poniedziałek, 24 lipca 2017

Czas życia walut

Czas życia walut

Wartość każdej papierowej waluty zanika wykładniczo - szybciej lub wolniej. W czasie wojny rządy drukują papierowy pieniądz bez umiaru co jest powodem wojennej i powojennej hiperinflacji.
Nigdy nie wycofano z obiegu dolara.  Frank szwajcarski istnieje od 1850 roku. Stabilnym pieniądzem była też marka niemiecka zamieniona w Euro.

Nieistniejący już portal "Dollar Daze" zbadał historie 775 walut które istniały w ciągu ostatnich setek lat. Około 600 z tych walut nie ma już dziś w obiegu. Średni  czas życia walut wynosi 39 lat.

Powody szybkiej destrukcji wartości i znikania walut:
- 36% walut zniknęło z przyczyn gospodarczo - politycznych jak ogłoszenie niepodległości lub wejście do unii monetarnej
- 23% walut nadal funkcjonuje
- 21% walut zniszczyła wojna
- 20% walut zniszczyła hiperinflacja

6 komentarzy:

  1. "..Stabilnym pieniądzem była też marka niemiecka zamieniona w Euro... "
    Stabilnym w porownaniu do dolara czy Franka Szwajcarskiego a moze do marki Weimerskiej z 1924r?

    OdpowiedzUsuń
  2. Z pewnością marka była stabilnym pieniądzem w stosunku do złotówki i 99% pozostałych walut świata

    OdpowiedzUsuń
  3. Marka z 1924 roku byla tak stabilna ze za 1$ placilo sie 5.7 milardow DM..
    Za powojennych RFN marka trzymala wasalski stosunek do hegemona rzedu 2 DM za 1$. Nie mialo to nic wspolnego z gospodarka za to wszystko wspolne z bycie glownym europejskim wasalem hegemona za to £ przegral wszystko co bylo do przegrania.. tak jak cala GB.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jeśli już o walutach mowa, to w jaki sposób najlepiej dokonać jej wymiany? Nie wydaje mi się, aby korzystanie z kantorów stacjonarnych było dobrym rozwiązaniem. Zdecydowanie lepszą ofertę posiada https://www.igoriacard.com/ oferująca kartę wielowalutową (waluty są wymieniane po naprawdę korzystnym kursie).

    OdpowiedzUsuń
  5. Jeszcze tak niedawno frank był walutą, w której Polacy bardzo chętnie zaciągali kredyty. Dzisiaj ich sytuacja nie należy do najkorzystniejszych… Więcej informacji na temat kredytów we frankach i porad dla zadłużonych znaleźć można na tym portalu Wyroki Frankowiczów .

    OdpowiedzUsuń