"Foreign-owned countries" czy fasadowe panstwa teoretyczne
Fundamentem siły obronnej państwa jest jego własna gospodarka. Siła własnej (!) gospodarki wyznacza miejsce w międzynarodowej hierarchii supermocarstw, państw poważnych i całej reszty hołoty. Siła wyznacza kolejność dziobania. Ten kto napina cudze muskuły i stroi się w cudze piórka tylko się ośmiesza.
Małe ale silne ekonomicznie państwa mogą kupować broń ale państwa średniej wielkości muszą ją same projektować i produkować jeśli chcą być poważnie traktowane.
Mimo upływu 12 lat czasu "Peryferyjny Kapitalizm Zależny", dostępny w GoogleBook, nadal wydaje się bardzo dobrym rozważaniem o suwerenności. Państwo w którym dominują w gospodarce obce firmy nie jest w żadnym razie suwerenne.
W Polsce wszystko co nowoczesne i wysokorentowne należy do zagranicy. Spotykane są rózne wyceny wielkości obcego majątku (w tym naszych długów ) w Polsce. Moim zdaniem jest tego około 2200 mld złotych. Ale żródla podają także około 1200 i 1900 mld złotych
"Net International Investment Position" czyli Międzynarodowa pozycja inwestycyjna netto jest bardzo ważnym wskaźnikiem bogactwa kraju i jego realnej siły. W Polsce jest on wyklęty i nie wolno o nim mówic. Poważne państwa inwestują u niepoważnych i murzyni krajów niepoważnych pracują na inwestorów - bogaczy. Murzynom rośnie PKB ale oni go nie konsumują !
Bloomberg , https://www.bloomberg.com/amp/view/articles/2017-09-12/how-western-capital-colonized-eastern-europe
pisze że państwa postkomunistyczne zostały skolonizowane przez zachodni kapitał. Daje przerażające wykresy FDI/GDP i stopnia wykupienia banków postkomunistycznych Irokezów .
Cytuje poważną opinie Filip Novokmet, Thomas Piketty i Gabriel Zucman ( http://gabriel-zucman.eu/files/NPZ2017.pdf )
nazywająca kraje Wschodniej Europy "foreign-owned countries." czyli kraje posiadane przez zagranice.
Wszystko to sprawia ze jesteśmy światowymi biedakami. Tabela bogactwa pokazuje też jak zabójczo fałszywie napompowane jest cudzymi inwestycjami i fałszerstwami statystycznymi nasze PKB.
"Bogactwo" powinno wynosi mniej więcej 3-5 rocznych PKB. Im "starsze pieniądze" tym bliżej 5 a dla młodych rozwijających się po 7-10% rocznie to 3 a nawet mniej.
Rysunki za Arcadio
Panie Jerzy,
OdpowiedzUsuńwidzę w tym tekście moje tabelki nieopatrzone stosownym odniesieniem do źródła.
Proszę o dopisanie źródła, bądź usunięcie ich.
Pozdrawiam
Arcadio