poniedziałek, 21 sierpnia 2017

W imię Hitlera i Allacha

W imię Hitlera i Allacha

Wiosną 1943 roku Reichsfūhrer SS Heinrich Himmler utworzył 13 Dywizję Górską SS „Handschar”. Słowo „handschar” oznacza bośniacki nóż bojowy do podżynania gardła. Symbol ten żołnierze nosili na patkach kołnierzyków.
Według chorej teorii Reichsfūhrera SS bośniaccy muzułmanie, którzy mieli stanowić trzon nowej dywizji są ludem „gockim” wywodzącym się od starożytnych Persów, a więc byli Aryjczykami. Zdaniem Himlera islam bardzo przypomina narodowy socjalizm. Obowiązuje tam zasada wodzostwa i posłuszeństwa zwierzchnikom. Muzułmanie podobnie jak narodowi socjaliści widzieli rolę kobiety w społeczeństwie.

Himmler przekonał Hitlera, że nowo sformowana jednostka wspomoże 7 Ochotniczą Dywizję Górską SS „Prinz Eugen”, która walczyła z partyzantami Josipa Broz Tity, którzy ostro i skutecznie walczyli z  Niemcami.
Szef Głównego Urzędu SS-Obergruppenfūhrer Gottlob Berger nakłonił muzułmańskiego przywódcę, Wielkiego Muftiego Jerozolimy al-Husajniego do agitowania-nakłonienia bośniackich muzułmanów do wstępowania do nowej dywizji. Al-Husajni  postawił jednak kilka warunków. Żołnierze nie powinni mieć do czynienia z wieprzowiną i alkoholem, a o ich duchowe potrzeby mieli się troszczyć imamowie. Muzułmańscy żołnierze mieli się modlić pięć razy dziennie zwróceni twarzą do Mekki, oczywiście o ile nie uczestniczyli w akcji bojowej. Wprowadzono mułłów, a każdy batalion otrzymał imama, czyli kapelana muzułmańskiego. Był to pierwszy przypadek obecności duchownych w jednostkach Waffen SS. Niemcy mieli także przygotować specjalne mundury, których charakterystycznym elementem stał się fez.

Do nowej dywizji SS skierowano oficerów z „Prinz Eugen”, którzy mieli tworzyć korpus oficerski „Handscharu”. Szkolenie przebiegało z oporami. Niemieccy oficerowie i podoficerowie pogardzali swoimi dzikimi, analfabetycznymi podwładnymi. Aby rekruci mogli zapoznać się z regulaminami, instrukcjami i materiałami propagandowo-ideologicznymi tworzono grupy z jednej osoby czytającej i 3-5 analfabetów.
Podczas szkolenia  dywizję dwa razy odwiedził Himmler. W przemówieniu stwierdził: „Niemcy i Rzesza są przyjaciółmi islamu od dwóch stuleci, nie ze względu na celowość, ale przyjazne przekonania. Mamy te same cele”. Także al-Husajni wizytował dywizje.
Od lutego 1944 roku dywizja  „Handscharu” miała w  Bośni walczyć z jugosłowiańską partyzantką. Wartość bojowa dywizji była niewielka. Do dywizji trafiło kilkudziesięciu lub więcej agentów i agitatorów komunistycznych. Dywizja uczestniczyła głównie w okrutnych masakrach ludności serbskiej. Późniejsze okrucieństwa wojny w rozpadającej się Jugosławii to pokłosie tamtych masakr i okrucieństw.
Część oficerów i podoficerów z dywizji oddelegowano do sformowania drugiej muzułmańskiej dywizji SS – 23 Dywizji Górskiej SS „Kama” (2 Chorwacka) ale już pod koniec 1944 roku "Kama" została rozformowana. Wobec zbliżania się oddziałów Armii Czerwonej i masowych dezercji 13 Dywizja Górska SS została rozformowana w październiku 1944 roku.

Na fotografii modlący się żołnierze 13 Dywizji SS "Handschar" w Świętoszowie na Dolnym Śląsku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz