Reparacje wojenne
W wyniku pokoju frankfurckiego z 1871 roku pokonana Francja musiała zapłacić chciwemu Cesarstwu Niemieckiemu monstrualne odszkodowanie w kwocie 5 mld franków w złocie i dodatkowo oddać Niemcom Alzację i część Lotaryngii.
John Maynard Keynes w czasie I wojny światowej był doradcą rządu brytyjskiego. W konferencji wersalskiej był doradcą premiera Lloyda George’a. W proteście przeciw nałożeniu obowiązku wypłacenia reparacji wojennych przez Niemcy opuścił konferencje. W wydanej po podpisaniu traktatu wersalskiego książce, "The Economic Consequences of the Peace" twierdził , że Niemcy nie będą w stanie spłacić olbrzymich reparacji wojennych. Traktat wersalski może zaś w przyszłości obudzić w Niemcach poczucie krzywdy i chęć rewanżu. Tak też się stało. Komisja ustaliła, że Niemcy będą w ciągu 50 lat ( później zmieniono na 59 lat ) musiały wypłacić krajom poszkodowanym ( głównie Francji ) 123 mld marek w złocie.
Niemcy płaciły odszkodowania za I wojnę światową do 2010 roku.
Reparacje po II wojnie zatwierdzono pokojem paryskim w 1947 roku. Na winne wywołania wojny Niemcy i ich sojuszników nałożono obowiązek częściowego naprawienia wyrządzonych szkód i pokrycia strat. Z obowiązków wywiązała się tylko Finlandia.
Ziemie które Polska otrzymała po zlikwidowanym przez Aliantów w 1946 roku państwie PRUSKIM nie były ani reparacją ani odszkodowaniem. Alianci ustalili że w zamian za utratę Kresów Wschodnich na rzecz ZSRR, Polska otrzyma ziemie: Lubuską, Pomorze Zachodnie, Prusy Wschodnie, Śląsk i Wolne Miasto Gdańsk.
Japonia za II wojnę światową zapłaciła blisko 1000 mld dzisiejszych dolarów odszkodowań.
Wredna niemiecka propaganda przedstawiała reparacje po I wojnie jako brutalną eksploatacje Niemców.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz