wtorek, 19 marca 2013

Raj na Cyprze

Raj na Cyprze

1.Alexis de Tocqueville napisał : "Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy".
Tak jak przepowiadałem przewlekłosc i zaostrzenia kryzysu spowodowało ze Niemcy przestali sie liczyc z rajami podatkowymi.

2. Mały problem ma 40 tysiecy rosyjskich i 5 tysiecy polskich kombinatorow. Szacuje się, że w cypryjskich bankach Rosjanie mają depozyty na ponad 18 miliardów dolarów. Do spółek na Cyprze przelewanych było corocznie ponad 500 mln złotych z tytułu dywidend polskich spółek. Twierdzenia neoliberałow o tym ze "biznesmeni stracą zaufanie do Cypru" obrazaja inteligencje Polakow i kompromituja demaskujacych sie protektorow złodzieji. .

3. Cypryjski raj podatkowy latami służył oligarchom, mafijnym przestępcom, złodziejom i kombinatorom odmawiającym płacenia podatków w kraju i wyprowadzajacym z kraju pinieniadze. Unikanie opodatkowania przez gagatków powoduje ze pozostali uczciwi platnicy płacą zwiększone podatki. Szkoda ze jednorazowy extra podatek dla gangsterow jest taki mały.

4. Płacenie przez niemieckich i holenderskich podatnikow oligarchom, mafii i kombinatorom byłoby czyms bezpredensowo złym w histori.
Na znak żałoby Władimir Żyrinowski przyszedł do Dumy ubrany na czarno. Polityk mówi, że rosyjski rząd powinien interweniować w obronie interesów Rosjan

5. Kto ma wladze ten ma racje. W PRL na podstawie zewnetrznych znamiom bogactwa wymierzano ekstra podatek nazwany domiarem. Uzyskany "dochod był słuszny klasowo i sprawiedliwy społecznie". W 1950 roku wymiana pieniedzy była rabunkiem po ktorym Polacy nigdy nie odzyskali zaufania do złotówki.

6. Z punktu widzenia Cypryjczyków niewielka jednorazowa danina jest po stokroc lepsza niz nekanie gospodarki dzisiecioleciami zwiekszonym podatkiem VAT.
Prawdopodobie zwolnione z podatku beda depozyty do 20 000 euro. Tak wiec biedacy i sredniacy nie ucierpia. Wcale nie jest powiedziane ze posłowie przegłosuja rzadowy projekt.

7. Akcja podważa zaufanie do banków. Depozyty uwazano bowiem za bezpieczne. Zadnej rewolucji ani konca swiata nie bedzie. Jest nadzieja ze znokautowane zostana kolejne raje podatkowe.

8. Na cypryjski paszport mógł liczyć każdy obcokrajowiec, który przez 5 lat "inwestował" w tym kraju 15 mln euro. Jest to negatywny swiatowy ewenement.
Unijne paszporty zdobyło szereg rosyjskich "biznesmenów", którzy nigdy by ich nie otrzymali.

9. Chory jest sam pomył ratowania przez podatnikow prywatnych bankow. Obywatele Islandii sprzeciwili sie bailoutowi prywatnych bankow. Bravo !
To jednyna sensowna decyzja. Prywatnych bankow Cypru nie powinien ratowac ani Niemiec ani Cypryjczyk. Rosyjscy "biznesmeni" winni stracic 100% depozytow.

10. Skorumpowany polski rzad w 1992 roku z premedydatacja zaprojektował mozliwość prowadzenia "optymalizacji podatkowej". Wiadomy minister bez numeru Pesel , zwany komornikiem z Londynu widzac ze finansami panstwa jest naprawde zle skonczył z mozliwoscią optymalizacji.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/akademia/artykuly/605863,nowy_protokol_do_umowy_z_cyprem_eliminuje_fikcyjne_odliczenie_podatku.html

"Podpisany 22 marca w Nikozji protokół do polsko-cypryjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodu i majątku z 1992 r. obejmuje m.in. postanowienia faktycznie eliminujące struktury optymalizacyjne najczęściej wykorzystywane przez polskich podatników.
Po pierwsze, protokół usuwa z treści wspomnianej umowy klauzulę tax sparing, polegającą na automatycznym zaliczaniu 10-proc. podatku cypryjskiego na poczet podatku należnego w Polsce od dywidend i odsetek oraz 5 proc. w odniesieniu do należności licencyjnych – wypłacanych przez spółki cypryjskie – nawet w sytuacji, gdy taki podatek faktycznie nie był na Cyprze pobierany. W konsekwencji stosowania w dotychczasowej regulacji od należnego w Polsce podatku dochodowego od dochodu z tytułu cypryjskich dywidend, obliczanego według stawki 19 proc., odejmowano teoretyczny podatek cypryjski w wysokości 10 proc., tym samym redukując efektywną stawkę podatkową do zaledwie 9 proc. dochodu.

Po drugie, protokół radykalnie zmienia regulacje dotyczące wynagrodzenia dyrektorów, czyli członków zarządów spółek. Dotychczasowe przepisy pozwalały na opodatkowanie dochodu z tego tytułu w państwie, gdzie był on uzyskiwany, czyli w państwie źródła – w przypadku członków zarządów spółek cypryjskich będących polskimi rezydentami oznaczało to teoretyczne opodatkowanie na Cyprze. Jednocześnie, zgodnie z regulacjami dotyczącymi metody unikania podwójnego opodatkowania, Polska zwalniała taki dochód od opodatkowania. W konsekwencji, wobec braku opodatkowania na Cyprze dochodu z tytułu wykonywania funkcji poza terytorium Cypru – dochód taki faktycznie nie był opodatkowany ani w Polsce, ani na Cyprze. Protokół wprowadza w tym zakresie zasadę wyłącznego opodatkowania takiego dochodu w państwie zamieszkania lub siedziby osoby pełniącej funkcję dyrektora spółki cypryjskiej."

4 komentarze:

  1. Ad 6:

    z punktu widzenia Cypryjczykow jednorazowa danina wcale nie jest lepsza. Po pierwsze, banki sa tak zalewarowane, ze te nedzie kilkanascie miliardow euro tylko przedluzy agonie.
    Problem polega na tym, ze banki sa umoczone w obligach greckich, a rzad oczywiscie gwarantem depozytow jest.
    Dodatkowo na Cyprze rzadzi euro, co juz zupelnie nie daje mozliwsci manewru.

    w zasadzie jedyny sensowny scenariusz jaki mozna zastosowac to :
    - bankructwo bankow i rzadu
    - wystapienie ze strefy euro
    - dewaluacja lokalnej waluty
    - renegocjacja warunkow splaty dlugu z kredytorami
    - zamiana depozytow zwyklych ludzi z euro na lokalna walute i stopniowe ich wyplacanie

    czyli cos podobnego co zrobil rzad Kirchnera Nestora po bankructwie Argentyny w 2001 r.
    Chociaz oczywiscie spowoduje to chaos, zamieszki i popadniecie w nedze bardzo wielu Cypryjczykow - co do tego nie ma sie co łudzic.

    OdpowiedzUsuń
  2. Podzialam zdanie na temat bankructwa. Ratowanie bankruta ktory jest trwale nierentowany i niewyplacalny nie ma zadnego sensu. Dalej powieksza straty , gmatwa i komplikuje sytuacje.
    Po bankructwie nie konczy sie swiat !

    Cyprowi chciał być pralnią brudnych pieniędzy dla rosyjskiej mafii. Zarabiały ba tym banki i przemysl turystyczny To dlaczego ma teraz placic niemiecki podatnik ?


    OdpowiedzUsuń
  3. Ja sobie mysle, ze obciazanie odpowiedzialnoscia dobre jest - ale jesli obciazamy tych, co zawinili. A tutaj bynajmniej ani podtnicy Cypru ani Dojczlandu nic nie zawinili tj. pojecia zielonego nie mieli jakie lody im kreci ich wlasny rzad w porozumieniu z banksterami.
    Oczywiscie oni najbardziej w tylek dostana, tak juz ten swiat zrobiony jest :(

    OdpowiedzUsuń
  4. Jeszcze w temacie Szwecji, teraz Potop zafundowały by nam Szwedki raczej, takie to są szwedzkie odmienności, że panie bija panów:

    http://www.rp.pl/artykul/943835.html

    OdpowiedzUsuń