom wytwarzają PKB. Bardzo ciekawe. Czy urzędnicy spożywając ciasteczka i kawę wytwarzaję PKB ?
Kryzys pokazał jak makabrycznym problemem krajów poludniowej europy jest niski poziom technologiczny zanikającej wytworczości i co za tym idzie mała wytwarzana wartość dodana co implikuje konieczność konkurowania na globalnym rynku z podobnymi miejscami pracy w Chinach i co gorsza w III Swiecie.
Kryzys pokazuje że w szykującym się pokryzysowym porządku swiatowym wszystko wróci do normy i zdrowego rozsądku. Miejsce w szeregu wyznacza nowoczesna i konkurencyjna produkcja , produkcja i jeszcze raz produkcja !
Usługi nowoczesne są finalnie wkomponowane w sprzedawany produkt. Lokalne usługi prymitywne tracą na jakimkolwiek znaczeniu.
Jak podaje "Die Welt"
http://www.welt.de/wirtschaft/article112539428/Das-Sozialgefuege-in-Europa-bricht-auseinander.html
stopa bezrobocia jest najniższa od wielkiego boomu po zjednoczeniu Niemiec. Nowoczesna produkcyjna Północ Europy się bogaci a południe bez nowoczesnego przemysłu ubożeje
Europejskie rekordy bezrobocia wciąż bije Hiszpania 26,6% i Grecja 26%
Zdrowi producenci mają też zdrowy rynek pracy. Austria ma 4,5% bezrobocia, Niemcy 5,4% oraz Holandia 5,6%
Bez pracy pozostaje w Hiszpani 57% osób poniżej 25 roku życia a w Grecji 61%. W Niemczech 8,1%, Austrii 9% oraz Holandi 9,7%.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz