wtorek, 26 marca 2013

Kryzys neoliberalizmu

Kryzys neoliberalizmu

1. Doktryna neoliberalna jest wstretnym bankrutem  Podstawowymi narzedziami neoliberalizmu była i jest korupcja , korupcja i jeszcze raz korupcja. Swiat musi przezwyciezyc jej tragiczne skutki
Media bedace w rekach najbogatszego procenta populacji maja mowienie o tym surowo zakazane.

2. Prywatne banki maja znane z nazwisk rady nadzorcze oraz zarzady. Maja indywidualnych wlascicieli prywatnych oraz wlascicieli instytucjonalnych. Opinie publiczna od lat bulwersuja ogromne premie jakie przyznaja sobie bankowcy wykonujacy "robote Boga".
Skorumpowane media przekonały świat ze kryzys jest skutkiem nieprzewidywalnej i nieobliczalnej siły wyższej a prezesow i reszte swołoczy nie mozna pociągnac do odpowiedzialnosci karnej i cywilnej. Banki poza tym były "zbyt wielkie zeby upasc" i trzeba je natychmaist ratowac funduszami publicznymi. Nie wiadomo dokładnie ile publicznych srodkow zaangazowano juz w akcje ratowania prywatnych bankow. Mozliwe ze suma przekroczyłą juz 5 000 mld dolarow. Bankierzy znow pobieraja astronomiczne wynagrodzenia a podatnicy zbiednieli.

3. Pomysł bezwarunkowego ratowania prywatnych bankow srodkami publicznymi był i jest chory. Swiadczy o glebokim skorumpowaniu amerykanskiej polityki. Mozna było banki ratowac zabezpieczajac a konto przyszłych kar i grzywien majatek zarzadow a takze obejmujac na preferencyjnych (dyskryminacja kapitalu zbankrutowanych wlascieli w skali 5-100 razy) warunkach akcje bankow

4. Władze Unii Europejskiej poszły sladem amerykanow i postanowiły przerzucić koszty działan prywatnych bankow na barki państw i społeczeństw.
Parlament Europejski dopiero 8 marca tego roku zrozumial jak bardzo niebezpieczna dla stabilnosci systemu społeczno - gospodarczego jest radykalizacja pogladow i nastrojow ulicy. Uchwała ograniczyła premie bankowców do wysokości ich zarobków. W sytuacji kiedy zgode wyraza wszyscy udzialowcy banku premia moze wyniesc dwukrotnosc wynagrodzenia. W referendum 68% Szwajcarow opowiedziało sie za tym aby pensje i premie zarzadów firm i bankow poddac bezpośredniej kontroli rabowanych dotychczas udziałowców. Tak wiec masowy akcjonariat spólek nie moze juz byc rabowany przez prezesow. Szwajcarow zbulwersowało to ze Novartis dał odchodzącemu prezesowi 76 milionów dolarów. Szwajcaria jest pierwszym krajem na świecie, który w konstytucji zakazuje spolkom publicznym przyznawania menadżerom wysokich premii przez zarządy. Szwajcarskie media pisza ze została zerwana relacja między wysokimi zarobkami a wydajnością pracy co obraza moralnosc i rozsadek.
UBS po tym jak w 2007 roku poniósł wielomiliardowe straty na kredytach hipotecznych był ratowany z budżetu federalnego. Mimo tego szefowie przyznali sobie wielkie premie.

5. Bastionem neoliberalizmu w Europie jest Wielka Brytania.
Lloyds ktory odnotował 2 mld funtow strat w lutym dał zarzadowi extra 365 milionów funtów premi.
Royal Bank of Scotland poinformował o stracie w wysokosci w 5 miliardów funtów Wypłacil menedżerom premie w wysokości 600 milionów funtow ignorujac państwowego udziałowca ktory uratował bank. Rzad powienien w całosci aresztowac zarzad za ostentacyjne łamanie prawa i zwykła kradziez.
Bankructwa banków nie sa niczym nadzwyczajnym. Były, są i będą. Brak płynności wynika z lokowania kapitału w przewartosciowane, mało płynne i ryzykowne aktywa. Zarzady podejmuja dzialania z głupoty lub z chciwości.

6 Wykreowani przez neoliberalna oligarchie na autorytety "wybitni ekonomisci" zawodza i rozpaczaja w mediach nad socjalna rozrzutnoscią rzadów. Ciekawe ze tysiace miliardow dolarow i euro wydane na ratowanie prywatnych bankow nie porusza ich uwagi. Ich zdaniem moralne i uczciwe jest aby wiekszosc zaciskała pasa a sprawcy problemow cieszyli sie milionowymi wynagrodzeniami. Coraz bardziej do swiadomosci spoleczenstw dociera fikcja parlamentarnej demokracji i głebokie skorumpowanie całego systemu władzy.
Prawdziwym zwycięzcą włoskich wyborów z 25% poparciem jest populistyczny Ruch Pięciu Gwiazdek komika Beppe Grillo. Na oferte centrolewicy Grillo odpowiedział tak: „Bersani to chodzący polityczny trup. Zachowuje się przy tym jak natręt seksualny: podgląda i składa nieprzyzwoite propozycje”. Berlusconiego Grillo uważa za osobistego wroga, arcyzłodzieja i nazywa „psychicznym karłem”
Włosi stracili zaufanie do politykow. Teraz tylko jeden krok i demokratycznie moze zostac wybrany Adolf Hitler. Niemcy mieli juz dosc ciaglego zaciskania pasa i przerabiania ich w zebrakow.





7. Sposób zarządzania zachodnimi (szkoda mowic o polskich) spólkami publicznymi do żywego przypomina obecnie prowadzenie socjalistycznych przedsiebiorstw w ZSRR czy PRL. Wystarczy tylko zmienic nazwy i doskonale widac istote prawy. Egzekutywa partyjna jako emanacja woli wszechwładnej partii działajacej rzekomo w imieniu narodu wybierała dyrektora i zarzad socjalistycznej firmy. Obecnie Rada Nadzorcza jako emanacja woli rozproszonych i bezsilnych włascicieli firmy wybiera dyrektora CEO. Tak wygladaja gry pozorów. W socjalistycznej firmie naprawde rzadziła nomenklatura tak samo jak obecnie rzadzi neoliberalna nomenklatura oligarchiczna w spolkach publicznych.
Komunistyczna nomenklatura nie ponosiła faktycznie zadnej odpowiedzialnosci za wynik swoje pracy. Tak samo obecnie prezes odbiera wielomilionowe nagrody dane mu przez nomenklaturowych kolegow mimo iz firma przynosi gigantyczne straty. Obowiazkowe szkoly marskizmu i leninizmu zastapione zostały szkołami "biznesu", ktore koncza ogłupiali absolwenci.

8. O posadach dla "ludzi renesansu" decyduje kumoterstwo, kolesiostwo, nepotyzm, korupcja, prywata i seks.

9. Aż 10 z badanych 11 superfirm wychowało sobie dyrektora we własnych szeregach. Natomiast "wielcy" szefowie pozyskani z zewnątrz mają negatywny wpływ na ewolucję firmy. Stwierdzono brak  jakiegokolwiek związku między wynagrodzeniem dyrektorów a wynikami przedsiębiorstwa. Idea, że jeśli ktoś więcej zarabia, to lepiej zarządza, nie ma potwierdzenia w praktyce. Duze wynagrodzenie wcale nie przyciąga najlepszych ludzi, przyciąga zwłaszcza tych, którzy chcą dużo zarabiać.

10. Do wszystkich tych którzy pracują po 12 godzin dziennie apelujmy aby ratowali banki bowiem ich "spracowani" dyrektorzy nie beda mieli srodkow aby w polowie tygodnia poleciec nad egzotyczne morza. Nie beda tez mieli srodkow aby poslac dzieci do snobistycznych, elitarnych szkól. Nie starczy im nawet na kawior dla psów.

5 komentarzy:

  1. hehehe i tu przypomnial mi sie lament niejakiego Figurskiego w mediach po tym, jak go "wyrzucili" z pracy.
    Ze ah oh no pasa trzeba zaciskac, no nie stac go juz na jedzenie sushi w restauracji...

    wot i polska wersja tego "nie stac mnie na kawior dla psa" :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do peryferyjnej Polski wszystko dociera z duzym opoznieniem. Takze Wielki Kryzys dotarł do nas w latach trzydziestych z opoznieniem ale jak chwycił nas w swoje łapska to nas zadusił.

      Usuń
  2. Ratować banki - niedobrze, bo kosztem biednych. Nie ratować - jeszcze gorzej, bo przecież po bankructwie ktoś musi oddać biednym ich pieniądze. Biednych zawsze najwięcej i najbardziej pokrzywdzeni, najgorsze że zawsze mają swoich bezinteresownych 'obrońców' którzy pierwsi widzą winnych wszelkiego zła na świecie.
    Przykład Cypru pokazuje że biednym krzywda się nie dzieje - kto nic nie miał temu nic nie zabrali.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moim zdaniem prywatne banki maja zbankrutowac i konsekwencje tego maja poniesc wlasciciele banku w tym akcjonariusze , jego zarzad i klienci. Drobnych klientow nalezy chronic. Szkoda ze rozwiazanie to zastosowano dopiero teraz w stosunku do cypryjskiego banku Laiki. Islandia ktora odmowiła ratowania bankow wychodzi na prosta.

      Usuń
    2. Co to za ochrona co dając jednym okrada innych?
      Drobnych klientów należy chronić? Dlaczego? A jakie są kryteria ustalania kto jest drobnym klientem a kto dawcą kapitału? Czy firmy też należy chronić, czy może wykończyć bo dobro drobnych ciułaczy ważniejsze?
      https://bitcointalk.org/index.php?topic=160292

      Usuń