czwartek, 14 września 2017

Parę faktów o "polskich" sądach 22

Parę faktów o "polskich" sądach 22

Dobra ilustracją problemu ze skorumpowaną prokuraturą i sądownictwem jest to, ze najuczciwszy człowiek w życiu publicznym - Mariusz Kamiński -został skazany, a łapówkara Sawicka uniewinniona.

Prezes SN Małgorzata Gersdorf: "Nasze orzecznictwo nawet to z PRL wcale nie było złe: utrzymywało wysoki poziom i było na ogół dalekie od ideologii".
Gersdorf donosi na Polskę do Germanii. Przypomnieć jej trzeba jej "wielkich" poprzedników.
"Naród polski skonfederowany wzywa Cię jak Boga przyjaznego wolności i błaga o jej obronę". Suplika do Katarzyny Wielkiej, Szczesny Potocki.

Wydawałoby się że w Trybunale Rzeplińskiego siedzieli sami konfidenci Kiszczaka, przestępcy i idioci ale to nieprawda. Pomysł z zatrudnianiem przez TK Murzynów odwalających za sędziów cała nudną robotę i z ograniczeniem własnej aktywności wyłącznie do inkasowania wynagrodzenia - genialny!
"Dziś mamy kolejny przykład z życia państwa teoretycznego, które fasadowymi instytucjami miało tworzyć wrażenie praworządności. Dowiadujemy się, że na podstawie umów o dzieło powstawały projekty... orzeczeń dla Trybunału Konstytucyjnego. Pisali je nawet studenci."

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Morawiecki-Wydajemy-za-duzo-na-wymiar-sprawiedliwosci-4007193.html
"Morawiecki: Wydajemy za dużo na wymiar sprawiedliwości
Zbyt dużo pieniędzy z budżetu państwa wydajemy na sądy w porównaniu do średniej europejskiej - uważa wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Powiedział, że moglibyśmy zaoszczędzić 5 mld zł, gdybyśmy obniżyli wydatki na wymiar sprawiedliwości.
Na czwartkowym posiedzeniu Sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju wicepremier Morawiecki ocenił, że w polskim wymiarze sprawiedliwości panuje "bardzo głęboka niedoskonałość, a nawet patologia". Tłumaczył, że rząd chce to zmienić także ze względu na przedsiębiorców.

"Mamy najdroższe sądy w Europie - 1,77 procenta wydajemy na sądownictwo w Polsce. Średnia europejska - 0,6 (procenta - PAP)" - powiedział Morawiecki. Jego zdaniem rząd byłby w stanie zaoszczędzić około pięciu miliardów złotych po obniżeniu wydatków na sądownictwo do średniej europejskiej.
"Pomóżcie nam zreformować ten wymiar sprawiedliwości, bo jest absolutnie nieefektywny" - zaapelował Morawiecki do zebranych na sali posłów.

Przypomniał, że w Polsce mamy do czynienia z jednymi z "najdłużej zapadających wyroków i to też jest otoczenie instytucjonalne, to właśnie należy do otoczenia instytucjonalnego przedsiębiorców".

"To jest właśnie to miejsce, gdzie my staramy się tutaj naprawić" - zaznaczył wicepremier.

Na początku sierpnia wicepremier Morawiecki mówił, że przez nieefektywne sądownictwo Polska traci na wzroście gospodarczym. Przywołał międzynarodowe raporty - Heritage Foundation czy Doing Business - które - jak mówił - wskazują, że sądownictwo w Polsce jest bardzo nisko efektywne. Jak mówił, dzisiaj sądownictwo jest hamulcowym polskiej gospodarki.

W połowie lutego br. poinformowano, że Polska w Indeksie Wolności Gospodarczej The Heritage Foundation i "The Wall Street Journal" zajęła 45. miejsce na świecie. Wskaźnik wolności gospodarczej w Polsce wyniósł 68,3 pkt, podczas gdy rok wcześniej było to 69,3 pkt.
Indeks Wolności Gospodarczej obejmuje 180 państw w tym 44 w Europie. Wskaźnik przygotowywany jest przez The Heritage Foundation i "The Wall Street Journal" od ponad 20 lat. Celem Indeksu Wolności Gospodarczej jest katalogowanie państw według rozwiązań, polityk realizowanych w celu zwiększania wolności gospodarczej, a tym samym promowania rozwoju i pomnażania dobrobytu narodów. W ramach Indeksu Wolności Gospodarczej analizowane są rządy prawa (prawa własności, poziom korupcji); wielkość sektora publicznego (fiskalizm, wydatki publiczne); efektywność regulacyjna (warunki dla biznesu, polityka monetarna, rynek pracy) oraz otwartość rynku (handel, inwestycje, finanse)."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz