Miekkie panstwo.
Noblista w dziedzinie ekonomii z 1974 roku Gunnar Myrdal nagrode otrzymał za pionierskie prace nad teorią fluktuacji monetarnej i ekonomicznej oraz za wnikliwą analizę współzależności zjawisk ekonomicznych, społecznych i instytucjonalnych.
W ksiązce „Przeciw nędzy na świecie. Zarys światowego programu walki z nędzą” juz w 1970 roku w rozdziale VII opisał i poddał analizie Miękkie Państwo. Ma ono następujące cechy
A. Charakteryzuje się niskim poziomem dyscypliny społecznej szczególnie wśród elit. Bez dyscypliny nie ma normalnego państwa, społeczeństwa i gospodarki. Demoralizacja spływa w dół biurokracji i społeczeństwa ze szczytu elit, od samych lumpen prezydentów.
B. Niedostatki w ustawodawstwie. Nie są nawet precyzyjnie określone zakresy obowiązków i kompetencji państwa. Brak jest podstawowych bardzo waznych regulacji i reguł funkcjonowania.
Lawina zbędnych i szkodliwych, szczegółowych przepisów "śmieciowych" z kazdej dziedziny.
Kupowanie i robienie na zlecenie oligarchii ustaw i rozporządzeń.
C. Brakiem przestrzegania i egzekwowania prawa
D. Szeroko rozpowszechnione jest bezkarne nieposłuszeństwo urzędników. Ostatecznym źródłem prawa jest urzędnik który dowolnie interpretuje ( falandyzacja ) bełkotliwe ustalenia rządu i parlamentu pełne róznych furtek i nieścisłości. Jest to negacja państwa prawa.
Przedsiębiorca i obywatel ponosi zawsze szkodę za błędy urzędników.
E. Wykorzystaniem władzy politycznej i gospodarczej do realizacji partykularnych interesów jednostek i małych grup. Państwo preferuje i chroni interesy wąskich grup kosztem obywateli i całej gospodarki.
F. Znikomą efektywnością wykorzystania funduszy publicznych. Powszechna korupcja w przetargach i dysponowaniu przywłaszczanymi środkami publicznymi.
G. Niską skutecznością przeprowadzania reform sprzyjających rozwojowi
H. Wszechogarniająca korupcja. Krajem rządzi zespolony system korupcji, która jest mechanizmem systemowym a nie rząd. Za atrapą nie działających demokratycznych struktur państwa rządzą realnie układy korupcyjne.
I. Zniekształcenie mechanizmów gospodarczo-społecznych i ich niefunkcjonalność. Brak racjonalnego rynku z jego obudową infrastrukturalną. Zamiast niego działa administracyjno - korupcyjna pajęczyna dowolnych zezwoleń, pozwoleń, koncesji, limitów, kontyngentów, ulg, dotacji, dopłat i kar. Wymieszanie mechanizmów kapitalistycznych z nepotyzmem i paternalizmem.
J. Brak własnej nauki i technologii. Niezdolność nawet do działań odtwórczych i asymilacji nowoczesnych rozwiązań.
K Ogólna słabość państwa . Wewnętrzna i zewnętrzna.
L. Rozwarstwienie społeczeństwa i brak jego spójności
M. Irrelewantna demokracja, demokracja peryferii, demokracja małej intensywności. Rytuał do legitymizacji i reprodukcji układów.
Miękkie państwo kumuluje najgorsze cechy etatyzmu, centralizmu i totalitaryzmu.
Istotną wadą kazdego z wymienionych państw jest brak równowagi praw i obowiązków między obywatelem a państwem a nawet ich określenia.. Obywatel jest zawsze strona słabszą na określony sposób typowy dla danego państwa. Ale w miękkim państwie, jak wynika z powyzszego zestawienia, zsumowana asymetria jest posunięta az do absurdu. Jest ono wrogiem obywateli.
Miękkie państwo moze występować równie dobrze pod fasadą demokratyczną jak i dyktaturą, bowiem odgórne rewolucje pałacowe wykonuje w nim niezmienna elita a istotne mechanizmy władzy pozostają be zmian.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz