Wzrost 19
Światowy rynek inwestycji Greenfield ( FDI ) wzrósł w ubiegłym roku o ponad 6 %, do 776,2 mld dolarów. Wartośc zadeklarowanych inwestycji FDI w Polsce wynosi 9,9 mld dolarów, co daje nam 5 miejsce w Europie..
Stopa inwestycji w polskiej gospodarce jest bardzo niska i w latach 2004-2016 wynosiła 20,2 % PKB, podczas gdy w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej wyniosła 24,6 %. Polskie firmy mają środki ale nie inwestują.
Zachodni inwestorzy są traktowani preferencyjnie a polskie firmy są dyskryminowane.
Polska na koniec 2015 roku miała około 2100 mld pasywów zagranicznych, czyli właśnie skumulowanych zachodnich inwestycji.
Zachodnie firmy w Polsce płacą pracownikom znacznie lepiej niż firmy polskie. Wykonują praktycznie cały nowoczesny "polski" eksport. Są to inwestycje dość nowoczesne i modernizują "polską" gospodarkę. Szkoda wielka, że firmy te w Polsce stosują optymalizacje podatkową i praktycznie nie płacą podatków. Zachodni właściciele tych firm uważają płacenie podatków w Polsce za głupotę i niegospodarność.
Gospodarka jest fundamentem siły zbrojnej państwa. Wojny mogą być bardzo kosztowne i rujnujące.
Zmarły niedawno Zbigniew Brzeziński jako jeden z pierwszych argumentował, że w epoce broni jądrowej ZSSR nie da się pokonać siłą, a należy go pokonać ekonomicznie. Jeśli blok komunistyczny będzie stagnował gospodarczo to Moskwa będzie posuwała się do użycia brutalnej siły wobec niezadowolonych społeczeństw państw satelickich. Toteż należy wspierać światową propagandą i dolarami każdy zalążek buntu i dolewać benzyny do ognia. Image sowietów bardzo ucierpiał po Budapeszcie 1956 roku i Pradze 1968 roku. O ile Moskwa w 1980 roku jeszcze rozważała zbrojną interwencję w buntującej się Polsce to już w 1981 roku zupełnie porzuciła tą idee wraz z kłopotami w Afganistanie sprawionymi przez USA. Stany Zjednoczone zadbały aby Afganistan stał się takim samym żródłem problemów dla sowietów jakim kiedyś był Wietnam dla Ameryki.
Wystarczyło że administracja prezydenta Reagana wszczęła II Zimną Wojnę aby moskiewscy starcy niedługo stwierdzili że nie mają potencjału gospodarczego i technologicznego oraz rezerw do narzuconych im kosztownych zbrojeń. ZSRR przegrał gospodarczo, poddał się a potem rozpadł. ZSRR był niesamodzielny technologicznie i nowoczesną technologie do produkcji militarnej importował. Blokada technologiczna zarządzona przez USA czyniła niemożliwym import nowoczesnej technologii.
O mocarstwowości obecnej Rosji dobrze świadczy jej system dróg. Kilkadziesiąt kilometrów od Moskwy kończą się dobre drogi. Droga federalna R504 ( na mapie jest oznaczona niczym droga ekspresowa ) to obecna nazwa "Magistrali" M56 czyli "Droga z kości". 2032-kilometrowa droga ma znaczenie federalne. Przy budowie drogi zginęło w latach czterdziestych kilka tysięcy łagierników, w tym wielu Polaków, których pochowano w samej drodze. Zamarznięta droga jest przejezdna raczej tylko zimą. Latem jest miejscami rozmywana przez potoki i koryta rzek. W błocie leżą pochłonięte pojazdy !
Rosyjscy oligarchowie ukradzione tysiące mld dolarow, które powinny byc zainwestowane w Rosji, wywiezli za granice, bo tam pieniądz jest bezpieczny.
Dobrze znana jest kluczowa rolą jaką w gospodarce wypełniają nowoczesne koncerny. One ciągną do przodu cały kram. Blisko połowę niemieckiego eksport wykonuje zaledwie pięć firm: VW, BMW, BASF, Bosch, Bayer. Z ujawnionych informacji wynika ze niemieckie koncerny motoryzacyjne współpracowały ze sobą i uzgadniały szczegóły projektów. Faktycznie więc jest jeden wielki niemiecki koncern motoryzacyjny !
Ogromna większość założonych firm nie odnosi jednak spektakularnych sukcesów. Część nowych firm znika już po roku. Ale jednak powstały prywatne firmy jak Apple czy Google.
W 2013 roku ukazała się książka Mariany Mazzucato „The Entrepreneurial State”, podająca ciekawe fakty. Raczkujące Apple dostało od rządu USA 0,5 mln ówczesnych dolarów. 12 kluczowych dla tego koncernu technologii powstało przy finansowaniu państwa amerykańskiego. Autorka podaje że fundusze wysokiego ryzyka lub prywatne firmy niechętnie finansują badania na ich wczesnym etapie, a więc kosztownym i ryzykownym. Fundusze pchają się tam gdzie można zarobić bez ryzyka.
W 2015 r. dziennik „Los Angeles Times” podliczył pomoc państwa, jaką uzyskały dotąd wszystkie spółki Elona Muska ( w tym Tesla, SolarCity i SpaceX). Bagatela ... 4,9 mld dolarów.
Gdy okazało się że niemiecki koncern Siemens jest zamieszany w poteżną arcy-korupcje na całym świecie, rząd niemiecki stanął w jego obronie !
Teraz Komisja Europejska jako reprezentant interesów niemieckich boi się że amerykańskie sankcje przeciw Rosji uderzą m.in w projekt NordStream 2 i niemieckie firmy ! Uderza zakłamanie Komisji Europejskiej i rządu niemieckiego. Jeszcze niedawno Niemcy twierdzili że jest to prywatna inwestycja nie mająca żadnego związku z polityką."Nie możemy zaakceptować sytuacji, w której amerykański rząd, amerykańska polityka, amerykański Kongres pod płaszczykiem sankcji realizuje politykę przemysłową na korzyść amerykańskich koncernów energetycznych" - powiedział rzecznik niemieckiego MSZ Martin Schaefer na spotkaniu z dziennikarzami w Berlinie.
Oczywiście mamy podwójne standardy prawa w UE. Są równi i równiejsi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz