środa, 27 maja 2015

Przyszlosc emerytur 4

Przyszlosc emerytur 4

1. Gdzie jest miejsce Polski w swiecie ? Polska jest peryferyjnym slabeuszem pod kazdym wzgledem.
Amerykański „Forbes” co roku sporzadza liste 2000 najpotężniejszych giełdowych przedsiębiorstw swiata.
http://en.wikipedia.org/wiki/Forbes_Global_2000

Firmy z listy w tym roku przyniosły trudna do wyobrazenia kwote ponad 39 bilionow dolarow przychodow !
W pierwszej dziesiątce znalazły się tylko podmioty gospodarcze z Chin i USA. Cztery czołowe pozycje zajęły chińskie banki: ICBC, China Construction Bank, Agricultural Bank of China, Bank of China. Chiny zakumulowaly ponad 4000 mld dolarow z nadwyzek eksportowych. Potezny koncern petrochemiczny PetroChina na 8 miejscu.
Liderem rankingu sa Stany Zjednoczone z 579 przedsiębiorstwami na liście.
Z Europy pochodzi 486 podmiotów. Europa słabnie, jest ich o 20 mniej niż w poprzednim roku. Potezny niemiecki Volkswagen Group na 14 pozycji.
Chiny na liscie maja az 232 spółki. Japonia ma 218 firm. Potezna Toyota na 11 pozycji.
Korea Południowa wyparła w pierwszej piątki globalnych liderow Francję. Potezny Samsung Electronics na 18 pozycji.
Najwieksza Polska spolka PKO Bank Polski zajela 743 lokatę podczas gdy bank ten rok wczesniej byl na 580 pozycji

2. Konwencjonalna statystyka zupelnie nie pasuje do globalnej ekonomi. Statystyczny obraz gospodarki Polski jest o wiele lepszy niz ta gospodarka faktycznie jest.
Nonsensem jest wliczanie eksportu i importu generowanego przez niemieckie , francuskie , wloskie czy amerykanskie firmy zlokalizowane w Polsce do polskiej statystyki.
Przykladowo wloski Fiat generuje w statystyce wielki import czesci do montazu samochodow i wielki eksport samochodow. Wloska centrala polskiej koloni roboczej wydziela tylko srodki na oplacenie tanich polskich robotnikow i firma w Polsce albo jest nierentowna albo na granicy rentownosci.i zadnych podatkow CIT nie placila i nie placi. Co gorsza zachodnie firmy dostaja od polskiego podatnika rozmaita pomoc !
Jaki jest sens porownywania eksportu w ponad 80% wypracowanego przez zagraniczne firmy z polskim dlugiem zagranicznym ? Gdyby czesc wypracowanej nadwyzki zachodnie firmy wykonujace eksport - netto w postaci podatkow wplacaly do budzetu to tymi pieniedzmi mozna by splacac zagraniczne dlugi Polski. Ale zachodnie firmy praktycznie niczego nie wplacaja. Taki sam sens ma porownanie wielkosci ksiezyca do koloru samochodu.
Propaganda medialna dumnie mowiac o eksporcie polskiej zywnosci zapomina dodac ze znow ponad 80% tego eksportu wykonuja zachodnie firmy ULOKOWANE w Polsce ! Uzywajac tej pokretnej logiki jednak nalezy mowic o, tfu, polskich obozach zaglady.
Kapital ma konkretnych wlascicieli, ma swoje interesy i ma narodowosc. Gdyby zachodni dyrektor zachodniej firmy w Polsce zaczal placic Polsce podatki to wlasciele firmy od razu wyrzuca go na bruk ! Zysk ma w globalnej gospodarce isc wylacznie do wlascicieli kapitalu. To tez tlumaczy dlaczego udzial plac w PKB w Polsce jest jeden z  najnizszych w Europie. Według Eurostatu koszty pracy w Polsce to zaledwie 36% PKB, natomiast nadwyżka operacyjna brutto wynosi ponad 50% PKB.


Postęp technologiczny i duzy wzrost wydajności pracy slabo przekladaja sie w Polsce na wzrost wynagrodzen, natomiast zachodni wlasciciele "polskich" firm czerpia korzysci bez miary. Postęp technologiczny i duzy wzrost wydajności pracy raczej powiny prowadzic do obnizenia wieku emerytalnego niz do jego podwyzszenia.
Rzecz jasna emerytury zawsze powinny byc w odpowiedniej proporcji do płac i wielkosci budzetu. W Polsce szeroko rozumiany "budzet" stanowi 42% PKB. Wskaznik ten dla czesci krajow europejskich jest wiekszy.

3. John Kenneth Galbraith w swej książce „Godne społeczeństwo” napisał
"..nędza nie była problemem, gdy była odległa, poza zasięgiem wzroku. Dopiero gdy zmiana gospodarcza, polityczna i społeczna ściągnęła potrzebujących do miast, opieka społeczna stała się przedmiotem publicznej troski, gdyż ubodzy zaczęli żyć obok stosunkowo zamożnych i w głębokim z nimi kontraście....
Do stosunkowo niedawna wiedza medyczna była ograniczona, podobnie jak możliwości skutecznego leczenia. Miejscowy lekarz miał niewiele do zaoferowania — śmierć przychodziła wcześnie, nieuchronnie i bez znaczniejszych kosztów. To olbrzymi wzrost zakresu i poziomu zabiegów medycznych i chirurgicznych sprawił, że ubezpieczenia zdrowotne stały się niezbędne i pożądane. Było to ostatecznym czynnikiem motywacyjnym i sprawczym. Śmierć miała przestać być automatyczną prognozą dla biednych lub tylko umiarkowanie zamożnych."

4. W Polsce funkcjonuje wiele systemow emerytalnych podczas gdy powinien funkcjonowac tylko jeden powszechny system obejmujacy wszystkich. Kryzys a zwlaszcza grozba niewyplacalnosci dłuznika dają szanse na powazne zmiany.
Podnoszac wiek emerytalny dla wiekszosci Polakow do 67 lat zakwestionowano w wielkiej skali "prawa nabyte". Szczesliwie rowniez Trybunal Konstytucyjny rozprawil sie z dywersyjnym pojeciem praw nabytych. Nie ma zadnego sensu utrzymywanie absurdalnych przywilejow emerytalnych.

Tymczasem zamiast zmniejszac ilosc regulacji i przepisow biegunka legislacyjna sie nasila.
Z najnowszych wyliczeń wynika, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku w życie weszło niemal 6,7 tysiecy. stron nowych przepisów, co oznacza wzrost o 5,5% wobec analogicznego okresu 2014 roku. Przy takim nasileniu biegunki w całym 2015 roku w życie wejdzie może ponad 27 tysiecy. stron nowego prawa czyli o ponad 1,4 tysiaca stron wiecej niz w rekordowym pod tym wzgledem 2014 roku.
Ktos kto chcialby sie zapoznac ze wszystkimi zmianami w prawie, musiałby na czytanie aktów prawnych poświęcić teraz codziennie 3 godziny i 37 minut.

5. Sytuacja kiedy gornikom zalicza sie do emerytury dwa lata za rok pracy ale bez powiekszonej skladki a faktycznie w ogole bez oplaconej skladki oznacza ze emerytury wyplacane sa bez podstawy skladkowej.

6. Rzadzaca mafiokracja zaprowadzila takze regresywne podatki i nierówność społeczną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz