niedziela, 20 lipca 2014

Bankructwo Mozejek z panstwa istniejacego teoretycznie ?

Bankructwo Mozejek z panstwa istniejacego teoretycznie ?

Niezle poinformowany litewski dziennik "Lietuvos Rytas" podał ze zaklad petrochemiczny Orlen Lietuva może być zamknięty jeszcze w tym roku, jeżeli w najbliższym czasie nie doczeka się inwestorów.
http://www.lrytas.lt/verslas/energetika/mazeikiu-orlen-lietuva-gali-buti-uzdaryta-dar-simet.htm


Przedsiębiorstwo obecnie wykorzystuje jedynie 60 proc. swej mocy produkcyjnej.
"Rafineria w Możejkach ma te same problemy z jakimi boryka się większość rafinerii w Europie" - mówią przedstawiciele koncernu, cytowani przez "Lietuvos Rytas".
Dziennik wskazuje, że największym ciosem dla rafinerii była rezygnacja Amerykanów z nabywania paliwa Orlen Lietuva. Amerykańskie przedsiębiorstwa kupowały około połowy produkcji rafinerii Możejki, jedynej rafinerii w krajach bałtyckich.
Według Orlenu "problemy z dostawą produkcji na rynek USA wynikły w związku z wydobyciem gazu łupkowego i aktywizacji amerykańskiego eksportu".
Do problemów Orlen Lietuva przyczynił się też kryzys na Ukrainie. W porównaniu z USA, na Ukrainę eksportowano mniej paliwa, ale Ukraińcy chętnie nabywali benzynę wysokooktanową, która jest stosunkowo droga, co dostarczało niemały zysk.
Pozostały rynek - rynek państw bałtyckich Litwy, Łotwy i Estonii - jest zbyt mały na wykorzystanie mocy Możejek. Poza tym - zwraca uwagę gazeta - na Łotwie i w Estonii "króluje import paliw skandynawskich".

Według PKN Orlen, na kupno Orlen Lietuva oraz na prowadzone tam od 2006 r. inwestycje płocki koncern wydał ok. 4 mld USD.

W europejskim modelu podatkowym bardzo wysokie podatki od paliw sa kluczowym elementem wplywow podatkowych. Stad i wysokie ceny paliw.
Z kolei o marzach rafineryjnych decyduje duza nadpodaz mocy przerobowych rafinerii w stosunku do kryzysowych potrzeb gospodarki. Od 2009 roku producenci w Europie zamknęli rafinerie o łącznych mocach przerobowych prawie 90 mln ton ropy naftowej rocznie.
W 2012 definitywnie zamknieto obiekty w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Rumunii, Czechach i na Ukrainie o łacznej mocy przerobowej 35,9 mln ton ropy rocznie. W 2013 roku zniknęła rafineria w Niemczech i trzy we Włoszech o łacznej mocy przerobowej 18,9 mln ton
Jeszcze więcej rafinerii zaprzestało działalności bez definitywnego zamkniecia. Należący do Hestya Energy, obiekt w Wilhelmshaven w Niemczech o mocy przerobowej 13 mln ton był najwiekszym z zamknietych zakladow.
Aby pojawila sie szansa na zwiekszenie marz rafineryjnych z rynku musi zniknac conajmniej 75 mln ton rocznej zdolnosci przerobowej !

Z braku nabywcy na Mozejki łatwiej jest koncernowi ponosic coroczne straty w wysokosci stu czy nawet kilkuset milionow dolarow niz podjac decyzje o definitywnym zamknieciu obiektu za 4 mld dolarow bowiem taka strata wywoła wsciekła awanture w Polsce.
Tak wiec raczej Mozejki dalej beda sie meczyc i drenowac kieszenie polskich kierowcow. To przyklad na polskie panstwo ktore istnieje tylko teoretycznie.

3 komentarze:

  1. Olen cały cza w mafijnych łapach. Teraz oszust Obajtek...

    OdpowiedzUsuń
  2. Kupiliśmy kupę złomu a z a1 mld cebulionów sprzedaliśmy nowiutki LOTOS. Zdrajcy.

    OdpowiedzUsuń