piątek, 15 marca 2013

Zielona bieda i bezrobocie P9

Zielona bieda i bezrobocie P9

1. Wytwarzanie energi elektrycznej jest najbardziej uciązliwym środowiskowo procesem jaki wymyslił człowiek. Elektrownie cieple emituja do atmosfery ogromne ilosci dwutlenku wegla, dwutlenku siarki, tlenkow azotu, rteci i innym toksyn. Emituja duza ilość pierwiastkow promieniotworczych zawartych w spalanym paliwie.

2. Sprawna elektrownia jadrowa nie emituje praktycznie zadnego promieniowania. Energetyczny reaktor jadrowy nie jest bomba termojadrowa i nie wybucha jak bomba. Z uwagi na wielka ilosc paliwa jadrowego (tysiac razy wieksza niz w bombie) w reaktorach energetycznych mozliwa do uwolnienia podczas awarii promieniotworczosc jest apokaliptyczna. Nastepujace po nas pokolenia, ktorym przekazujemy w spadku radioaktywne odpady z ktorymi nie wiemy co zrobic mogą nas za to przeklnąc. Zadna elektrownia jadrowa w swiecie nie jest komercyjnie ubezpieczona. Budowy elektrowni jadrowych sa silnie jawnie i niejawnie dotowane przez rzady. Mozliwe ze energia jadrowa jest wielokrotnie drozsza od energi z elektrowni cieplnych. Albert Einstein powiedział ze ujemne aspekty wielu spraw sa tak straszne ze ludzie dobrej woli boją sie o tym myslec i wypieraja fakty ze swiadomosci.
Japonczycy sa prawdopodobnie najbardziej zdyscyplinowanym i najlepiej zorganizowanym narodem swiata. II Wojne przerwalo dopiero uzycie bomb atomowych zrzuconych na japonskie miasta. Prowadzone przez nich akcje ratrunkowo - ewakuacyjne sa wzorem sprawnosci. Az trudno sobie wyobrazic co stałoby sie w Polsce posiadajacej energetyke jadrowa po nawiedzeniu silnym trzesieniem ziemi. Panstwo rozpadloby sie jak domek z kart.

3. Ilosc zuzywanej energi jest silnie skorelowana z dobrobytem narodow. Wiekszy przyrost PKB niz zuzytej energi udalo sie osiagnac tylko najbardziej zaawansowanym technologicznie w swiecie gospodarkom Niemiec i Japonii. Pomijajac oczywiscie artefakty statystyczne w postaci mikroskopijnych gospodarek.

4. Pierwszy kryzys energetyczny z 1973 roku miał dla gospodarki swiatowej wielkie konsekwencje. Stratedzy Zachodu otrzymali zadanie pozornie niemozliwie do rozwiazania. Mieli ograniczyc głebokosc kryzysu i nie dopuscic do rozkładu systemu. Nastepnie mieli kryzys przekuc na korzysci dla siebie a zwlaszcza pognebienie bloku wschodniego. Stratedzy z zadania wywiazali sie wysmienicie. Od 1973 roku zaczynaja w bloku wschodnim narastac trudnosci ktore w koncu prowadza do rozpadu ZSRR. Ci ktorzy udanie podjeli energooszczedna modernizacje technologiczna odniosa wielkie korzysci w przyszlosci. Stopniowo spada zuzycie paliwa przez nowe samochody osobowe.

5. Sprawnosc elektrowni cieplych wzrosła od początkowych 6-8% do ponad 50% obecnie. Pierwsza elektrownia na parametry supernadkrytyczne powstała w USA juz w 1957 roku. Technologia supernadkrytyczna byla droga a elektrownie były zawodne. W sytuacji niskich cen paliw doprowadziło to do odwrotu w USA od technologi supernadkrytycznej. Niemniej po dziesiatkach lat badan, doswiadczen i eksploatacji jest ona dzis dojrzala i niezawodna. Nowo budowane w Chinach elektrownie weglowe (z pomoca koncernow japonskich) maja sprawnosc do 50%.
W 2007 roku uruchomiono w Irsching w Bawarii elektrownie o mocy 570MW skladajaca sie z najwiekszej w swiecie turbiny gazowej o mocy 375MW oraz kotła odzyskiwnicowego i turbiny parowej. Sprawnosc przekroczyła 60%. Poniewaz gaz ziemny jest obecnie paliwem bardzo drogim operator zawiesza działanie siłowni mimo fantastycznej sprawnosci. Konwencjonalne elektrownie gazowe maja sprawnosc około 36% a wiec nie ma mowy o tym aby mogły byc moca regulacyjna dla zielonej energetyki.

6. Gaz ziemny moze napedzac nowoczesna turbine gazowa. Gorace spaliny z turbiny sluza do wytwarzania w kotle pary zasilajacej konwencjonalna turbine z upustami zasilajacymi system grzewczy miasta. Niedlugo da sie przekroczyc w takim skojarzonym systemie wytwarzania energi elektrycznej i cieplnej prog 80% sprawnosci !

7. Chiny zuzywaja ponad 3 miliardy ton wegla. Wszelkie starania europejczykow w celu ograniczenia u siebie globalnej emisji CO2 daja sila rzeczy efekt mizerny. Uzycie w USA gazu łupkowego, zamiast wegla, do wytwarzania energi elektrycznej dało czterokrotnie wieksza redukcje emisji CO2 do atmosfery niz programy zielonej energi wdrazane w Europie.

8. W Polsce trzeba bedzie odstawiac najstarsze elektrownie wybudowane jeszcze za Gomółki. Przecietna sprawnosc polskich elektrowni wynosi zaledwie okolo 30%. Zatem stopniowe zastapienie wysłuzonych, najmniej sprawnych elektrowni przez nowe wysokosprawne, da żądane przez Komisje Europejska obnizenie emisji CO2.

9. Zachód nie jest obecnie w stanie zatrzymac wzrostu gospodarczego w Chinach mimo iz stratedzy zachodu nad tematem pracuja od wielu lat. Chinczycy uparcie modernizuja swoje siły zbrojne. Juz obecnie wszczecie wojny z nimi jest wysoce ryzykowne. Coraz czesciej wyrazany jest poglad ze przekroczony został "point of no return" i nie da sie juz bezpiecznie powstrzymac Chinczykow. Europejczycy protekcjonalnie i z wyzszoscia traktowali USA az do momentu kiedy zobaczyli przebieg tamtejszej wojny domowej. To im uswiadomilo ze wyrosł tam kolos a o wtracaniu sie w jego sprawy nalezy zapomniec. Niedługo w I Wojnie Swiatowej to USA rostrzygały zbrojnie sprawy europejczykow. Miliard nowych chinskich konsumentow zadajacych w nadchodzacych latach konsumpcji tego samego co europejczycy i amerykanie wywroci swiatowy porzadek do gory nogami.

10. Mówienie wylącznie o dotacjach dla zielonej energetyki jest manipulacja i nieuczciwoscia. Polskie górnictwo wegla kamiennego otrzymuje bowiem rocznie ponad 8 mld złotych dotacji. Tyle bowiem podatnika kosztuja super lukratywne emeryturki młodych górników. Energetyka cieplna generuje koszty zewnetrzne. Zatruwa atmosfere i powieksza koszty opieki zdrowotnej. Nawet jednak doliczenie do bilansu pomijanych kosztow zewnetrznych nie czyni zielonej energetyki konkurencyjna.

11. Technologia wiatrakow cały czas sie rozwija. Miedzy pierwszymi wiatrakami energetycznymi z lat siedemdziesiatych a obecnymi morskimi kolosami jest prawdziwa przepasc w ich parametrach. Poniewaz ludzka pomyslowosc nie zna granic "koszt" wytworzenia energi przez wiatraki moze kiedys z uwzglednieniem kosztow zewnetrznych zrownac sie z kosztem energi z konwencjonalnych elektrowni cieplnych. Jednak jak juz wczesniej parokrotnie podkreslano zielona energia nie jest wycenialnym towarem handlowym bowiem wiatr wieje kiedy chce. Nic nie wskazuje na to aby powstały nowe sposoby magazynowania energi elektrycznej.
Tak wiec prawdziwym rozwiazaniem problemu sa wysokosprawne elektrownie cieplne o bardzo dobrych zdolnosciach regulacyjnych. Elektrownie atomowe w ogole nie maja zdolnosci regulacyjnych i ozenienie ich z zielona energetyka jest niemozliwe. Czesciowym rozwiazaniem problemu sa nowe potezne energetyczne linie przesylowe obejmujace cały kontynet europejski.

12. Ilosc zuzywanej energi moze ograniczyc kryzys gospodarczy lub ogromne podwyzki cen energi. Jak dotychczas skutkiem wdrazania europejskiej zielonej energetyki jest znaczny wzrost cen energi dla konsumentow. Zaden demokratyczny rzad nie moze jawnym tekstem oswiadczyc obywatelom ze celem jego dzialania jest zmniejszenie dobrobytu. Moze natomiast mowic o stwarzaniu europejskiego rynku energi i promowaniu zielonej energi.

13. W Polsce potrzebna jest wymiana i modernizacja infrastruktury sieciowej w celu zwiększenia jej sprawnosci, wydajności i niezawodności.
Sieci o napięciu 400 kV zdekapitalizowane są w 71% a linie 220 kV w ponad 80 %. W regionach: Zamojskiem i Białostockiem dekapitalizacja linii dystrybucjinych sięga 90%. Zaniedbana przez transformacje ustrojowa infrastruktura sie rozpada. Straty energi w krajowym systemie dystrybucyjnym wynoszą około 10%. W polsce wschodniej straty srednio przekraczaja 12% dochodzac miejscami do 19%. W krajach cywilizowanych jest to około 4-5%.
Frymarczac mieniem społecznym w prywatyzacji zdecydowanie nie doceniamy spadku jaki dostalismy po PRL. Obecnie przecietnie 1 kilometr nowej lini 400kV kosztuje rowny milion Euro. Koszt ten dynamicznie rosnie a przetargi , negocjacje i spory sadowe z wlasciecielami gruntow trwaja nawet i 10 lat. Aby nowa elektrownie o mocy 2000 MW dolaczyc do istniejacego systemu elektroenergetycznego trzeba wybudowac circa 1100 kilometrow lini 400 kV.

14. Nasi polityce i poslowie maja juz surowo zakazane zajmowanie sie polityka. Ich rola sprowadza sie do tlumacznia dyrektyw z Bruskseli i Berlina. Mimo wszystko poslowie mogliby przeczytac ze zrozumieniem prawo ktore przegłosuja.
Projekt nowej ustawy "Prawo energetyczne" w art. 74 ustawy wprowadza stawki, za które operator będzie musiał zakupić energię od "prosumenta".
http://szczesniak.pl/2297


" energia elektryczna z różnych rodzajów prosumenckich instalacji będzie wielokrotnie droższa:
biogaz rolniczy do 40 kW - 3,5-krotnie droższa
biogaz rolniczy 40 do 200 kW - 3,25-krotnie droższa
biogaz z odpadów do 200 kW - 2,75-krotnie droższa
biogaz z oczyszczalni ścieków do 200 kW - 2,25-krotnie droższa
hydroenergia do 75 kW - 3,5-krotnie droższa
wiatr na lądzie do 10 kW - 4,75-krotnie droższa
wiatr na lądzie 10 do 100 kW - 3,25-krotnie droższa
słońce (budynki) do 10 kW - 6,5-krotnie droższa
słońce (budynki) 10 do 100 kW - 5,75-krotnie droższa
słońce do 10 kW - 5,75-krotnie droższa
słońce 10 do 100 kW - 5,5-krotnie droższa"

W dnie kryzysu w 1933 roku za dniówke robotnika na wschodzie II RP mozna było zakupic tam 1.5 KWh energii elektrycznej . Moze powoli zmierzamy w kierunku tak idealizowanej II RP.




8 komentarzy:

  1. Odnosnie elektrowni jadrowych to sie nie zgadzam.

    Owszem, uranowe maja problemy ktore wymieniles - ale elektrownie na tor juz nie.
    W dobrze zaprojektowanej elektrowni mozna spalic tor calkowicie - nie ma wiec problemow z odpadami radioaktywnymi.
    Poza tym tor wystepuje powszechnie, jest znacznie tanszy od uranu no i znaaaaaacznie bezpieczniejszy.

    Toru nie mozna uzyc do produkcji broni nuklearnej.
    Niestety, jest to nowa technologia, wiec jej wdrozenie zajmie sporo czasu i bedzie drogie.
    Pierwsza elektrownia na tor powstaje wlasnie w Indiach. Nastepna pewnie bedzie w Chinach....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trwaja budowy i badania prototypowych reaktorow jądrowych na Tor.
      Trzydziesci lat temu i wczesniej ogromne nadzieje wiazano z reaktorami powielajacymi - breaderami. Niestety trudnosci materialowe sa tak wielkie ze obecnie pracuje ledwie kilka reaktorow duzej mocy tego rodzaju.

      Pozyjemy , zobaczymy co bedzie z Torem.

      Usuń
    2. No ok, ale wybor uranu a nie toru kilkadziesiat lat temu byl decyzja czysto polityczna, nie majaca nic wspolnego z technologia - bo gdyby kierowac sie tąże to dzis mielibysmy wszedzie reaktory na tor i polowe problemow z glowy....

      Usuń
    3. Kosztowne badania na styku problemow podstawowych to domena koncernow i wspolpracujacych z nimi rzadow. Niestety trudno jest o dane pokazujace jakie konkretnie srodki na badania nad energetyka jadrowa sa anagazowane w konkretnych koncernach. Uwazam ze politycy maja na ta sprawe ogromny wplyw. Po katastrofach opinia publiczna i sila rzeczy politycy sa niechetni dla energi jadrowej a koncerny stopuja progarmy badawcze i aplikacyjne. Wiele złego mozna powiedziec o Siemensie ale akurat nie to ze malo srodkow angazuje w badania.

      Wiele zlego energetyce jadrowej zrobił Czarnobyl a obecnie Fukushima.

      Usuń
  2. 1. problem z energetyka odnawialna mozna rozwiazac takze w druga strone- tzw. inteligentne systamy odbioru, czyli zmienne ceny pradu zalezne od produkcji/popytu. To już funkcjonuje we Francji- tam wobec sztywnosci produkcji z atomu jest roznicowane popytem.
    2. liczba 1100 km linii 400 kv na elektrownie wydaje mi sie zawyzona- skad Autor wzial te dane?
    3. gaz lupkowy oceniam jako banke pozbawiona realnych fundamentow- olbrzmie inwestycje i szybki spadek wydobycia.
    4. podwyzki cen lub tymczasowe dotacje dla odnawialnej sa niezbedne aby gospodarka przestawila sie na nowe zrodla. Kazdy raczkujacy przemysl, zawsze i wszedzie wymagal wsparcia, obecnie co najmniej wiatr moze konkurowac z konwencjonalna- pod warunkiem dostosowania sieci.
    5. atom, takze tor wiaze sie z dlugotrwalym procesem inwestycyjnym, co w obecnej niepewnosci nie ma szans powodzenia.
    6. Nie polecam czytania Szczesniaka, a zwłaszcza wierzenia jego danym i opiniom. Facet generalnie nie ma pojęcia o czym pisze, a informacje pozyskuje chyba z propagandówek koncerów naftowych.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie jest to pierwsza negatywna opinia kierowana w strone pana Andrzeja Szczesniaka. Nie ma czegos takiego jak "jego dane". Zawsze podaje on zródlo danych i mozna te dane sprawdzic. Wiec zarzut w jego strone powinien byc skonkretyzowany. Prosze o przyklad !
      Uwazam ze ma on racje krytykujac prowadzona przez Polske polityke. Takze moim zdaniem jest ona beznadziejna.

      Co do sieci Smart. Zdecydowana wiekszosc procesow technologicznyh nie pozwala dowolne nimi manipulowac i w zwiazku z tym dyskusja jest bezprzedmiotowa.
      Co do domowych aplikacji owego Sprytu. Jakos trudno mi sobie wyobrazic abym swoje zycie w czasie wolnym mial dostosowywac do cen energi elektrycznej. Nos dla tabakiery ?
      Jedyne pole zastosowania owego Smarta to ogrzewanie domu energia elektryczna ale ono w Polsce jest marginesem.
      Co do tego czy gaz łupkowy (w USA) jest banka to brak na ten temat danych i w zwiazku z tym nie moge zajac stanowiska. Pozyjemy zobaczymy.

      Chronienie nowych galezi wytworczosci cłami , dotacjami, "kosztami zewnetrznymi" zawsze pozwala nowej dziedzinie wystartowac . Co do tego zgoda. Natomiast - podkreslam - nie ma sposobu magazynowania zielonej enegi !

      Gospodarka poludniowej Europy nie ma najmnieszych szans na konkurencyjnosc globalna przy wysokich cenach energi. Wysokie ceny dla konsumentow oznaczaja coraz wiecej odciec gospodarstw domowych.

      Usuń
    2. OK- Szczesniak- http://szczesniak.pl/2345
      W tym tekście- co widac raczej w komentarzach pokazuje on kompletne niezrozumienie pojecia rezerw w gornictwie- bo nawet nie raczyl wyjasnic, ktore rezerwy sa podane na tym wykresie- ze wzgledu na ich relatywnie mala wielkosc podejrzewam te oplacalne do wydobycia- a one sie dynamicznie zmieniaja wraz z bierzaca cena surowca, czyli wykres swiadczy o niczym. Kolejna sprawa to w tym wypadku wiarygodnosc skladowych czesci takiego opracowania, ktora w wypadku ARAMCO, PdV SA, czy koncernow rosyjskich jest dosc watpliwa, eufemistycznie mowiac, bo raporty ARAMCO to czystej wody bajki, o czym kiedys pisalem. Osoba podajaca sie za eksperta powinna takie podstawy dobrze znac.
      Magazynowanie energii elektrycznej jest oczywiscie na wieksza skale niemozliwe/niepraktyczne, ale to nie jest az taki duzy problem. Odrobina zmiany planowania w przemysle (bardziej energochlonne procesy przesuwac na dni tanszego pradu), w wytwarzaniu energii matriks wiatru i slonca i dla zapewnienia stabilnosci sieci wystarczy ok 9% mocy w hydro dla plynnego bilansowania (tak przynajmniej liczyli Niemcy). To wszystko to oczywiscie najpierw olbrzymie inwestycje, ale po nieuniknionym wzroscie kosztow paliw kopalnych zwiekszona konkurencyjnosc- i na to Niemcy liczą, a najpierw ta przebudowe sfinansowali zlupieniem poludniowej Europy- która prawda- nie ma szans.

      Usuń
    3. Co do gazu łupkowego- są to olbrzymie koszty wiercenia i frkingu, a następnie, po chwilowym dużym wydobyciu bardzo szybki jego spadek z danego odwiertu. Oznacza to, że koszty wydobycia są bardzo duże, ale efekt jest szybki- idealnie pasuje to do ekonomii kasyna i szybkich zwrotów, ale realna efektywność energetyczna jest niewielka, albo nawet ujemna. Trochę takich badań przejrzałem, ale jak to w internecie, nie bardzo potrafie teraz je odnależć, więc przyjmuję do wiadomości możliwość uznania mojej opinii za gołosłowną.
      Tak czy inaczej- rynek po wyschnięciu taniego pieniądza z FED się kiedyś zorientuje i rzuci to wszystko w kąt. IMO ma to sensn tylko w wypadku USA, czyli druku pieniądza, który idzie na zakupy w tej walucie, a sprzedaż (przez produkcję nawozów i niską cenę prądu) za granicę.

      Usuń