środa, 13 maja 2015

Co to jest niepodleglosc 5

Co to jest niepodleglosc 5

 Po I Wojnie Swiatowej Polska otrzymala niepodleglosc z inspiracji zwycieskiej Ameryki i Wielkiej Brytani wspartych glosem Francji a fizycznie z rak niemieckich w sytuacji upadku potegi bylych zaborcow. Polacy w tamtej wojnie masowo walczyli po obu stronach konfliktu natomiast sami nie posiadali zadnej liczacej sie sily zbrojnej.
W 1938 roku udzial przemyslu na ziemiach polskich w produkcji swiatowej spadl w stosunku do 1913 roku 2.4 raza ! Rzadzaca Polska dyktatura sanacyjna rozwalila gospodarke. Skutkiem tego panstwo polskie uderzone w 1939 roku niemiecka pancerna piescia rozpadlo sie jak domek z kart. W wojnie obronnej pogardliwie okreslonej jako "kampania wrzesniowa" zginelo oficjalnie zaledwie około 12 000 zolnierzy niemieckich z czego spora czesc zginela w wypadkach. Zdradziecki rzad i dowodztwo armi uciekli z walczacego kraju.

Amerykanie w zamian za obietnice pomocy ZSRR w dalszej wojnie z Japonia zgodzili sie na dominacje ZSRR nad europa srodkowo wschodnia. ZSRR zainstalowal w Polsce agenturalny rzad posredni jako zakamuflowana forme okupacji. Rzad stalinowski zaprowadzajac powszechny terror zamordowal jedynie okolo 3500 obywateli , kolejne 20 tysiecy zmarlo z glodu, chorob i tortur w wiezieniach.

Powazne klopoty gospodarcze ZSRR i brutalny nacisk poteznych USA spowodowaly ze czerwone imperium porzucilo swoj zewnetrzny pas. Rozpoczelo sie rozkradanie gospodarki PRL w dzikiej prywatyzacji nomenklaturowej i poszukiwanie nowego pana.
General Kiszczak ze swoja sfora bezpieczniacka i agentura urzadzil cyrkowe przedstawienie Okraglego Stolu. Simulacrum mialo wypromowac i wypromowalo nowe falszywe tozsamosci aktorow na scenie polityczne.
Bezpieczniacy Kiszczaka wraz ze swoja agentura zakladali partie polityczne i zawiadywali mediami. Natomiast potezna bezpieka wojskowa pozostala nietknieta a Polska stala sie faktycznie bezbronna. Były zbiegły agent GRU Wiktor Suworow, tak skomentował likwidacje WSI :
„Ludzie szkoleni w Moskwie nigdy nie przestaną służyć Moskwie. Niezależne od tego, czy na Kremlu będzie zasiadał car, Putin czy gensek, oni zawsze będą niewolnikami Moskwy. Zależność ta jest zaprogramowana w mózgach wszystkich, których Moskwa wykształciła. Oficerowie, którzy byli szkoleni przez sowieckie służby, nigdy nie powinni pracować w służbach niepodległej Polski. Oni nie są niepodlegli.”

Zbrodniarz Adolf Hitler na Kongresie partyjnym narodowo-socjalistycznej partii robotniczej w 1935 roku powiedzial :
" W ciagu calej historii zaden narod nigdy nie dostal wolnosci w prezencie i jesli ta wolnosc nic go nie kosztowala zaden narod jej nie utrzymal. Wolnosc ma cene wysoka i ludzie musza ciagle walczyc aby ja zachowac."

Polacy nie wywalczyli sobie swojego panstwa i nie maja swojego panstwa.
Obecnie formalnie istnieje fasadowe panstwo Polskie. Jest to atrapa zglobalizowanego panstwa Spojrzmy co w tej ramie instytucjonalnej sie miesci.
Według danych za 2013 rok w pierwszej 100 największych przedsiębiorstw w naszym kraju było tylko 46 firm z polskim kapitałem, z czego jedynie 21 stanowiły firmy prywatne. Taki jest wynik rzekomej prywatyzacji i 26 lat budowy demokracji i spolecznej gospodarki rynkowej.
Przedsiebiorstwa zagraniczne na terenie Polski generuja ponad 80% eksportu. Zachodni kapital zdominowal takze sfere bankowo - ubezpieczeniowa. Polska nie posiada zadnego narodowego koncernu technologicznego. Koncerny takie organizuja cala gospodarke i buduja pozycje panstwa.

Po polskich firmach czesto zostaly tylko wprowadzajace w blad nazwy. Oto probka nowszej prywatyzacji i sprzedazy firm
http://filing.pl/lista-74-firm-ktore-kiedys-byly-polskie-ale-zostaly-sprzedane/

1. Absolwent
Do grudnia zeszłego roku pełną kontrolę nad produkcją i dystrybucją naszych lokalnych wódek miał amerykański gigant CEDC – jeden z największych producentów alkoholu w Europie. W kwietniu 2013 roku UOKiK zatwierdził ostateczne przejęcie CEDC przez firmę Russian Standard.

2. Allegro
Założone w 1999 roku, już w 2000 roku przejęte przez brytyjski QXL.com PLC. W tej chwili należy do południowoafrykańskiego koncernu mediowego Naspers.

3. Alpinus
Polska marka odzieży outdoorowej oraz sprzętu wspinaczkowego należy teraz do Euromark

4. Amino
Marka zupek należy do brytyjskiej firmy Unilever.

5. Biedronka
Sieć założona przez Polaka, od 1997 r. w rękach Portugalczyków.

6. Biogened SA
Firma farmaceutyczna z ponad pięćdziesięcioletnią tradycją, znana wcześniej pod nazwą Polon, producent min. kosmetyków Dermedic i Phenome zmienił właściciela na holenderski fundusz inwestycyjny Life Science Technologies NV.

7. Bobo Frut
Historia marki związana jest z rzeszowską fabryką cukierków Alima, która powstała w latach 20. XX wieku. W latach 60. głównym produktem przedsiębiorstwa stały się soki przecierowe BOBO FRUT – do dzisiaj najchętniej kupowane przez rodziców soki dla dzieci. W roku 1991, w wyniku przekształceń własnościowych, właścicielem polskiej spółki produkującej soki BOBO FRUT stała się amerykańska firma Gerber Products Company.We wrześniu 2007 roku przedsiębiorstwo produkujące ulubione soki polskich dzieci dołączyło do grupy Nestlé.

8. Bols
Do grudnia zeszłego roku pełną kontrolę nad produkcją i dystrybucją naszych lokalnych wódek miał amerykański gigant CEDC – jeden z największych producentów alkoholu w Europie. W kwietniu 2013 roku UOKiK zatwierdził ostateczne przejęcie CEDC przez firmę Russian Standard.

9. Bryza
Z moich informacji wynika, że nigdy nie była polską marką, umieszczamy ja na liście dlatego, że polsko brzmiąca nazwa może zmylić konsumenta, gdyż już nie raz czytałam wpis, kupuję polski proszek do prania, Bryzę. Marka ta należy do brytyjskiej firmy Reckitt Benckiser plc.

10. Cafe Prima
W 1991 r. sprzedana holenderskiemu koncernowi Drie Mollen Holding BV.

11. Calisia
Założona w 1945 elitarna fabryka fortepianów i pianin znajduje sie obecnie w rękach chińskiego Vershold.

12. Cleanic
Zauważyłam, że dość często, szczególnie na portalach i blogach o polskich kosmetykach produkty Cleanic i Ola są uważane za polskie lub polsko- francuskie. Są to artykuły firmy Hyper Hygienics, której początki i historia są mi nieznana, ale jej największym akcjonariuszem jest Central European Cotton Holding Ltd z Irlandii. Jednym z dyrektorów jest wprawdzie Polak, ale o nazwisku jedynego akcjonariusza tej irlandzkiej spółki nikt nie wspomina.

13. Delecta
Zalążkiem firmy była Fabryka Cykorii Ferdynand Bohm et Co. założona we Włocławku w 1816. . W 1996 r. spółka została kupiona przez norweski koncern Rieber & Son ASA.

14. Delikatesy Centrum
Właścicielem jest portugalski Eurocash

15. Dermika
Założona w 1994 r. W 2010 sprzedana firmie Unilever.

16. Dosia
Podobnie jak w przypadku proszku Bryza, Dosia należy do brytyjskiej firmy Reckitt Benckiser plc.

17. Drobimex
Firma Drobimex od ponad 55 lat zajmuje się produkcją kurcząt, a od ponad 35 lat rozwija produkcję wyrobów drobiowych, w tym kiełbas, szynek, parówek i pasztetów. Od 2002 roku firma należy do znanej na rynku europejskim, niemieckiej grupy drobiarskiej PHW.

18. Drosed
Przedsiębiorstwo spożywcze założone w 1957 r., od 2000 r. część francuskiej grupy L.D.C.

19. E
Słynny polski proszek do prania ma teraz brytyjska Grupa PZ Cussons

20. Fortuna
Marka jest w posiadaniu szwedzkiego funduszu inwestycyjnego IK Investment (Agros-Nova).

21. Gadu-Gadu
W 2007 r. przejęte przez południowoafrykański Naspers.

22. Global cosmed
Firma kosmetyczna posiadająca takie marki jak Apart, mimo umieszczania jej na w różnych rankingach jako firma polska, nie jest nia i nigdy nie była. Należy do właściciela spółki zarejestrowanej na Cyprze Blackwire Ventures Ltd, nienależącej do Polaka.

23. Hortex
Firma powstała w 1958 r. Od 2006 r. należy do Argan Capital, wcześniej do Bank Of America.

24. Inka firmy Grana
Tradycje zakładu sięgają początku XX wieku. Sprzedane niemieckiej Cafea GmbH

25. Ivona Software
Firma produkująca syntezatory mowy na początku 2013 została przejęta przez amerykańskiego giganta Amazon

26. Ixi
Ojcem proszku w 1965 był Mieczysław Wilczek. W 2013 r. Henkel kupił go od PZ Cussons.

27. Kamis
Przedsiębiorstwo powstało w 1991 r. Po podziale część zajmująca się przyprawami i musztardą została sprzedana międzynarodowej firmie McCormick.

28. Kokosal
Produkt brytyjskiej Grupy PZ Cussons

29. Krakus
Od 1999 r. właścicielem polskiej grupy Animex był amerykański gigant Smithfield Foods, aż do momentu przejęcia go przez chiński Shuanghui International Holdings.

30. Kolastyna
Grupa Kolastyna posiadająca min. markę Kolastyna sprzedała ją greckiemu gigantowi Sarantis. Na szczęście polska Grupa zostawiła sobie prawo do marki Miraculum.

31. Lajkonik
Producent najbardziej znanych „paluszków”. Od 1993 w rękach niemieckiej firmy Bahlsen.

32. Lech
Należy do Kompanii piwowarskiej, której od 2009 r. właścicielem jest SabMiller.

33. Lewiatan
Właścicielem jest portugalski Eurocash

34. Luksja
Najwiekszy polski producent mydła został przejęty przez brytyjską Grupę PZ Cussons

35. Łowicz
Marka jest w posiadaniu szwedzkiego funduszu inwestycyjnego IK Investment (Agros-Nova).

36. Matercook
Firma AGD przejęta przez hiszpański Fagor i doprowadzona do upadłości

37. Mazury
Od 1999 r. właścicielem polskiej grupy Animex był amerykański gigant Smithfield Foods, aż do momentu przejęcia go przez chiński Shuanghui International Holdings.

38. Mieszko
Firma powstała w 1993 r. W 2002 r. sprzedane holenderskiemu Central European Confectionery Holdings, od 2007 r. w rękach Alta Capital Partners.

39. Morliny
Od 1999 r. właścicielem polskiej grupy Animex był amerykański gigant Smithfield Foods, aż do momentu przejęcia go przez chiński Shuanghui International Holdings.

40. Morpol
Firma zajmująca sie przetwórstwem ryb została kupiona przez norweski Marine Harvest

41. Nasza Klasa
Serwis uruchomiony w 2006 r. W tej chwili największe udziały ma rosyjski Digital Sky Technologies, część udziałów kupił też Naspers.

42. NaviExpert
Firma produkujaca pierwszy polski system nawigacji. Od 2007 r. jest w posiadaniu amerykańskiej Tech Venture.

43. Okocim
Browar założony w 1845 r. W 1996 roku głównym akcjonariuszem w spółce została duńska firma Carlsberg.

44. Pekao S.A.
Powstał w roku 1929, jedna z najbardziej zasłużonych instytucji w historii polskiej bankowości. Niestety w wyniku przetargu Ministerstwa Skarbu Państwa od 1999 bank kontrolowany jest przez włosko-niemieckie konsorcjum UniCredito Italiano S.p.A. i Allianz AG.

45. Perła
Browary Lubelskie powstały w 1948 r. W 2005 roku 48% pakiet akcji Perły został zakupiony przez duński koncern piwowarski Bryggerigruppen A/S i oddany jego spółce zależnej Royal Unibrew Polska. 51% akcji znalazło się natomiast w posiadaniu Garmo Holdings Limited. Od tego czasu głównymi udziałowcami stawały się kolejno różne spółki zarejestrowane na Cyprze.

46. Pikok
Marka wędlin w Lidlu, dla której produkują min. firma austriacka Stastnik i Morliny, które polskie już nie są. Mimo tego produkty te otrzymały godło „Teraz Polska”. Wprawdzie jest tam akcent polski w postaci kiełbasy suchej z szynki, produkowanej przez poską firmę Madej&Wróbel, ale i tak przyznanie tej nagrody wzbudziło sporo kontrowersji i zostało skwitowane przez jednego z komentujących : „Teraz Polska jutro…Czechy”

47. Polar
Istniejący od lat 50. polski producent sprzętu AGD. Kontrolowana obecnie przez firmę Whirpool

48. Pollena
Część fabryk nadal jest polska, sprzedano:
Pollena-Bydgoszcz – Unilever
Pollena-Helenówek – L’oreal
Pollena-Lechia – Beiersdorf-Lechia SA
Pollena-Malwa – Global Cosmed
Pollena-Nowy Dwór Mazowiecki – Benckiser
Pollena-Racibórz – Henkel
Pollena-Uroda – zlikwidowana przez PZ Cussons Polska S.A.
Pollena-Wrocław – PZ Cussons Polska S.A.

49. Pudliszki
Historia firmy sięga 1847 roku. W latach 90. znalazła się w pierwszej pięćsetce najefektywniejszych przedsiębiostw państwowych w Polsce. Była jedną z najbardziej cenionych polskich marek spożywczych. Od 1997 roku wiekszościowy pakiet akcji należy do koncernu Heinz.

50. Pysio
Marka w jest posiadaniu szwedzkiego funduszu inwestycyjnego IK Investment (Agros-Nova).

51. PWN
Od 1992 w rękach międzynarodowego przedsiębiorstwa Luxembourg Cambridge Holding Group (LCHG) za którym stoi amerykański inwestor.

52. Ruch
Sieć wykupił amerykański fundusz inwestycyjny Eton Park Capital Management.

53. Saga
Marka herbaty należy do brytyjskiej firmy Unilever.

54. Sobieski
Markę wódki wykupił francuski Belvedere.

55. Sokołów
Był pierwszą spółką mięsną, która w 1993 roku trafiła na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. W połowie sierpnia 2006 r. Spółka opuściła GPW. Obecnym jej stuprocentowym właścicielem jest Saturn Nordic Holding AB z siedzibą w Göteborgu, Szwecja, utworzony przez Danish Crown AmbA oraz HK SCAN Corporation.

56. Soplica
Do grudnia zeszłego roku pełną kontrolę nad produkcją i dystrybucją naszych lokalnych wódek miał amerykański gigant CEDC – jeden z największych producentów alkoholu w Europie. W kwietniu 2013 roku UOKiK zatwierdził ostateczne przejęcie CEDC przez firmę Russian Standard.

57. Soraya
Polska firmę kosmetyczną przejął szwedzki Cederroth.

58. Tarczyn
Marka w jest posiadaniu szwedzkiego funduszu inwestycyjnego IK Investment (Agros-Nova).

59. Telekomunikacja Polska
Od 2000 r. francuska firma państwowa France Telekom (właściciel Orange) sukcesywnie wykupywała udziały TP, w 2010 r. osiągnęła większościowy pakiet akcji.

60. Turek
Obecna Mleczarnia Turek jest historycznym dziedzicem przedsiębiorstwa, które powstało w roku 1925, w 1999 r. przejęła ją francuska firma Bongrain.

61. Toska
Zakład powstał w 1922 r. Producent min. serka Tartare również należy do francuskiej firmy Bongrain.

62. Tyskie
Piwo, którego historia sięga co najmniej 1613 r. jest teraz w rękach południowoafrykańskiego SABMiller

63. Warta
Działa na polskim rynku od 1920r. W roku 2012 TUiR Warta S.A. nowymi udziałowcami spółki stały się: niemiecka grupa Talanx oraz japońska firma Meiji Yasuda.

64. Wawel
Założona w 1898 r. W tej chwili największym akcjonariuszem jest niemiecki Hosta International AG

65. Wedel
Pierwsza w Polsce fabryka czekolady, sięga 1845 r. w 1991 r. przejęta przez PepsiCo. Obecnie właścicielem jest japoński koncern Lotte Group.

66. Winiary
Firma założona w 1947 r. przez Niemca polskiego pochodzenia. W 1974 roku z linii produkcyjnej zszedł pierwszy Majonez Dekoracyjny – dziś numer jeden na rynku majonezów w Polsce. W 1994 r. spółka stała się częścią Nestlé.

67. Włocławek
Nowy właściciel to firma Agros-Nova, czyli szwedzki IK Investement.

68. Wrozamet
Dawne Wrocławskie Zakłady Metalowe, w tej chwili w rękach polskiego oddziału hiszpańskiej firmy Fagor (Mastercook), która obecnie chyli się ku upadkowi.

69. Wyborowa
W latach dziewięćdziesiątych koncern przejęła francuska firma Pernod Ricard

70. Zakłady Papiernicze Krapkowice
Producent drugich, najczęściej kupowanych marek papieru toaletowego w Polsce, Alfa i Finezja, w 2002 r. został przejęty przez fińską firmę Metsa Tissue.

71. Zelmer
Od 2013 w rekach niemieckiego BSH.

72. Żabka
W 2007 r. sprzedana czeskiemu inwestorowi, od 2010 r. w rękach Tesco.

73. Żubrówka
Do grudnia zeszłego roku pełną kontrolę nad produkcją i dystrybucją naszych lokalnych wódek miał amerykański gigant CEDC – jeden z największych producentów alkoholu w Europie. W kwietniu 2013 roku UOKiK zatwierdził ostateczne przejęcie CEDC przez firmę Russian Standard.

74. Żywiec
Browar powstał w 1838 r. Obecnie należy do koncernu Heineken.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz