poniedziałek, 11 marca 2013

Szok przyszlosci P1

Szok przyszlosci P1

0. W długiej fali historycznej o bogactwie narodow decyduje wyłacznie technologia jaka one posiadaja i dysponuja oraz sprawnosc instytucjonalna systemu.

1. W dobie rewolucji przemysłowej praca maszyn zastapila na etapie mechanizacji produkcji prace reczna. W dłuższej perspektywie okazalo sie to pozytywne dla rynku pracy i bogactwa narodow. Pompowana praca maszyn woda w wodociagach wywołala rewolucje higieniczna i radykalnie podniosła komfort zycia i jego trwanie.
Proces samoczynnej, masowej produkcji jaką prowadzono w koncernie Ford nazwano Automation. Rozmaitą automatyzacje u Forda wdrazano juz przed wojna ale brak rak do pracy w czasie wojennej koniunktury oraz dynamicznie rosnace płace robotnikow przyspieszyły prace badawcze i wdrozeniowe.

2. Automatyzowanie produkcji oraz uslug spowoduje ze bedziemy miec coraz wiecej wolnego czasu społecznego. W tym nowym czasie wolnym hipotetycznie mozemy zuzywac coraz wiecej dostarczanych uslug rekreacyjno - rozrywkowo - turystycznych w ktorych zatrudnienie moga znalezsc osoby zwolnione z sektora produkcyjnego i z sektora juz zautomatyzowanych uslug. Zwolnieni ktorzy nie znajda zatrudnienia musza sie oddac zbieractwu i lowiectwu. Zycie umili im rzadowy przewodnik instruujacy gdzie w lesie rosną zioła, które sa jadalne, z podanymi okresami wegetacyjnymi. Zebrane dobra zbieracze przetworza wedlug wspaniałych przepisow. Ruch i zdrowa dieta wegetarianska zapewnia im dlugie zycie. Pyszne i zdrowe sa takze zebrane robaki.
Kawior, perliczki, krewetki, homary, łosoś, jaja przepiorczce, argentyńska wołowinka, cielęcinka, jagniecinka, borowiki, dziczyzna, króliki, trufle, gesia watrobka - sa niezdrowe.
Wyprzedzajac rozwazania powiedzmy ze spoleczenstwa posiadajace (chodzi o prawo wlasnosci) zautomatyzowane zaklady produkcyjne i zautomatyzowane uslugi beda konsumowac uslugi rekreacyjno - rozrywkowo - turystyczne. Pozostali nie posiadajacy beda konsumowac szczaw, zioła, korzonki i robaki.

3. Szczegolnie duze korzysci daje automatyzacja produkcji masowej. W obszarze tym dominuja wielkie koncerny swiatowe. Do elitarnej grupy koncernow technologicznych dolaczyli kilkanascie lat temu Koreanczycy a obecnie robia to Chinczycy. Stosuja zmodyfikowana i dostosowana do okolicznosci skuteczna strategie japonska. Aby wspiac sie na technologiczny szczyt Japonczycy, Koreanczycy i Chinczycy dali z siebie wszystko. Oni zrozumieli ze w tej grze stawka jest wszystko. Byc albo nie byc. W grupie tej nie ma zadnego polskiego przedsiebiorstwa.

4. Wychylajacy sie z rozporka polscy bogacze to co do jednego Tajni Wspolpracownicy bezpieki. Sa twarzami III Swiatowego kapitalizmu kompradorskiego bazujacego na systemowej korupcji. Oni nie maja zielonego pojecia jak zbudowac koncern technologiczny i nic takiego nie powstanie jako ich dzielo..

5.Tydzien pracy we Francji ma 35 godzin. Stanislaw Lem w futurystycznych dzielach pisal o zautomatyzowanej produkcji z udzialem robotow i darmowej konsumpcji kazdemu wedlug jego potrzeb.

5.Systemy spoleczno - gospodarcze sa w ciaglej ewolucji. Prognozowanie czegokolwiek w fazie szybkiej zmiennosci systemu na podstawie danych historycznych jest niewiele warte.

6. Od lat funkcjonuja automatyczne stacje benzynowe Neste. Zastosowano najtansze rozwiazanie bez wydawacza monet reszty. Kasjerzy okazali sie zbedni i mogli odejść. Czynnosci serwisowo - konserwacyjne w tych stacjach nie sa bardziej pracochlonne niz w stacjach konwencjonalnych.

7. Od kilku lat funkcjonuja automatyczne kasy Nixdorf (Siemens) w marketach. Klienci sami kasuja sobie towary. Do budowy stanowiska kasowego uzyto standardowych elementow: komputera PC, dwoch tanich wag dla towarow, scanera dla kodow kreskowych, czytnika kart i banknotow oraz wydawacza monet. W prostszej i tanszej odmianie automatyczna kasa akceptuje tylko karty platnicze. Najdrozszym elementem systemu jest program. Stanowisko kasowe nie jest wiec faktycznie drogie. Producenci oszczedzaja na precyzji wag. Kiedy wiec zeskanujemy kod lekkiego przedmiotu to waga go nie wykryje w koszyku. System sie zablokuje i musi podejsc obsluga aby go odblokowac. Na ekranie komputera krzyczy wielki napis a klient czuje sie jak złodziej. Tandetne wagi limituja do 20 ilosc produktów.



8. Zelazne prawo kapitalizmu stanowi ze zysk z operacji gospodarczej wedruje do wlascicieli kapitalu i operatora kapitalu. Pracownikom placi sie jak najmniej, tyle ile dyktuje lokalny rynek pracy. Totez w interesie kapitału z Centrum jest aby w krajach peryferyjnych bylo wysokie bezrobocie implikujce niski poziom płac.

9. Zagraniczni wlasciciele kapitalu i operatorzy marketow w zadnym razie nie zamierzaja lamac zelaznego prawa kapitalizmu. Ksieguja zakup stanowiska kasowego za 150 - 400 tysiecy zlotych !. W stosowaniu cen transferowych maja duze doswiadczenie. Tak wiec nadal markety w polsce pozostana nierentowne natomiast zyski z dzialania marketow w polsce zasila zagranicznych wlascicieli kapitalu i jego operatorow. Wszedzie tam gdzie pojawia sie Siemens nalezy węszyc wielką korupcje.

10. Pozostaje zagadka dlaczego Najlepszy Minister uwaza ze zachodnie koncerny beda chcialy budowac w Polsce zaklady w ktorych zatrudnia 67 letnich pracownikow do prostych prac.

11. Od wielu lat płace rosną w polsce wolniej niz rosnie produktywnośc. Jak widac Zelazne prawo kapitalizmu dziala calkiem niezle. Oczywiscie zadne modlitwy i żadne zaklęcia tego faktu nie zmieniaja. Tak jak nieubagane byly zelazne czolgi i armaty tak samo nieublagane jest zelazne prawo kapitalizmu

12. Nawet jesli zachodni koncern postawilby w polsce zaklad technologiczny to i tak zaplaci polskim pracownikom 1/4 tego co pracownikom na zachodzie.

13. Powojenny system emerytalny stworzono dla społeczeństwa przemysłowego. Pracownik pracujacy dla Forda - Boeinga - Siemensa - BMW ... dostawal wysoka place i.liczne swiadczenia. Nie za duzo dostawali wlascicele kapitalu - oni zapragneli dostac wiecej a dobre miejsca pracy wywedrowaly poza USA i kraje zachodu. Nie ma wiec dobrze platnej pracy i nie bedzie wysokich emerytur jako ze w uslugach place sa niskie. Realna wysokość emerytur bedzie stagnowac a pozniej bedzie spadac. Za to coraz wiecej bedzie miliarderow

14. Przelomowy rok 1989 znacznie obnizyl intensywność prac badawczych i wdrozeniowych nad automatyzacja produkcji i uslug jako ze taniej było przenieść ją do kraju gdzie bardzo tania jest siła robocza. Poniewaz obecnie realne płace Chińczykow rosna po 10% rocznie a rzad chinski kładzie nacisk na rozwoj rynku wewnetrznego to koncerny reanimuja pomysły na automatyzacje produkcji.

15. W 1999 roku zmarł legendarny wynalazca, zalozyciel koncernu Sony i jego prezes Akio Morita. Pod genialnym przywodca koncern SONY byl napotezniejszym koncernem elektronicznym swiata. Akio Morita smial sie z "gospodarki usług". W 1992 roku w swoim wystąpieniu w Davos powiedział:
"jedynie przemysł przetwórczy daje solidne zatrudnienie w odpowiedniej skali, zaś sektor usług może przetrwać wówczas, gdy istnieje przemysł, który te usługi może wspierać".
Nie brakowało głosów ostrzegajacych ze próba stosowania modelu amerykanskiego w japonskiej gospodarce skonczy sie katastrofa.

16. Zona ugotowała obiad rodzinie a maz posprzatał mieszkanie. Swiadczyli usługi. Przeciez trzeba to zaksięgowac i opodatkować ! Zalozmy ze maz ma firmie sprzatajaca a zona restauracje. Przeciez to oczywiste ze ich kasy drukuja paragony klientom. To jest wlasnie gospodarka oparta o proste usługi. Ja ci robie kawe a ty mi myjesz samochod . Wytwarzamy PKB.



5 komentarzy:

  1. Trafione w sedno, taki jest współczesny świat. Zwiedzałem ostatnio pewna fabrykę postawioną w Polsce przez Niemców. Część prac wykonują tam pracownicy, głownie kobiety, chodzi o podawanie elementów do gniazd zrobotyzowanych, jest rodzaj linii półatomatycznej, coś zrobi człowiek a robot dokończy. Na moje pytanie dlaczego całość nie jest zautomatyzowana (stosunkowo łatwo to zrobić) - odpowieź brzmi: amortyzacja inwestycji 2 mln EURO w automatykę w linii produkcyjnej (dane podzespołu) za długo się zwraca. Tańsze jest zatrudnienie Polaków - jeszcze, na jak długo? Nasze niskie aspiracje płacowe powodują , że mamy troche pracy w produkcji, gdy zachcemy więcej zarabiać wejdą automaty lub fabryki wyjadą na ... Ukrainę (?)

    OdpowiedzUsuń
  2. Acha , na 2 pytanie , a dlaczego ta fabryka nie w Chinach - odpowiedź: bo rozczarowaliśmy się jakością chińskich podwykonawców. Produkcja nie spełnia norm jakościowych.

    OdpowiedzUsuń
  3. I to jest tragedia: Chiny po dekadach bycia rezerwuarem taniej sily roboczej teraz buduja swoj wlasny przemysl oparty o konsumpcje wlasna. Co by nie mowic o komunistycznym rzadzie tego kraju - patrza oni w perspektywie dekad i w perspektywie umacniania wlasnego kraju.

    A w Polsce dokladnie odwrotnie. No prawie jak przed rozbiorami :((

    OdpowiedzUsuń
  4. Oczywiście "prognozowanie jest trudne, zwłaszcza gdy dotyczy przyszłości" ;) ale kierunek jest pewny - "bogaci będą bogatsi a biedni coraz biedniejsi". Metody i środki takie czy inne, zawsze się znajdą.

    ad 4 - za to mają znakomite zdolności i konszachty żeby rozwalić lub przechwycić, każdy dobrze rokujący, rodzący się biznes, którego właściciel nie przystąpi do ich kliki podziału kasy. Niezależność zamożnych ludzi taka klika traktuje jako największe zagrożenie swoich wpływów.

    ad 6 i 7 - sam korzystam, nie stoję przez to w kolejkach. Pewnie mam pod skórą agenta Smitha, który szepcze przepoconym głosem żeby nie dawać człowiekowi pracy maszyny ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Czesci prac fizycznych nie oplaci sie przy niskich placach automatyzowac.
    Tak samo nie oplaca sie rozbudowywac oprogamowania dla obslugi koncernow - taniej jest zatrudnic w centrach uslug ksiegowych bardzo tanich Polakow.

    OdpowiedzUsuń