Wzrost gospodarczy PRL
1.Spotykane są w światowej literaturze różne dane na temat wzrostu gospodarczego PRL. Określanie krajów socjalistycznych dawnej RWPG poza ZSRR mianem komunistycznych jest nadużyciem a może nawet głupotą.
2.W krajach socjalistycznych stosowano w statystyce klasyfikacje MPS ( Material Production System ) nie uwzględniającą usług. Kategorią w MPS był Dochód Narodowy i Dochód Narodowy per capita. Od 1990 roku stosowana jest klasyfikacja SNA (System National Account ), w oparciu o którą szacuje się PKB i PKB per capita. PKB jest dużo większe od DN.
3.Ludność PRL wzrosła o circa 60% co ma bardzo duży wpływ na szacowany wstecznie PKB per capita, pokazany na wykresie.
4.Bardzo zła dla gospodarki PRL była dekad lat osiemdziesiątych i ciężki kryzys po wprowadzeniu stanu wojennego
5.Generalnie im niszy jest pułap startowy tym łatwiej o szybszy wzrost gospodarczy. Makabrycznie zniszczona po wojnie Polska powinna się szybko rozwijać.
6.Plan Marshalla pomógł uruchomić i ustabilizować gospodarki krajów zachodniej europy. W Polsce trwała faktycznie wojna domowa a ZSRR gospodarczo traktował PRL jak eksploatowaną kolonie
7.Za "War and socialism: why eastern Europe fell behind between 1950 and 1989", Tamás Vonyó
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/ehr.12336
Trudno ocenić na ile przedstawione szacunki są dokładne.
Polska gospodarka ( PKB per capita ) w okresie 1950-89 rosła circa dwa razy wolniej, niż kraje niesocjalistyczne ( Grecja, Hiszpania, Portugalia ) z podobnym wyjściowym PKB. Rosła wolniej niż wszystkie kraje socjalistyczne w Europie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz