Generalna Gubernia sie zbroi 7
W ramach programu "Wisła" Polska chce kupić osiem baterii zestawów obrony powietrznej średniego zasięgu. Do końcowego etapu negocjacji przeszły amerykański Raytheon z zestawami Patriot oraz francuskie konsorcjum Eurosam złożone z tamtejszych oddziałów firm MBDA i Thales, proponujące system SAMP/T wykorzystujący rakietę Aster 30. Wartość kontraktu ocenia się na 16 mld zł.
Każda bateria Patriot ma zawierać dwie jednostki ogniowe złożone z trzech wyrzutni. Zestawy mają zawierać rakiety GEM-T i PAC-3 MSE
Frgament opracowania autora sprzed ca 25 lat.
"II Wojna przyniosla koszmar i groze bomardowan lotniczych. Sterowanie dzial obrony przeciwlotniczej wymagalo predykcji przyszlego polozenia zestrzeliwanego samolotu obserwowanego radarem. Zadanie wymagalo uzycia serwomechanizmow o wysokiej jakosc i sprawialo spore problemy teoretyczne. Pracujaca w MIT w Radiation Laboratory grupa pracownikow Bell Telephone Laboratory: Bode , Blackman, Lovell , Shannon opracowal sytem radarowy SCR-584 sluzacy z powodzeniem w Wielkiej Brytani do zestrzeliwania rakiet V1. W konstruowanych duzych i zlozonych systemach pojawily sie problemy nieliniowosci oraz probkowania danych. Zatem Clode Shannon podal twierdzenie o probkowaniu i odtwarzaniu probkowanych sygnalow. Wymienione nazwiska wielkich badaczy nie powinny nikogo zdziwic - Stany Zjednoczone mimo iz zaplacily dosc maly wojenny rachunek z zolnierskiej krwii to z pelna determinacja i ogromnyn nakladem sil i srodkow prowadzily wojne z ktorej wyszly jako zwycieskie super-mocarstwo technologiczne. USA wygraly wojne w laboratoriach naukowych i halach przemyslowych.
Nad przewidywaniem przyszlej pozycji sledzonego samolotu zastanawial sie Norbet Wiener ktory stworzyl teorie systemow stochastycznych. Wiener byl nieprzyjemnie zaskoczony tym ze jego teoria pozwalala co najwyzej o 10% (czasem sprawe pogarszala !) polepszyc dokladnosc predykcji ktora intuicyjno - doswiadczalnie wymyslono i zastosowano wczesniej w MIT.
Spektakularnym pokazem wysokiego poziomu niemieckiej mysli automatyki staly sie siejace groze rakiety balistyczne V2. Lata powojenne przyniosly okres uporzadkowania i konsolidacji wiedzy oraz krystalizacji nowoczesnej teorii sterowania. Ogromne postepy w lotnictwie i kosmonautyce ZSRR sprawily ze do awangardy nauki przystapili tez naukowcy radzieccy.
Pracujacy w latach 1948-1952 dla RAND Corporation Richard Bellman pracowal nad optymalna alokacja rakiet. Kontynuacja jego wysilkow przyniosla pod koniec lat piecdziesiatych teorie sterowania optymalnego. W 1962 roku zaprezentowano komputerowy program implementujacy programowanie dynamiczne Bellmana. Polowa lat szescdziesiatych to finalizacja optymalnej filtracji Kallmana i Bucyego.
Znakomita generalizacje w "zasadzie maksimum" aparatu analitycznego Hamiltona i Lagrangea dal niewidomy matematyk Lew Pontryagin w 1956 roku. Zasada maksimum jest fundamentem nowoczesnej teorii optymalizacji. Pontryagin juz jako student dawal dowody geniuszu. O ile Belmman postawil na praktyczne zastosowanie o tyle Pontryagin poszedl w dokladne drazenie i zbadanie sprawy."
Po wojnie prace nad systemami obrony przeciwlotniczej a pozniej przeciwrakietowej trwaly caly czas. Nie ma potrzeby powtarzania ogolnie dostepnych informacji o systemie przeciwlotniczym Patriot.
http://pl.wikipedia.org/wiki/MIM-104_Patriot
Pocisk MIM-104D, znany także jako PAC-2/GEM (Guidance Enhanced Missile), jest daleko idącym usprawnieniem rakiety MIM-104C zwiększającym jej wydajność przeciwko celom nisko lecącym oraz o małym przekroju radarowym.
Natomiast pocisk PAC-3 MSE nie ma w oznaczeniu frazy "MIM-104". Patriot PAC-3 jest de facto odmiennym systemem broni niz rodzina Patriot a producentem pocisku jest Lockheed Martin a nie nie koncern Raytheon. Tak wiec komunikaty rzadowe moga byc dezinformacja a sam przetarg elementem kampani prezydenckiej Bronislawa Komorowskiego. Pułap maksymalny tego pocisku wynosi tylko 10-15 km a jego zasieg wynosi okolo 15 km. System ten moze sluzyc do ochrony wzglednie malych ale bardzo waznych celow. Zapewnia punktowa osłonę stanowisk dowodzenia, lotnisk, lądowisk helikopterów i innych ważnych obiektów PAC-3 MSE nie jest nawet w stanie ochronic calego sredniej wielkosci miasta a co dopiero Warszawy.
Wojna w zatoce pokazala ze owczesny system Patriot zdecydowanie nie nadawal sie do zwalczania rakiet i realna skutecznosc jego w tym zakresie byla bliska zeru
W 1984 roku, decyzje o wyposazeniu armi w systemu Patriot podjął rząd Niemiec. W latach 1985-1986 zamówił pierwsze 14 z 28 planowanych baterii Patriot. Nastepnie USA oddały Niemcom w dziesięcioletnią dzierżawę kolejne 12 baterii. Niemieckie zestawy MIM-104 zostały wyprodukowane glownie w Niemczech a najwazniejszym poddostawcą był Siemens
W 1986 japońska Mitsubishi Heavy Industries rozpoczęła licencyjną produkcje pocisków. Pierwsze 20 pocisków dostarczono z USA, pozostałe 980 wyprodukowano w Japonii.
Dokumentację "Patriota" rzekomo wykradł Amerykanom agent PRL ppłk Zdzisław Przychodzień
http://tygodnik.onet.pl/historia/kto-naprawde-ukradl-plany-pocisku-patriot-opowiada-jego-polski-konstruktor/rhrn1
"Konstruktor opowiada o tym, jak ppłk Przychodzień, podając się za biznesmena z PRL, zwerbował do współpracy małżeństwo Jamesa Harpera i Rudy Schiller, zatrudnionych w firmie "System Controls" w Kalifornii, dzięki swym "talentom uwodzicielskim". Firma miała dostęp do planów "Patriota". Nawiązał romans z Rudy, która pod pretekstem prac biurowych zdobywała dla niego plany broni. - Jestem przekonany, że wiedziała co robi, że wykrada tajemnice - twierdzi Starostecki. - Być może motyw erotyczny był silniejszy niż poczucie odpowiedzialności.
Przychodzień uciekł z USA, gdzie do dziś wisi nad nim wyrok amerykańskiego sądu. Zacharski, który ukradł Amerykanom m.in. prawie kompletny zestaw technologii rakiety przeciwlotniczej "Hawk" i rakiety balistycznej "Minuteman", miał mniej szczęścia. Został złapany i skazany na dożywocie, a następnie wymieniony za kilkunastu agentów z USA."
Patriot jest systemem bardzo przestarzalym a cale jego oprogramowanie stworzono w historycznym juz jezyku JOVIAL, ktory 30 lat temu kompletnie wyszedl z uzycia a w 2010 roku zostal porzucony w serwisie przez USAF. JOVIAL bazuje na ALGOL-u 1958 do ktorego dodano rekordy i instrukcje obslugi In / Out oraz mechanizmy umozliwiajace prace w systemach czasu rzeczywistego.
http://en.wikipedia.org/wiki/JOVIAL
"During the 1960s JOVIAL was a part of the US Military L-project series...
JOVIAL was standardized during 1973 with MIL-STD-1589 and was revised during 1984 with MIL-STD-1589C. It is still much used to update and maintain software on older military vehicles and aircraft. There are three dialects in common use: J3, J3B-2, and J73.
As of 2010, JOVIAL is no longer maintained and distributed by the USAF JOVIAL...
Milstar Communications Satellite
Advanced Cruise Missile
B-52, B-1B,B-2 bombers
C-130, C-141, C-17 transport aircraft
F-111, F-15, F-16 (prior to Block 50), F-117 fighter aircraft
LANTIRN
U-2 aircraft
E-3 Sentry AWACS aircraft
Navy Aegis cruisers
Army Multiple Launch Rocket System (MLRS)
Army UH-60 Black Hawk helicopters
F100, F117, F119 jet engines
NORAD air defense & control system (Hughes HME-5118ME system)
NATO Air Defence Ground Environment (NADGE) system
RL-10 rocket engines
Civil NAS (National Airspace System) Air Traffic Control
Airborne radar systems with embedded JOVIAL software include the APG-70, APG-71 and APG-73"
System patriot nie jest sieciocentryczny. Jest niemozliwy do integracji z nowoczesnym systemem automatyzacji wojny i juz z tego wzgledu jego przydatnosc jest watpliwa.
System obrony MEADS do 2016 roku zastąpić ma systemy Patriot w Stanach Zjednoczonych.
http://meads-amd.com/2015/04/putting-raytheons-wisla-claims-to-the-test/
Open architecture and network-centric capabilities must be designed into systems from their initial concept. This is not something that gets added on 40 years later. Critical portions of the Patriot system, including the radar and launchers, were developed using a now-outdated software code called JOVIAL, which will be retained in PNG. JOVIAL has not been used in other applications for the past 30 years. As a result, Raytheon must maintain Patriot-unique compilers to support JOVIAL. Other contractors are unable to modify the software.
Kwota 140 mld zlotych to pieniądze których Polski rząd nie ma. Kwota przeznaczona na zagraniczne uzbrojenie powiekszy dlug zagraniczny Polski a zadluzenie to obnizy bezpieczenstwo i suwerennosc Polski a nie je polepszy. Zakupy broni pomoga gospodarce USA i przyczynia się do dalszej ruiny gospodarki Polski.
Amerykanie koncertowo wydymali Polakow w sprawie offsetu w zwiazku z zakupionymi samolotami F-16, ktorych obecnie uzbrojenie jest prawie zadne.
Tak wiec po raz kolejny zrobimy laske Ameryce a ona sie zgodzi na to ze jeszcze za to jej zaplacimy.
"Jestem dumny z polskiej administracji, że postawiła 140 miliardów złotych na rozwój polskiej myśli technicznej, nauki i technologi w III RP"
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz