sobota, 16 marca 2013

Zdrowie Szwedow

Zdrowie Szwedow

  Naszemu pólnocnemu sąsiadowi powodzi sie znakomicie. Wskaźnik zatrudnienia 77% jest najwyższy w UE, takze najwyzszy jest wskaźnik zatrudnienia osób starszych wynoszący 69%.
Polityka Szwecji opiera się od lat na założeniu, że wszyscy obywatele mają równy dostęp do edukacji, służby zdrowia i dóbr kultury. W Szwecji zyje sie jak w bajce. W 2010 roku oczekiwana długość życia wyniosla 83,2 lat dla kobiety i 79,1 lat dla mezszczyzny. Jest jedna z najlepszych w swiecie. Śmiertelność okołoporodowa dzieci (2,49 na 1000 żywych urodzeń) jest najniższa na świecie.

Szwecja zajmuje 6 miejsce na świecie w klasyfikacji HDI, wskaźnika rozwoju społecznego i 1 miejsce w rankingu HPI czyli wskaźnika ubóstwa społecznego.
Szwedzka gospodarka jest jedna z najlepszych i najnowoczesniejszych w swiecie. Szwedzkie koncerny sa poteznym, globalnym graczem: ABB, Volvo, Saab (lotnicza i samochodowa), Scania, Koenigsegg, Ericsson, Electrolux, Husqvarna, Vattenfall , Gripen, Skanska AB, Nordea Bank, Oriflame, Tetra Pak, H&M i Ikea.
Szwecja jest krajem energetycznie samowystarczalnym. Konsumpcji energii 18 MWh per capita na rok jest jedna z najwyzszych w swiecie. Jest ponad 5 krotnie wyzsza niz w Polsce !

Sukcesy krajów Europy pólnocnej oslepiajać neoliberałow. Wspomnienie o wszelkich doskonałych wskaznikach gospodarczycch i społecznych powoduje bezsilną wściekłość i szał neoliberałow. Piana na ustach i nienawisc w oczach. W słowotoku lejacych sie bredni słychać ... podatki , podatki , podatki !
Tymczasem badania prowadzone wsród przedsiebiorców pokazuja ze oni akceptują wysokie podatki w zamian za doskonału usługi jakie swiadczy im panstwo.
Tak wielka ilosc szwedzkich koncernów działajacych na całym swiecie doskonale dowodzi tego jak wielka rente ochronna dostaja te koncerny od panstwa szwedzkiego.
Korupcja jest w tych krajach najnizsza na swiecie. Jest zwalczana bezpardonowo.

"Gazeta Lekarska" w marcowym numerze tego roku zawiera doskonały artykuł o szwedzkim systemie ochrony zdrowia (jeden z najlepszych w swiecie o ile nie najlepszy) o tytule "Szwecja - wszystkim według potrzeb" autorstwa Marii Domagały. Autorka zebrała dane z roznych zrodeł aby stworzyc całościowy obraz systemu. Dlatego pozwole sobie obficie zacytowac doskonały artykuł. Szkoda ze ukazał sie w tak niskonakladowym i niedostepnym czasopismie.

" Zasadę równego dostępu do usług według potrzeb, a nie możliwości finansowych, oraz cel w postaci stworzenia warunków do zapewnienia dobrego zdrowia na równych zasadach dla całej ludności wprowadził The Health and Medical Services Act z 1982 r. Starszym dostęp do bezpłatnej publicznej opieki zdrowotnej i pomocy gwarantuje The Social Services Act z 1980 r. Szwedzki system ochrony zdrowia ma zatem charakter socjalny; za zapewnienia zdrowia każdemu obywatelowi odpowiada państwo.
Świadczenia zdrowotne są finansowane głównie z podatków. Ze środków publicznych pochodzi 80 proc. wydatków na ochronę zdrowia, zaś ok. 17 proc. pokrywają opłaty pacjentów. Dobrowolne prywatne ubezpieczenie zdrowotne finansuje zaledwie 0,2 proc. wydatków. Na pozostałe wydatki składają się granty i dotacje państwowe oraz składki na ubezpieczenie społeczne płacone przez pracodawców. W 2009 r. ogólne wydatki na ochronę zdrowia stanowiły 9,9 proc. PKB Szwecji.

Pacjent płaci...
Wysokość opłat pacjenta (OOP) ustala się lokalnie. W 2011 r. opłata za konsultację GP wynosiła równowartość 11-22 euro (100-200 koron szwedzkich) w zależności od hrabstwa, za poradę specjalisty 25-35 euro, za dobę w szpitalu - 9 euro. Pacjenci poniżej 20. roku życia są zwolnieni z opłat; dotyczy to także usług stomatologicznych, szczepień, badań, konsultacji i leczenia. Dla kobiet poradnictwo przedciążowe i ciążowe badania kontrolne, leczenie i opieka okołoporodowa również są bezpłatne. Seniorzy mają ulgi.
Przed nadmiernymi obciążeniami finansowymi zabezpiecza limit opłat pacjenta. Na przykład pułap opłat za porady medyczne wynosi 122 euro w ciągu 12 miesięcy (od daty pierwszej opłaty), w kosztach leków pacjent partycypuje również do 122 euro rocznie (1100 koron), pozostałe są refundowane (poza lekami OTC). Limit opłat za usługi stomatologiczne wynosi 333 euro w ciągu 12 miesięcy...

Od 2005 r. obowiązuje prawo określane jako nowa gwarancja opieki. Wzmacnia ono pozycję pacjenta, poprawia dostępność i zapewnia równy dostęp do dowolnego rodzaju świadczeń w różnych częściach kraju. Gwarancja ma formułę 0-7-90-90, co oznacza: niezwłoczną konsultację medyczną, poradę lekarza ogólnego w ciągu tygodnia, konsultację specjalistyczną w czasie nie dłuższym niż 90 dni i uzyskanie leczenia do 90 dni od diagnozy.

Większość pracowników systemu ochrony zdrowia pracuje na etacie, są członkami związków zawodowych, które reprezentują ich w negocjacjach płacowych. Tydzień pracy wynosi 40 godzin, średnie miesięczne wynagrodzenie lekarza - 6300 euro (56 600 koron szwedzkich), dentysty - 4700 euro, pielęgniarki - 3200 euro."


Wynagrodzenia w Szwecji są spłaszczone. Przecietne wynagrodzenie dyrektora duzego szpital nie przekracza 10 000 Euro. Niewiele mniej od pielegniarek zarabia personel pomocniczy. Tak wiec rozpietosc zarobkow jest 1:3.
Zauwazmy ze wszystko w doskonałym systemie szwedzkim jest zrobione wbrew ideom neoliberalizmu.
Szwedzi to spojny narod wynalazcow i innowatorow.
W 1959 roku Volvo rozpoczeło sprzedaz samochodow z trojpunktowymi pasami bezpieczenstwa konstrukcji wynalazcy Nilsa Bohlina, inżyniera Volvo.
Prosty w sumie (a jednak genialny) wynalazek oszczedził ogrom ludzkich istnień na swiecie. Volvo inwestowało w bezpieczenstwo samochodow czyli w zdrowie i zycie obywateli..
Nowe Volvo V40 ma poduszka powietrzna dla pieszych !
Maska silnika przy kolizji z pieszym unosi się do góry przy podszybiu, dzięki czemu groźne elementy samochodu są odizolowane od padającego na maskę przechodnia. Tym samym tworzy się miejsce na poduszkę powietrzną, która chroni głowę kierowcy przed ewentualnym uderzeniem w podszybie lub szybę. Uderzenie ciała ofiary w podniesioną maske nie jest takze sztywne co radykalnie ogranicza urazy.
Niebezpieczna sytuacje detekuja sensory i komputer. Ciekawe czy nowy system przyjmie sie w swiecie.


5 komentarzy:

 1. Trochę poznałem Szwecję i Szwedów. Wydaje mi się, że sukces, który odnieśli nie jest zależny od modelu gospodarki, ale od mentalności tych ludzi. Oni są jak zauważyłeś spójnym narodem, zjednoczonym, czującym odpowiedzialność za swój kraj. Są gotowi pracować na sukces innych Szwedów. Żaden Szwed nie podłoży sąsiadowi świni, gdy temu zacznie się powodzić, przeciwnie, zaoferuje mu swoją pomoc. Coś jak Żydzi, ale na dużo większą skalę. Podobna postawa społeczna jest w Finlandii, Norwegii, częściowo w krajach germańskich, podobno też w Japonii.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zarzuty neoliberalow to oprocz wysokich podatkow brak wolnosci. Szafuje sie tutaj szeroko wyolbrzymionymi przez media przypadkami "odbierania rodzicom dzieci za klapsa" i tym podobne.


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pojmowanie przez neoliberałow słowa wolnosc jest bardzo specyficzne. Wolnym wedlug nich jest umierajacy, na bocznej uliczce , z głodu Afrykanin.

   Usuń
 3. szwedzkie odmienności, Szwedzi statystycznie piją mniej niż średnia w EU, może ten "sukces" , bo kiedyś pili jak smoki, jest też znakiem ich dobrej samorganizacji:
  http://www.polityka.pl/swiat/obyczaje/1519180,1,skandynawski-problem-z-alkoholem.read
  http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/594023,bedzie_jak_w_szwecji_alkohol_w_sprzedazy_tylko_przez_osiem_godzin.html
  http://www.egospodarka.pl/art/galeria/79723,Spozycie-alkoholu-w-Polsce-nizsze-od-sredniej-UE,1,39,1.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szwedzi tez bardzo mało palą i skutecznie wychodza z obłedu palenia tak samo jak z picia.

   Usuń