piątek, 24 maja 2013

Deficyt i dlug 1

Deficyt i dlug 1

1. Jedyna i ostateczna miara miedzynarodowej konkurencyjnosci gospodarki danego kraju jest bilans handlu zagranicznego. Kraj importujacy netto ma deficyt handlu zagraniczego. Kupujac w kraju eksportujacym towary kraj importer stwarza tam miejsca pracy i dlatego mowimy ze importuje on bezrobocie. W sytuacji gdy importuje towary z mocno posadowionej na rynku swiatowym branzy kraju eksportera uniemozliwia powstanie i rozwoj firm z tej branzy u siebie a zarazem utwardza pozycje eksportera.
Deficytowi handlu zagranicznego z reguły towarzyszy finansowany przez zagranice deficyt budzetowy. Taka wysoce niebezpieczna dla stabilnosci gospodarki i lokalnego pieniadza kombinacja jest nazywana podwojnym deficytem czyli doppelldefizit. Polscy importerzy zakupuja za granica towary za euro i dolary pozyczone od podmiotow zagranicznych.

2. Kraj posiadajacy nadwyzki eksportowe akumuluje coraz to wiecej kapitału. Panstwa deficytowe sa zadluzone u eksporterow. Dług był , jest i bedzie długiem. Dluznik jest uzalezniony od wierzyciela na wszelkie mozliwe sposoby. W koncu osoba wierzyciela za pomoca dzialan egzekucyjnych komornika organizuje de facto zycie dluznikowi i tak tez jest z panstwami. Stany Zjednoczone na drodze do swojej potegi a pozniej hegemoni mialy nadwyzki eksportowe. Brytyjczycy dopiero niedawno spłacili pozyczki wojenne. W 1955 roku przemysl USA wytwarzal blisko 60% produkcji swiatowej. Obecnie USA jako hegemon moga zupelnie bezkarnie drukowac swiatowy pieniadz ktorym jest dolar amerykanski. Zupelnie bezkarnie moga miec ogromne deficyty handlowe. Ale oczywiscie na etapie budowy swojej pozycji USA mialy arcypotezny przemysl i nadwyzki eksportowe. Teraz moga sie swietnie bawic konsumujac owoce ciezkiej pracy przeszlych pokolen.
Japonia ma duze wewnetrzne zadluzenie skutkiem wystepowania w ich systemie rachunkow narodowych dlugow w postaci jawnej. Byla poteznym eksporterem netto gromadzac ogromny kapital..
Na pozor tylko deficytowy kraj bankrutujacy unika splacenia dlugu. Efekty decyzji odmowy splaty dlugu sa bardzo powazne bowiem swiatowi panowie systemu gospodarczo finansowego nie toleruja takich wybrykow.

3. Polska w XX wieku zbankrutowała dwukrotnie. O pierwszym bankructwie kompromitujacym II RP w 1936 roku prawie sie nie mowi. To bankructwo było jako wyraz slabosci gospodarki prorocze dla pozniejszego rozpadu panstwa ktore uderzone pancerna piescia III Rzeszy rozpadlo sie jak domek z kart. Drugie bankructwo nastapilo jako efekt rozkladu zadluzonej gospodarki a zwlaszcza wprowadzenia stanu wojennego w 1981 roku. Zadecydowaly jednak przyczyny zewnetrzne. W latach osiemdziesiatych Polska jednak starala sie chociaz czesciowo splacac dlugi co spowodowało ograbienie rynku wewnetrznego i dojmujaca biede spoleczenstwa. Rumunski dyktator Caucescu jako dluznik nie chciał w ogole poddac sie negocjacjom z zachodem i sprzedawał na eksport wszystko co tylko sie dało. W efekcie Rumunii sprzedajac towary za pol darmo doslownie popadli w nedze.

4. Jak słusznie zwraca uwage pan Andrzej Szczesniak pojecie deficytu handlu zagranicznego prawie ze nie funkcjonuje w debacie publicznej mimo iz jest to sprawa o napotezniejszym ciezarze gatunkowym - http://szczesniak.pl/2395
Deficyt handlu zagranicznego jest zawsze pierwotnym zrodlem dlugu ktory od momentu powstania trzeba obslugiwac. Kraj trwale deficytowy nie splaca dlugu ale go roluje pozyczajac coraz wiecej pieniadza na splate kapitalu i odsetek. III RP ma ciagle deficyt od 1994 roku. Polska zbankrutowala wlasnie w 1981 roku w nastepstwie ogromnego podniesienia stop procentowych przez amerykanski FED.


5. Polska pokrywa deficyt handlu zagranicznego zadluzajac sie na zachodzie oraz sprzedajac polski majatek wytworczy w zagranicznej prywatyzacji. Widoczna jest dobra analogia miedzy przedsiebiorstwami a krajami. Deficytowe przedsiebiorstwo ktore ma mniejsza sprzedaz towarow niz koszt zakupu surowcow i swojego funkcjonowania musi sie zadluzac i sprzedawac swoj majatek. Po kilku latach deficytu nastepuje upadek przedsiebiorstwa. Wierzyciele przejmuja caly majatek firmy. Przedsiebiorstwa moga miec incydenty rocznych deficytow tylko w sytuacji podjecia powaznych inwestycji rozwojowych. Jesli inwestycja byla trafiona to przedsiebiorstwo sprzedaza towarow z latwoscia splaci kredyt bankowy czy inny dlug.

6. Sprawna i konkurencyjna gospodarka eksportera produkuje taniej oraz produkuje towary ktorych inni nie potrafia wytworzyc. Jesli tylko kraj eksportujacy nie dotuje produkcji eksportowej to ceny na jego rynku wewnetrznym sa znacznie nizsze niz w kraju importera. Tak wiec dolar PKB u eksporterow jest w towarach wiecej wart niz u importerow.

7. Kraj niczym firma moze sie zadluzac po to aby iwestowac w moce produkcyjne. Nic takiego nie ma jednak w Polsce miejsca czego dowodza dane statystyczne.
Po prostu przejadamy pozyczone pieniadze i przejadamy wytworzony przez naszych rodzicow majatek sprzedawany w procesie prywatyzacji.

8. Deficyt handlu zagranicznego jest wyrazem ogolnej słabosci gospodarczej i bezradnosci rzadow. Rzady krajow deficytowych jako dluznicy traktowani sa niepowaznie i z wyzszoscia przez panstwa eksporterow -wierzycieli. Totez propaganda rzadowa i zaprzyjaznione media ogłupiaja spoleczenstwa wyssanymi z palca argumentami ze import jest calkiem niezly a poza tym co jest jest w ogole za sens prowadzic w globalizujacym sie swiecie rozliczenia w gospodarce narodowej. Panstwa powazne dbały i dbaja o swoj przemysl i narod. Globalizacje wykorzystuja do swoich celow umacniajac swoja pozycje miedzynarodowa i powiekszajac nad dluznikami swoja bezwzgledna wladze. Trwaly i przejadany deficyt handlowy jest zly, zly i po stokroc zly.

9. Mowiac o deficycie handlu zagranicznego pamietajmy ze dotyczy on "golych" cen towarow w handlu miedzynarodowym. Ceny detaliczne sa czesto dwu a nawet trzykrotnie wyzsze. Dopiero to pozwala nam uswiadomic jak wielki deficyt miewa Polska.



2 komentarze:

  1. Pytanie ile jeszcze czasu uplynie do nastepnego bankructwa. O ile nie nastapi jakas drastyczna zmiana czynnikow zewnetrznych to obstawiam 2 lata.

    OdpowiedzUsuń
  2. To kiedy zabnkrutujemy i czy w ogole zabnkrutujemy nie zalezy od nas. O tym zdecyduja Niemcy i USA. Mysle ze raczej skutkiem zadluzenia bedzie wieloletnia stagnacja i bieda.

    OdpowiedzUsuń