Mieszkania 7
Według raportu GUS o sytuacji mieszkaniowej w naszym kraju na wsi tylko do 92,1 % mieszkań doprowadzono zimną wodę a lokale bez WC i łazienki stanowią na wsi odpowiednio 13,7 % oraz 17,4 % wszystkich lokali mieszkaniowych
W miastach wodę ma 99,1 % miejskich mieszkań. 2,8 % nie ma jakiejkolwiek (!) toalety, a 4,5 % nawet najprostszej łazienki.
http://biqdata.wyborcza.pl/biqdata/7,159116,25178240,polska-bez-wygod-zobacz-gdzie-w-xxi-w-brakuje-lazienek.html
"Brak łazienki
Według statystyk, które publikuje GUS, największy problem jest w gminie Strachówka koło Wołomina, gdzie mniej niż 40 proc. mieszkań jest wyposażonych w łazienkę. Poza większymi miastami prawie cała Kongresówka ma zapóźnienia. W gminach wokół Bielska Podlaskiego łazienki są w połowie domostw, a w gminach na wschód od Lublina - w około 60 proc.
Spośród dużych miast najmniej łazienek mają mieszkania w Łodzi - 89 proc., co oznacza, że mycie w miednicy jest praktykowane w prawie 40 tys. mieszkań. Podobnie złą sytuację mają mieszkańcy podłódzkich gmin, w Zgierzu łazienka jest w 82 proc. mieszkań, w Ozorkowie w 83 proc., a w Strykowie w 77 proc.
Braki są także w stolicy. Choć dla całej Warszawy średnia wypada wysoko - łazienka jest w 98 proc. mieszkań, to już na przykład we Włochach (przyłączonych do Warszawy w 1952 r.) i w Rembertowie (przyłączonym w 1957 r.) łazienki są w 93 proc. mieszkań. W dzielnicy Praga-Południe łazienkę ma 85 proc. mieszkań.
Brak toalety ze spłuczką
Nie tylko miednica do umycia się za przepierzeniem jest problemem, w wielu domach brak jest też toalet. Średnio w całym kraju 87 proc. mieszkań jest wyposażonych w toaletę ze spłuczką.
W skali kraju takich wygód brakuje w 900 tys. mieszkań.
W dwóch gminach ponad połowa domostw nie ma takiej toalety, we wspomnianej już Strachówce i w Rybczewicach koło Lublina.
Bez wodociągu
Brak wody z wodociągu i konieczność korzystania z własnej studni dotyczy w całym kraju 8 proc. ludzi. Najgorzej jest w województwach małopolskim i podkarpackim - 19 proc. osób nie korzysta z wody doprowadzanej wodociągami. Ale biorąc pod uwagę podział na mieszkańców miast i wsi, to w Małopolsce i na Podkarpaciu na wsi brak wodociągu dotyczy około 30 proc. mieszkańców.
Jedyną gminą, w której ponad połowa domostw nie była podpięta do sieci wodociągowej, jest Strachówka. Tak było według ostatnich danych, jakie prezentuje GUS, czyli na 31.12.2017 r. W 2018 r. za 1,5 mln zł wybudowano tam sieć i mieszkańcy mogą się już do niej podłączać.
Gaz i centralne ogrzewanie
Sprawdziliśmy także dostępność gazu i centralnego ogrzewania. Średnio w całym kraju z sieci gazowej może korzystać połowa mieszkańców. Okazuje się, że największa dostępność jest na Podkarpaciu - ponad 70 proc. osób może gotować lub grzać wodę na gazie z sieci. "
GUS nie podaje ile mieszkań w kamienicach ma wspólne toalety na półpiętrach.
Obszary zapożnione cywilizacyjnie to głownie była Kongresówka i Galicja. Bogatą Warszawę jako metropolie kolonialną pasożytującą na kraju, otaczają obszary bez łazienek, toalet ze spłuczką, bez kanalizacji, a nawet bez wodociągu i oczywiście bez gazu.
Uzupełnieniem depresyjnego obrazu jest brak oczyszczalni ścieków lub tylko nie spełniające swoje roli oczyszczalnie prymitywne oraz fatalna jakość bardzo drogiej wody wodociągowej.
Tymczasem gdy na wiele obszarów Polski nie dotarła jeszcze cywilizacja nie-rząd premiera Pinokio ogłasza kolejne hucpy jak el-samochodziki, małe reaktory jądrowe do ogrzewania miast i Przemysł czwartej fali. Największy w świecie nie-rząd Polski zajmuję się głównie konsumpcją budżetu i ogłaszaniem kolejnych hućp. Na początku działalności rząd Beaty Szydło (1 stycznia 2016 r.) liczył 23 ministrów i 93 wiceministrów. 12 miesięcy później, wkrótce po objęciu stanowiska premiera przez Mateusza Morawieckiego, było to 20 ministrów i 101 wiceministrów. Niedawno było odpowiednio 23 i 78 ale jest już sporo więcej. To w ramach hućpy odbiurokratyzowania.
Młode polskie małżeństwo stoi przed trudnym problemem kredytowego zakupu mieszkania za niebotyczną cenę. Może też wyjechać za granicę gdzie łatwo uzyska tani kredyt a mieszkania są relatywnie do wynagrodzenia tańsze. Mieszkania można też wynająć wielokrotnie więcej zarabiając. Miejsce emigrantów z Polski zajmują przybysze z Ukrainy i Azji. Następuje wymiana populacji i jej odpolszczenie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz