sobota, 13 grudnia 2014

Sankcje przeciw PRL i ZSRR oraz Rosji

Sankcje przeciw PRL i ZSRR oraz Rosji

 Administracja prezydenta Cartera wprowadzila ograniczony i dosć łagodny ostrzegawczy pakiet sankcji przeciwko ZSRR po agresji ZSRR na Afganistan. Sankcje te bardzo zaniepokoiły przywodcow ZSRR doskonale wiedzacych ze blok wschodni w konfrontacji gospodarczej z USA i Zachodem jest bez szans.
Totez władze ZSRR naciskaly przywodcow PRL do dobrze zorganizowanej rozprawy z Solidarnoscia własnymi rekami odmawiajac interwencji.

Podczas narady Biura Politycznego KC KPZR 10 grudnia 1981 roku, uczestnicy doszli do wniosku ze interwencja militarna w Polsce moze byc rozwazna jedynie jako dramatyczna ostateczność w sytuacji gdyby polskie siły nie poradzily sobie z wyzwaniem zaprowadzenia z powrotem komunistycznego porzadku siła i zniszczeniem destruktywnej Solidarnosci. W czasie debaty prominentny członek Biura Politycznego KC KPZR Jurij Andropow, w przeszlosci uczestnik procesu interwencji, wyraził kategoryczny sprzeciw odnośnie interwencji ZSRR w Polsce

"Nie możemy ryzykować. Nie zamierzamy wprowadzać wojsk do Polski. Jest to słuszne stanowisko i musimy się go trzymać do końca. Nie wiem, jak rozwinie się sprawa z Polską, ale jeśli nawet Polska będzie pod władzą “Solidarności”, to będzie to tylko tyle. A jeśli na Związek Radziecki rzucą się kraje kapitalistyczne, a oni już mają odpowiednie uzgodnienia o różnego rodzaju sankcjach ekonomicznych i politycznych, to dla nas będzie to bardzo ciężkie. Powinniśmy przejawiać troskę o nasz kraj, o umacnianie Związku Radzieckiego. To jest nasza główna linia"

Oryginał protokołu z narady Biura Politycznego KC KPZR z dnia 10 grudnia 1981 znajduje sie pod adresem
http://psi.ece.jhu.edu/~kaplan/IRUSS/BUK/GBARC/pdfs/poland/pl81-11b.pdf
Ponizej poczatek protokołu.


ZSRR obawial sie SANKCJI EKONOMICZNYCH. Interwencja Armii Czerwonej w Polsce nie była wiec brana pod uwagę. Interwencji domagał się tylko autor wojskowego zamachu stanu i przywodca zbrojnego gangu złoznego z wysokich funkcjonariuszy wojska i bezpieczenstwa , Wojciech Jaruzelski.

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/amerykanski-profesor-o-reakcji-usa-na-stan-wojenny-w-polsce-w-1981-r/4h1m7
"Profesor historii Uniwersytetu Harvarda, wybitny znawca historii Rosji, Richard Pipes, w grudniu 1981 r. był szefem biura ds. Europy środkowowschodniej i ZSRR w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego w administracji prezydenta Ronalda Reagana...
W sobotę 13 grudnia wieczorem byłem w domu. Nagle dostałem telefon z Białego Domu: mam natychmiast wracać. Kiedy tam przyjechałem, trwało już zebranie na temat sytuacji w Polsce. Prowadził je wiceprezydent (George H.W.) Bush..
- Polecono mi przygotować projekt sankcji na reżim w PRL. Nie wiedziałem, jak się za to zabrać. W końcu opracowaliśmy pakiet sankcji ekonomicznych, które wprowadziliśmy gdzieś w połowie grudnia. Staraliśmy się je uchwalić razem z krajami europejskimi. Niemcy zachodnie nie chciały się przyłączyć, twierdziły, że stan wojenny to wewnętrzna sprawa Polski. Sądzono, że sankcje będą bardzo kosztowne dla Polski i dla ZSRR - i rzeczywiście były. "

Prezydent Ronald Reagan przedstawił idee sankcji przeciw ZSRR i PRL 16 grudnia 1981 roku na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent zapisał w swoich notatkach: „Oświadczyłem, że może to być ostatnia szansa w naszym życiu, aby zobaczyć zmianę w kolonialnej polityce sowieckiego imperium w stosunku do Europu Środkowej”.
Intensywne prace amerykańskich strategów nad przygotowaniem sankcji trwały od momentu wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Reagan pierwotna propozycja sankcji nie byl usatysfakcjonowany uwazajac ze sa zbyt malo skuteczne. Twierdzil ze dopiero bolesne i szokujace dla komunistow sankcje odniosa skutek. Gdyby nie stanowcza i uparta postawa Reagana realne sankcje prawdopodobnie w ogole nie zostalyby zastosowane. Departament Stanu proponował bowiem budowania sojuszu w tej sprawie na forum ONZ.
Tymczasem 1 stycznia 1982 roku przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ miał przejąć właśnie ZSRR. Z tej pozycji mogl latwo zablokować inicjatywę wprowadzenia sankcji lub zamienic ja w parodie. Reagan parł jednak do znacznie ostrzejszego rozwiązania. Przekonywał strategow ze w sytuacji miazdzacej gospodarczej przewagi USA i Zachodu nad blokiem wschodnich to własnie ostra gospodarcza konfrontacja spowoduje docelowy upadek komunizmu.

W koncu szybko 23 grudnia 1981 roku zostały oficjalnie ogłoszone sankcje gospodarcze USA wobec PRL. W ekspresowym tempie 29 grudnia 1981 roku USA ogłosiły też rozszerzone gospodarcze sankcje wobec ZSRR. Prezydent Reagan słusznie uznał ZSRR odpowiedzialnym za wprowadzenie stanu wojennego w Polsce.
Natychmiast zawieszono negocjacje w sprawie nowej umowy o sprzedaży zboża dla ZSRR. Wprowadzono zakazu eksportu nowoczesnych amerykańskich urządzeń i technologii dla ZSRR.

Skutkiem sankcji wstrzymano Polsce udzielanie rządowych zabezpieczeń kredytowych przez Bank Eksportowo-Importowy. Zniesiono klauzulę najwyższego uprzywilejowania w handlu.Przerwano dostawy produktów rolnych do Polski. Polskim samolotom zakazano komunikacji z USA. Polskim statkom zakazano połowów na wodach amerykańskich.

Europa Zachodniej nie włączyła się jednolicie do sankcji amerykańskich i dalej udzielała kredytów ale na bardzo niekorzystnych dla wschodnioeuropejskich kredytobiorcow warunkach.
Administracja amerykanska ostatecznie nie zdecydoweala sie w 1982 roku ogłosic bankructwa Polski.

Podjete przez junte Jaruzelskiego niby reformy nic pozytywnego nie daly. Wprowadzono 1 lutego 1982 roku podwyżki cen żywności średnio o 241 %., a także opału i energii średnio o 171 %. Realny dochód ludności spadł średnio o 30 % w porównaniu z 1981 roku. Nawet oficjalnie (przy pustych polkach sklepowych ) pojawila sie duza inflacja.


ankcje nalozone na Polske byly przede wszystkim wymierzone w ZSRR. USA uwazaly ze ZSRR bedzie musial Polsce udzielic znacznej pomocy gospodarczej i finansowej co nasili problemy w gospodarce imperium.
Sankcje przyczynily sie do nasilenia rozkładu gospodarki PRL Według owoczesnych danych GUS około 70% przemysłu PRL było uzależnione w roznej mierze od materiałów i surowców z Zachodu. Wprowadzenie sankcji musialo wiec dac tragiczny dla Polski skutek. Dopiero nowy kurs wladz ZSRR i uznanie sie za pokonanego w Zimnej Wojnie oraz ogłoszona pieriestrojka spowodowały zniesienia sankcji nałożonych na PRL 19 lutego 1987 roku.

Czerwonemu Imperium nie udalo sie przelamac przeklenstwa swojej pozycji peryferyjnej w systemie swiatowym choc Imperium robilo co tylko moglo aby poprawic swoja pozycje technologiczna i miejsce w swiatowym podziale pracy. W koncu po rozpadzie ZSRR, Rosja za czasow smuty degenerata Jelcyna jawnie powraca na pozycje peryferyjne.

Pieta achillesowa gospodarki ZSRR była koniecznosc importu duzej ilosci zywnosci ale przede wszystkim wielkiej ilosci zboza z USA. Dopiero Putinowska elita Rosji konsekwentnie zmierzyla sie z tematem wyzywiania narodu.
Według danych CIA rolnictwo rosyjskie jest wedlug kryterium wartosci produkcji najwieksze w Europie i wieksze niz rolnictwo Francji i Niemiec razem wziete i szóste w świecie. Rosja jest największym w świecie producentem jęczmienia, owsa, żyta, buraków cukrowych, słonecznika, porzeczek, agrestu i malin. Jest jednym z największych producentów pszenicy, ziemniaków, mleka krowiego, jajek i ryb. Jest eksporterem zboż, tłuszczów roślinnych i od dwoch lat cukru. Rosja jest od niedawna samowystarczalna w miesie drobiowym a mozliwe ze bedzie niebawem samowystarczalna w miesie wieprzowym.
Generalnie bardzo zaniedbane jest w Rosji sadownictwo jako ze z racji klimatu sadownictwo uchodzi tam za dzialalnosc wysoce ryzykowna. Tylko powazna organizacyjna i finansowa pomoc panstwa moze ten problem szybko przelamac. Potrzebna jest popularyzacja wlasciwych dla lokalnego klimatu malo ryzykownych odmian drzew owocowych i srodkow ich pielegnacji i ochrony oraz polepszenie organizacji rynku aby zmniejszyc ryzyko producentow i specjalny system ubezpieczen szkod klimatycznych.
Rosja nigdy nie będzie samowystarczalna pod względem owoców południowych a w tym cytrusow, kawy, herbaty czy kakao.
Bardzo kosztowna jest w Rosji produkcja mięsa wołowego. Kosztowna jest tez produkcja mleka. Ze wzgledow klimatycznych konieczny jest tam chów "zamknięty" przez większość roku co radykalnie podnosi koszty tak ze produkcja jest nieoplacalna na tle importu. Wysokie rynkowe ceny wołowiny same rozwiaza problem tak jak w calej Europie srodkowo wschodniej gdzie zaobserwowano wielki spadek konsumpcji drogiej wolowiny i jej substytucje wieprzowina i drobiem.

Gospodarka Rosji jest prymitywna i calkowciie zalezna od importu technologi. Problemem jest endemiczna korupcja. Ogromne srodki kierowane na opracowania wedlug zamowien rzadowych sa po prostu rozkradane. Tak samo jak w Polsce ! Ekipa Putina doskonale zdaje sobie sprawe z tego ze Rosji nie brakuje zdolnych czy genialnych ludzi ale moze zostac nowoczesnym panstwem tylko po zwalczeniu potwornej korupcji . Sa jednak zakladnikiem calego ukladu oligarchicznego rzadzacego Rosja wyrosłego przeciez na zbrodni i korupcji.

Tak wiec obecne sankcje gospodarcze napewno Rosji zaszkodza chociaz moga pchnac wladze Rosji do systemowych dzialan ktore dlugofalowo moga to panstwo bardzo wzmocnic.
Sankcje szkodza tez gospodarkom panstw Uni co bardzo cieszy USA.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz