niedziela, 6 lipca 2014

Innowacje ... postkomunistyczne

Innowacje ... postkomunistyczne

  Temat bardzo niskiej innowacyjnosci "polskiej" gospodarki czesto gosci w mediach. Innowacyjnosc cechujaca przodujace cywilizacyjnie kraje swiata jest zjawiskiem złożonym i wielowątkowym. Natomiast prezentowane diagnozy, apele i ubolewania sa zupelnie jalowe i nic nie wnosza do powaznej sprawy. Mozliwe ze czesc z nich sluzy jedynie propagandzie i budowaniu "rzeczywistosci podstawionej" celem ogłupiania narodu polskiego.

Dla porzadku przypomniec nalezy ze w Strategi Europa 2020 Unia Europejska wyznaczyła swój najpoważniejszy strategiczny cel – uzyskanie długofalowego zrównoważonego rozwoju opartego na wiedzy i innowacjach.
Europejski Ranking Innowacyjności jest formą oficjalnej weryfikacji, tego jak kraje członkowskie wywiązują się z zadań nałozonych Strategią Europa 2020.
Ranking uwzglednia poziom inwestycji w nowe technologie, wielkosc zatrudnienia w nowoczesnych sektorach, ilosc uzyskanych patentow, naklady na edukacje i nauke, poziom infrastruktury informacyjnej a zwlaszcza internetu, efektywnosc systemu transferu badan naukowych do przemyslu.
Negatywnymi liderami rankingu sa Polska, Bułgaria, Łotwa i Rumunia.

Spróbójmy rozebrac temat na czynniki pierwsze.

Według danych Komisji Europejskiej 60% nakładów na badania i rozwój (D&R) w Unii Europejskiej przypada na sektor przetwórstwa przemysłowego. Co to jest sektor przetworczy ?
Odpowiedz daje Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24.12.2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD):

" Sekcja C - PRZETWÓRSTWO PRZEMYSŁOWE
Dział 10 - PRODUKCJA ARTYKUŁÓW SPOŻYWCZYCH
Dział 11 - PRODUKCJA NAPOJÓW
Dział 12 - PRODUKCJA WYROBÓW TYTONIOWYCH
Dział 13 - PRODUKCJA WYROBÓW TEKSTYLNYCH
Dział 14 - PRODUKCJA ODZIEŻY
Dział 15 - PRODUKCJA SKÓR I WYROBÓW ZE SKÓR WYPRAWIONYCH
Dział 16 - PRODUKCJA WYROBÓW Z DREWNA ORAZ KORKA, Z WYŁĄCZENIEM MEBLI; PRODUKCJA WYROBÓW ZE SŁOMY I MATERIAŁÓW UŻYWANYCH DO WYPLATANIA
Dział 17 - PRODUKCJA PAPIERU I WYROBÓW Z PAPIERU
Dział 18 - POLIGRAFIA I REPRODUKCJA ZAPISANYCH NOŚNIKÓW INFORMACJI
Dział 19 - WYTWARZANIE I PRZETWARZANIE KOKSU I PRODUKTÓW RAFINACJI ROPY NAFTOWEJ
Dział 20 - PRODUKCJA CHEMIKALIÓW I WYROBÓW CHEMICZNYCH
Dział 21 - PRODUKCJA PODSTAWOWYCH SUBSTANCJI FARMACEUTYCZNYCH ORAZ LEKÓW I POZOSTAŁYCH WYROBÓW FARMACEUTYCZNYCH
Dział 22 - PRODUKCJA WYROBÓW Z GUMY I TWORZYW SZTUCZNYCH
Dział 23 - PRODUKCJA WYROBÓW Z POZOSTAŁYCH MINERALNYCH SUROWCÓW NIEMETALICZNYCH
Dział 24 - PRODUKCJA METALI
Dział 25 - PRODUKCJA METALOWYCH WYROBÓW GOTOWYCH, Z WYŁĄCZENIEM MASZYN I URZĄDZEŃ
Dział 26 - PRODUKCJA KOMPUTERÓW, WYROBÓW ELEKTRONICZNYCH I OPTYCZNYCH
Dział 27 - PRODUKCJA URZĄDZEŃ ELEKTRYCZNYCH
Dział 28 - PRODUKCJA MASZYN I URZĄDZEŃ, GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANA
Dział 29 - PRODUKCJA POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH, PRZYCZEP I NACZEP, Z WYŁĄCZENIEM MOTOCYKLI
Dział 30 - PRODUKCJA POZOSTAŁEGO SPRZĘTU TRANSPORTOWEGO
Dział 31 - PRODUKCJA MEBLI
Dział 32 - POZOSTAŁA PRODUKCJA WYROBÓW
Dział 33 - NAPRAWA, KONSERWACJA I INSTALOWANIE MASZYN I URZĄDZEŃ


Przez działalność wytwórczą rozumie się fizyczne lub chemiczne przetwarzanie surowców, materiałów lub półproduktów, w nowy wyrób. Surowce, materiały lub półprodukty podlegające przetworzeniu w ramach tej Sekcji są wynikiem działalności rolnej, leśnej, rybołówstwa, górnictwa lub innej działalności wytwórczej. Istotne zmiany, przeróbki, renowacje i przebudowy są również związane z działalnością wytwórczą.

Jednostki klasyfikowane w ramach tej Sekcji określane są jako zakłady przemysłowe, wytwórnie lub fabryki, które w swej działalności wykorzystują maszyny i urządzenia o napędzie mechanicznym. Również jednostki, które przetwarzają surowce i materiały w nowy wyrób ręcznie, w sposób chałupniczy lub jednostki wytwarzające i sprzedające wyroby w miejscu wytworzenia (np. piekarnie, zakłady krawieckie szyjące na zamówienie), są również włączone do niniejszej Sekcji.

Jednostki wytwórcze mogą:
wytwarzać wyroby z materiału własnego, zlecać podwykonawcy wytwarzanie wyrobów z materiałów własnych, posiadać prawa do wyrobu, a zlecać podwykonawcom całkowite wytwarzanie wyrobów z materiałów własnych lub powierzonych, wytwarzać wyroby jako podwykonawca.

Nowy wytworzony wyrób może być wyrobem finalnym, gotowym do użycia, lub półproduktem, który będzie wykorzystany jako surowiec w innej produkcji. Na przykład: produkt rafinacji tlenku glinowego jest surowcem przy produkcji aluminium. Aluminium jest surowcem wykorzystywanym przez zakłady produkujące, np. druty aluminiowe. Natomiast drut aluminiowy jest materiałem bazowym do produkcji wyrobów z niego wytwarzanych (np. siatek aluminiowych).

Produkcja specjalistycznych elementów, części składowych, akcesoriów i wyposażenia dodatkowego do maszyn i urządzeń, klasyfikowana jest w tej samej podklasie, co produkcja maszyn i urządzeń, dla których są one przeznaczone.
Jednakże, produkcja specjalistycznych elementów i akcesoriów przez formowanie i wytłaczanie tworzywa sztucznego, mieści się w odpowiednich podklasach grupy 22.2.
Produkcja uniwersalnych elementów i części do maszyn i urządzeń, takich jak: silniki, pompy, prądnice, elementy (komponenty) elektryczne, zawory, przekładnie zębate, łożyska sklasyfikowana jest w odpowiednich podklasach działalności wytwórczej, niezależnie od grupowań obejmujących maszyny i urządzenia, do których mogłyby zostać zastosowane.
Montaż wyrobów, z własnych lub zakupionych materiałów, traktowany jest jako działalność wytwórcza."

A wiec sektor przetworczy to jest praktycznie cała w miare nowoczesna gospodarka ! To on bezposrednio odpowiada za 60% nakladow na D & R. Ale po blizszym przyjrzeniu sie sprawie okazuje sie ze sektor przetworczy ma jeszcze duzy pośredni wpływ na innowacyjność ! Sam zgłasza zapotrzebowanie na nowoczesne wyposazenie laboratoriow badawczych i zakladow przemyslowych a takze zapotrzebowanie na zaawansowane i innowacyjne usługi. W efekcie to własnie sektor przetworstwa ciagnie cały proces modernizacji gospodarki a nawet ja wymusza na opornych podmiotach, ktore maja do wyboru albo zniknac albo spelniac wysokie wymogi kontrachentow. Sektor przetworstwa dziala na rynku globalnym i tylko i wylacznie on odpowiada za poziom plac w całej gospodarce.
Sektor prymitywnych, lokalnych usług nie ma zadnego wplywu na poziom plac w gospodarce.
Znikomy udzial przetworstwa przemyslowego i niski stan innowacji w krajach bankrutów PIGS nie moze zatem nikogo dziwic.

Ale przeciez w Polsce udzial przetworstwa przemyslowego w gospodarce jest duzy a innowacyjnosc jest bardzo mala ? Czyzby zatem twierdzenie o kluczowej roli sektora przetworczego w innowacjach i modernizacji bylo falszywe.
Po pierwsze włascicielami ponad 50-90 % tego sektora (w zaleznosci od branzy) jest zachodni kapitał. Kapitał ten dominuje w nowoczesnych firmach. Wszystkie oazy nowoczesnosci w polskim przemysle sprywatyzowano. Z naciskiem trzeba podkreslic ze nie sa to obecnie podmioty polskie ale jedynie ulokowane w Polsce i traktowanie ich jako podmiotow polskich daje potezne artefakty statystyczne.
Kapitał ten wszelkie prace przedprodukcyjne (koncepcyjne, D&R, prototypowe, testowe, projektowanie fabryk) przeprowadza tylko i wylacznie w krajach macierzystych koncernow. Podobnie dochodowy proces poprodukcyjny - sprzedazowy prowadzony jest przez oddzial macierzysty. W Polsce jest tylko kolonia robocza bezlitosnie eksploatujaca tania sile robocza.
A wiec samochod i jego podzespoly zaprojektowali inzynierowie niemieccy i inni nadludzie. Polscy podludzie za 1/5 stawki zachodniej montuja samochody. W Polsce z racji bardzo niskich plac sa niskie koszty wytwarzania i tylko to powoduje ze lokowane sa tu zachodnie montownie, oddzialy i filie.
Nadludzie projektuja kampanie reklamowe i prowadza kampanie sprzedazy samochodow. Finansuja kredyty leasingu i sprzedazy ratalnej. Polacy w polskich filiach zachodnich koncernow nie uczestnicza w rozwoju cywilizacji. I tak jest ze wszystkim.

Z kolei nienowoczesne polskie firmy sektora przetworczego produkuja tylko proste wyroby i maja wylacznie charakter odtworczy. Produkuja to co Niemiec wymyslil 20-50 lat temu. Nowoczesne i drogie maszyny i urzadzenia kupuja od nadludzi. Nie ma zadnej polskiej marki globalnej i zadnego koncernu globalnego..

Path dependancy to zaleznosc od wybranej sciezki. Polska wybrala sciezke neokolonialna.
Rezultatami pracy polskich biologow molekularnych nikt nie jest zainteresowany. A kto ma byc zainteresowany skoro sprywatyzowalismy zagranicznie sektor famaceutyczny ! Zachodnia Farma jest wysoce dochodowa ale Niemcy czy Szwedzi maja swoich naukowcow i swoje laboratoria badawcze i patenty. Władze, dyspozycje, wiedze i kapitał maja nadludzie. A podludzie maja miesnie do pracy.
Polska "nauka" zawisła w doskonałej próżni !

Niemcy maja narodowy, arcypotezny koncern elektrotechniczny Siemens. Ale maja tez cały szereg koncernów globalnych. Banalne byłoby wyliczanie koncernow motoryzacyjnych. To koncerny organizuja cala gospodarke i proces innowacji. Z nich innowacje dyfunduja do pozostalych przedsiebiorstw.
Koncern Bosch ma 350 oddziałow w 60 krajach i sprzedaje swoje wyroby w 150 krajach swiata zatrudniajac 306 tysiecy pracownikow. W Niemczech bardzo wysoko oplaca pracownikow. Ma przychod 54 mld Euro. W 2012 roku uzyskał 4800 patentów przeznaczajac na D&R 4.8 mld Euro.

Na zdjeciu centrum Bosch R&D w Abstatt w Niemczech, specjalizujace sie w komponentach motoryzacyjnych. Srednia placa inzyniera w Niemczech wynosi 4400 Euro ale u Boscha wynosi prawie 7 tysiecy.
Polska jest juz w zasadzie w pułapce sredniego dochodu. Bez narodowych koncernow mowy nie ma o innowacjach czy dobrobycie.
Postkomunizm zas jest rakiem tkanki społecznej.

2 komentarze:

  1. Postkomunizm i innowacje to oksymoron przecież.

    OdpowiedzUsuń