piątek, 11 sierpnia 2017

Wzrost 24

Wzrost 24

Zadaniem systemu gospodarczego jest dostarczenie społeczeństwu wszystkiego czego ono potrzebuje: żywności, leków, mieszkań, ubrań, rozbudowanej infrastruktury, środków transportu i przedmiotów codziennego użytku... Rozbudzane potrzeby ludzkie wydają się nie mieć granic. Widzimisię planisty systemu centralnego komunistycznego planowania może bardzo odbiegać od rzeczywistych potrzeb społeczeństwa i inwestycje mogą być bardzo nieoptymalne, to znaczy za mało produkowanych będzie towarów poszukiwanych na "rynku".
Z kolei dewastacja środowiska naturalnego przez prymitywny przemysł odbiera ludziom zdrowie i przyjemność z życia. 
 Za bogactwem i sukcesami krajów stoi polityka rządu stwarzająca firmom możliwości rozwojowe i praca obywateli wytwarzająca bogactwo. W najnowszym rankingu Najlepszych krajów do życia, Overall Best Countries Ranking, https://www.usnews.com/news/best-countries/overall-full-list, wzięto do oceny 65 kryteriów. Metodologię badania opracował i badania przeprowadził Uniwersytet w Pensylwanii.
Oto liderzy rankingu Najlepszych krajów do życia.
1. Szwajcaria.
2. Kanada.
3. Wielka Brytania.
4. Niemcy
5. Japonia
6. Szwecja
7. USA
8. Australia
9. Francja
10. Norwegia.
....
20. Chiny
31. Polska

Zdumiewająco wysoko wspięły się Chiny i to mimo dość niskiego PKB per capita ! Miejsce Polski jest takie sobie. Jak zawsze w ogonie Europy. Media codzień przynoszą kompromitujące polski rząd wiadomosci: "Monstrualne karuzele VAT", "Polska wśród krajów z najwolniejszym internetem w Europie", "Wielki chaos przy wdrażaniu systemu eZdrowie. Kosztowny sprzęt IT może trafić do kosza
Komputery, serwery, kable potrzebne do uruchomienia tego systemu mogą trafić do kosza. Sprzęt za rok całkiem się zamortyzuje. Efekt? Jego wartość rachunkowa będzie zerowa."

Jak to juz wielokrotnie podnoszono motorem wzrostu koncernów średniej i wysokiej technologii są innowacje oraz nowa produkcja bardzo złożona jako że mają one nadmiary mocy produkcyjnej do aktualnie produkowanych towarów. Bez innowacji jest stagnacja lub spadek jako że konkurencyjne firmy zdołały w międzyczasie opanować kiedyś nowoczesną produkcje. Koncerny organizują wokół siebie całą gospodarkę i ciągną ją technologicznie do przodu.
Jednak wymyślenie i opracowanie czegoś nowego nie jest proste, łatwe i tanie. Odpowiednie predyspozycje twórcze ma dosłownie gastka inżynierów i naukowców. Z kolei nowa rzecz może mieć ukryte wady.
Coraz trudniej o nowy, przełomowy lek ale nie brakuje za to marketingowo nowych leków "me-too".
Już w czasie badań klinicznych wiedziano o tym że lek Lipobay ( Ceriwastatyna obniża poziom cholesterolu we krwi ) oprócz cennych własności terapeutycznych ma poważne działania niepożądane: bóle stawów, astenia, biegunka, bóle mięśniowe, bóle kończyn dolnych, zaparcia, ból w klatce piersiowej. Gdy w 2001 roku okazało się że z powodu użycia Lipobay/Baycol, zmarły na całym
świecie conajmniej 52 osoby, niemiecki koncern Bayer wycofał lek. Bayer podał że wycofanie leku spowoduje miliardowe straty a firma będzie musiała zmienić strategię działania i zamknie kilkanaście swych zakładów produkcyjnych.
Rozwija się medycyna regeneratywna wytwarzająca drogą syntezy- hodowli zastawki serca czy uszy czy inne części zamienne dla człowieka. Do zarobienia są ogromne pieniądze. Trwa wyścig.

Koncerny posuwają się do szkodliwych działań zabronionych czyli de-facto do przestępstw. Różne śmieszne, kompromitujące patenty uzyskało ( choć nie powinno ) Apple. Miały one utrudniać życie konkurencji. Kto mieczem wojuje od miecza ginie. W 2016 roku chiński rząd uznał, że amerykański koncern Apple naruszył patenty chińskiej firmy Shenzhen Baili. W związku z tym zakazano sprzedaży najnowszych smartfonów iPhone6.
Chiński rynek był drugim po Stanach Zjednoczonych pod względem wolumenów sprzedaży telefonów Apple'a, który w 2015 roku był na trzecim miejscu w Chinach. Jednak później sprzedaż spadła ponieważ Huawei i Xiaomi są wysoko i coraz lepiej oceniane.
Troska chińskiego rządu o prawa autorskie czy patentowe może śmieszyć ale sprawa nie jest śmieszna bo Apple faktycznie patenty bezprawnie zastosowała - ukradła i chodzi o miliardy dolarów oraz pozycje i Image.

Wykładowca UJ opracował metodę kodowania-kompresji ANS, którą podał darmo dla wszystkich do publicznej wiadomości. Z rozwiązania tego korzystają m.in  Apple, Facebook czy właśnie Google, który postanowił to nie swoje rozwiązanie opatentować !
Patentu na opublikowane rozwiązanie nie można z założenia uzyskać no ale zawsze można urzędnikom i szemranym autorytetom zapłacić łapówki.

Narody bogactwo gromadzą setkami lat. Wojny błyskawicznie niszczą majątek. Pogląd o wielkości zgromadzonego bogactwa jakie mają narody daje "Global Wealth Report"
publications.credit-suisse.com/tasks/render/file/index.cfm?fileid=AD783798-ED07-E8C2-4405996B5B02A32E
Majątek USA wynosi 85 bln dolarów, Francja 26 bln, Japonia 24 bln, Chiny 23 bln, Indie 3 bln, Szwajcaria 3 bln, Rosja 1 bilion dolarów. Pozycja USA nie dziwi jako że ostatnia była tam wojna secesyjna. Momentalnie przyrasta majątek Chin. Zwraca uwagę wysoka pozycja majątkowa obecnie słabej gospodarczo Francji, które niewiele ucierpiała w Czasie II Wojny. W Szwajcarii też dawno wojny nie było.
Mediana majątku obywatela Rosji ( duży wskaźnik Ginniego ! ) wynosi zaledwie 991 dolarów ! W maleńkiej Szwajcarii jest blisko milion dolarowych milionerów podczas gdy w oligarchicznej Rosji tylko 80 tysięcy !

2 komentarze:

  1. Co do najwolniejszego internetu to lekka przesada. Mam skalę porównawczą jak to wygląda jeśli chodzi o mobilny internet po sieci komórkowej w Niemczech w stosunku do Polski. Mimo, że poruszam się głównymi autostradami po terenie Niemiec internet ledwo chodzi albo rwie się kilkanaście razy (brak zasięgu) na odcinku Świecko - Monachium. Na terenie Polski wszystko śmiga w najlepszym porządku. To samo potwierdza mój znajomy z Niemiec (nie Polak). Infrastruktura w Polsce jest na znacznie wyższym poziomie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja tylko zacytowałem tytuły artykułów!

    OdpowiedzUsuń