poniedziałek, 27 maja 2013

Deficyt i dlug 3

Deficyt i dlug 3

1.Trudno jest dac precyzyjna odpowiedz na pytanie ile jednostek PKB generuje jednostka zagranicznego długu. "Newsweek" przypuszcza ze odzież dla polskiej giełdowej spólki LPP, właściciela takich marek jak Reserved, Cropp czy House, szyto w zawalonym budynku w Bangladeszu, gdzie zginęło ponad 1130 pracowników znajdujących się tam fabryk odzieżowych.
http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/707144,ubrania_marki_cropp_byly_produkowane_w_zawalonym_budynku_w_bangladeszu.html



Na zdjeciu metki Cropp w ruinach. Dziecko z Azji za 65 groszy uszyje koszulę
http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/705719,tyle_naprawde_kosztuja_ubrania_za_65_groszy_koszule_uszyje_ci_dziecko_z_azji.html
"Coraz więcej, coraz taniej i coraz gorzej
Władze przymykają oko na nieprawidłowości w fabrykach i nagminne łamanie praw pracowniczych, ponieważ dochody z przemysłu odzieżowego stanowią często większość państwowych dochodów.
Dla Bangladeszu, drugiego po Chinach producenta odzieży na świecie, ta warta 19 mld dol. gałąź biznesu jest kluczowa - generuje 80 proc. eksportu i w fabrykach pracuje blisko 4 mln ludzi. Dlatego skorumpowani urzędnicy, często kontrolowani przez polityków, za odpowiednie pieniądze fałszują zaświadczenia i pieczątki na dokumentach potwierdzających bezpieczeństwo budynków.
Co więcej, azjatyckie fabryki wciąż konkurują o cenne kontrakty z firmami odzieżowymi, stale obniżają więc ceny i skracają czas dostaw. A to wpływa nie tylko na warunki pracy azjatyckich robotników, ale także na jakość wytwarzanych przez nich ubrań. Są one robione z coraz gorszych materiałów, które nie wytrzymują nawet jednorazowego użycia. "Robiliśmy zdjęcia promocyjne. Podczas sesji model miał na sobie krótkie spodenki, nie dżinsowe, z jakiegoś innego materiału. Założenie było takie: model ma podskoczyć, żeby zdjęcie było bardziej dynamiczne. Kiedy to zrobił, spodenki pękły, i to nie na szwie, ale na środku materiału" - opowiedział nam były pracownik wietnamskiej firmy odzieżowej, która ma kilkanaście sklepów z własnymi ubraniami na terenie Polski, ale towar przywozi z Chin i Wietnamu. Sytuacja była tym bardziej kompromitująca, że materiały, z których robi się ubrania wykorzystywane podczas promocji, są o wiele lepszej jakości niż te, z których szyje się odzież sprzedawaną klientom."


Firmy importujace odziez maja ogromne marze. Ciuchy produkowane za grosze dla znanych firm, sprzedawane są później za niewiarygodnie wielkie pieniądze. Oczywiscie firmy przepuszczaja faktury przez spólki w rajach podatkowym aby zaoszczedzic na podatkach. To z kolei uniemozliwia statystykom danie odpowiedzi na zadane pytanie ile jednostek PKB generuje jednostka zagranicznego długu.
W wypadku odziezy "luksusowej" 1 dolar długu zagranicznego generuje nawet ponad 20 jednostek PKB. Czesto "markowa" odziez jest niewiarygodnie podłej jakosci.

2. Okolo dwoch tygodni wstecz Gazeta.pl rozpisywała sie nad sukcesami biznesowymi wspomnianej firmy LPP która osiaga rekordy wzrostu na GPW . Zdolni, pracowici i pomyslowi biznesmeni z trojmiasta znalezli doskonały model biznesowy i droge do sukcesu. Ten model biznesowy to wulgarne oszustwo. Kupowanie w Bangladeszu szmat i sprzedawanie ich ogłupionych reklamami klientom jako markowe ciuchy.

3.Politycy z USA i Europy odbywajac spotkania z chinskimi władzami nieomal zawsze zawieraja cale pakiety poteznych umow handlowych korzystnych dla obu stron. Natomiast wycieczki polskich politykow po swiecie sa calkowicie jałowe i bezproduktywne. W twardej międzynarodowej walce o kontrakty dla naszego przemysłu nasi politycy sa kompletnie bezradni. Po coz nam dwor hr Komorowskiego z zona Anna i całą dworska swita ? W jakim celu polski podatnik ma utrzymywac nasze placowki dyplomatyczne z biurami radcow handlowych skoro trawia oni bezproduktywnie czas i pieniadze. Rząd utracił wszelki kontakt z rzeczywistością gospodarczą Czy Polska ma jakis wywiad ? A gdzie on jest i co on robi ?

4. Bilans handlu zagranicznego negatywnie podsumowuje niesprawnosc instytucjonalna polskiego systemu gospodarczo politycznego. Miedzynarodowe rankingi pokazuja polska korupcje, skrajna nieudolnosc rzadu, fasadowa - pozorna demokracje, brak wolnosci ekonomicznej, dzialalnosc monopoli i oligopoli, fatalny system podatkowy gdzie przepisy o podatku VAT maja ponad 12 000 stron.

5. Niektorzy podnosza korzysci jakie plyna z importu. Zapominaja jednak analizowac cały proces gospodarczy. Oczywiscie na rynku swiatowym nalezy sie jak najlepiej ustawic to znaczy sprzedawac drogo produkty ktore umiemy konkurencyjnie wytworzyc i kupowac te ktore sa po prostu tanie. Kluczem jest jednak dodatni bilans handlu zagranicznego aby sie nie zadluzac !

6. NBP podał ze do 1130 mld złotych wzrosło zadłużenie zagraniczne Polski na koniec 2012 roku. Za taka sume mozna na rynku miedzynarodowym kupic niewyobrazalna ilosc towarow !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz