piątek, 4 lipca 2014

Wniosek dowodowy -> zbrodnia sadowa

Wniosek dowodowy -> zbrodnia sadowa

 Artykuł 42 Konstytucji RP stanowi o zasadach odpowiedzialnosci karnej i Swietym w kazdym panstwie demokratycznym prawie do obrony:
"Odpowiedzialności karnej podlega ten tylko, kto dopuścił się czynu zabronionego pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia. Zasada ta nie stoi na przeszkodzie ukaraniu za czyn, który w czasie jego popełnienia stanowił przestępstwo w myśl prawa międzynarodowego"

Słusznie Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 20 czerwca 2006 r. II KK 242 / 05, stwierdza po raz kolejny że dla uznania czynu zabronionego za przestępstwo, konieczne jest wykazanie, że narusza ono istotne wartości społeczne, stając się przez to czynem karygodnym, nie wystarczy zaś samo formalne naruszenie określonego przepisu kodeksu karnego.

Formalnie zabronione pod grozba surowej kary wspolzycie prawie 15 latki z 17.5 latkiem nie jest zadnym przestepstwem jesli jego nastepstwem jest normalna realizacja celow zyciowych gdy młoda matka postanowila dziecko urodzic i wychowac a przy tym normalnie sie uczy:  http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/postanowienie;sn;izba;karna,ik,v,kk,1,08,8531,orzeczenie.html

Z kolei Trybunał Kosntytucyjna podkresla ze zawsze obowiazuja zasady umiaru i proporcjonalnosci a prawo karne jest srodkiem ostatecznym po ktory mozna siegnac tylko w ostatecznosci - zasada Ultima Ratio.

Każdy, przeciw komu prowadzone jest postępowanie karne, ma prawo do obrony we wszystkich stadiach postępowania. Może on w szczególności wybrać obrońcę lub na zasadach określonych w ustawie korzystać z obrońcy z urzędu.

"Każdego uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu".

O tym co jest czynem zabronionym w Polsce decyduje 460 istot dwunoznych i dwurekich ktorzy zabawiaja sie w gmachu przy ulicy Wiejskiej w Warszawie. Kodeks Karny i kodeks Postepowania Karnego byl przez te istoty nowelizowany od 1997 roku ponad 100 razy !

W zdaniu pierwszym art 42 Konstytucji wyrażono fundamentalną dla odpowiedzialności karnej zasadę, będącą podstawową regułą prawa karnego: nullum crimen (nulla poena) sine lege anteriori. Bez ustawy nie ma kary. Zasada ta jest stanowi nieprzebyta przeszkode przed przestepczym naduzyciem prawa przez funkcjonariuszy.

Prawo do obrony w znaczeniu formalnym to prawo do korzystania z pomocy obrońcy. "Prawo ubogich" naklada na panstwo obowiazek dostarczenia obroncy osobie ktorej na nie stac.
Prawo do obrony w znaczeniu materialnym to prawo do składania wyjaśnień i wniosków dowodowych, oraz zadawania pytań osobom przesłuchiwanym czy tez szerzej uczestniczenia w czynnosciach. Przepis art. 338 § 1 k.p.k., uprawnia oskarżonego do składania wniosków dowodowych w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu aktu oskarżenia oskarżonemu przez prezesa sądu. Oskarżony nie traci jednak tego uprawnienia w dalszym stadium procesu i moze go zlozyc kiedy tylko uwaza to za optymalne, takze w II instancji.

Ustawa Kodeks Postepowania Karnego nie przewiduje zadnych ograniczen co do formy i tresci Wniosku Dowodowego zlozonego w postepowaniu karnym. Mozna go zlozyc na kazdym etapie postepowania. Wniosek dowodowy może być złożony ustnie do protokołu lub w formie pisemnej. Należy w nim podać oznaczenie dowodu oraz fakty i okoliczności, które mają udowodnione. Wniosek dowodowy może zmierzać do wykrycia lub oceny właściwego dowodu (art. 169 § 2 k.p.k.). Pismo wcale nie musi byc zatytulowane Wniosek dowodowy. Wazna jest jego tresc. Naczelna zasada procesu karnego jest zasada prawdy obiektywnej. Celem wniosków dowodowych stron jest wykazanie prawdziwości ich twierdzeń i wykrycie prawdy.
W razie braku spelnienia wymogów formalnych pisma należy wezwać do usunięcia braku w terminie 7 dni, a po bezskutecznym upływie tego terminu (zgodnie z przepisem art. 120 k.p.k.) należy uznać wadliwy formalnie wniosek za bezskuteczny.

Art. 170. § 1. Oddala się wniosek dowodowy, jeżeli:
1) przeprowadzenie dowodu jest niedopuszczalne,
2) okoliczność, która ma być udowodniona, nie ma znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy albo jest już udowodniona zgodnie z twierdzeniem wnioskodawcy,
3) dowód jest nieprzydatny do stwierdzenia danej okoliczności,
4) dowodu nie da się przeprowadzić,
5) wniosek dowodowy w sposób oczywisty zmierza do przedłużenia postępowania.
§ 2. Nie można oddalić wniosku dowodowego na tej podstawie, że dotychczasowe dowody wykazały przeciwieństwo tego, co wnioskodawca zamierza udowodnić.
§ 3. Oddalenie wniosku dowodowego następuje w formie postanowienia.
§ 4. Oddalenie wniosku dowodowego nie stoi na przeszkodzie późniejszemu dopuszczeniu dowodu, chociażby nie ujawniły się nowe okoliczności.

Wskazany katalog ustawowych przyczyn jest zamknięty.
Oddalenie wniosku dowodowego następuje w formie starannie uzasadnionego postanowienia (art. 98 § 1 k.p.k.) wydawanego przez organ prowadzący postępowanie czyli przez prokuratora lub sąd. Wadliwe jest zajęcie stanowiska w tej kwestii dopiero w uzasadnieniu wyroku.
Uzasadnienie postanowienia sporządza się na piśmie wraz z samym postanowieniem. W sprawie zawiłej lub z innych ważnych przyczyn można odroczyć sporządzenie uzasadnienia na czas do 7 dni (art. 98 § 2 k.p.k.).
Na postanowienie nie przysluguje zazalenie ale podlega ono kontroli w toku procesu na etapie wyższej instancji. Nawet jesli Wniosek zostanie postanowieniem oddalony to sad i tak moze pozniej wniosek uwzglednic.

Przepisy procedury karnej określają i wskazują jakie obowiązują zakazy dowodowe.

"1) przeprowadzenie dowodu jest niedopuszczalne"
A wiec zakazane jest przesłuchania obrońcy co do faktów o jakich dowiedział się prowadząc sprawę lub udzielając poradę. Nie wolno przesłuchac duchownego na okoliczność faktów, o których dowiedział się udzielając spowiedzi. Niedopuszczalne jest przesłuchanie osoby korzystającej z immunitetu dyplomatycznego, gdy odmówiła już zgody na zeznawanie (art. 581). Niedopuszczalne jest przesłuchanie funkcjonariusza Policji odnośnie treści zeznań osoby, która obecnie skorzystała z prawa do odmowy zeznań (art. 186).
Względnym zakazem jest tajemnica państwowa, służbowa, które wiążą daną osobę. Dopiero po zwolnieniu tego swiadka przez wlasciwy organ moze byc on przesluchany.

"2) okoliczność, która ma być udowodniona, nie ma znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy albo jest już udowodniona zgodnie z twierdzeniem wnioskodawcy"
Obowiazuje zakaz antycypacji dowodu to znaczy nie wolno oceniać znaczenia dowodu przed jego przeprowadzeniem. Nie może nastąpić negatywna ocena wartości dowodu przed jego przeprowadzeniem.
Oddalenie wniosku dowodowego na tej podstawie, iż okoliczność (w przedmiocie zdarzenia, winy, kary, szkody) nie ma znaczenia dla sprawy może nastąpić zupełnie wyjątkowo, w sytuacji oczywistości dla kazdej normalnie myslacej osoby.
Nie można zatem oddalić wniosku dowodowego na tej podstawie, że "dotychczas przesłuchani świadkowie, jako obiektywni i bezstronni, przedstawili przestępne zachowanie oskarżonego"(SN Rw 680/75 ) .
"Niedopuszczalne jest oddalenie wniosku dowodowego z uwagi na uznanie dowodu za niewiarygodny, gdyż oznacza to ocenę dowodu przed jego przeprowadzeniem."(SN IV KR 116/88 )

"3) dowód jest nieprzydatny do stwierdzenia danej okoliczności, "
Niedopuszczalne jest zatem oddalenie wniosku dowodowego tylko dlatego, że „materiał dowodowy dostatecznie wyjaśnia sprawę” , jeżeli w następstwie tego sąd dokonuje ustaleń niezgodnych z tezą dowodową oddalonego wniosku. ( SN V KRN 180/81)
Jednak dowody mające wykazać alibi oskarżonego nalezy przeprowadzic ZAWSZE, gdyż naruszać to może jego prawo do obrony - wyrok SN z dnia 4 lutego 2003 r., V KK 88/02

"4) dowodu nie da się przeprowadzić"
Nie mozna wiec przesluchac zmarłego czy przeprowadzic dowodow z zawartosci bezpowrotnie uszkodzonej pamieci komputera. Oczywiscie o tym czy dysk komputera jest uszkodzony musza sie kompetentnie wypowiedzic biegli. Moze chodzic o osobe niewidoma ktora nie mogla widziec istotnych zdarzen, na przyklad wypadku drogowego. Mzoe chodzic o utracone bezpowrotnie dokumenty choc sad musi podjac dzialania dla ich uzyskania

"5) wniosek dowodowy w sposób oczywisty zmierza do przedłużenia postępowania."
To znaczy ze dowod nawet w ogolnosci nic nie moze wniesc do sprawy.


Uzasadnienie postanowienia o oddaleniu wniosku dowodowego powinno zawierać zarówno przesłanki prawne, jak i faktyczne. Należy wskazać konkretnie okoliczności faktyczne i prawne wyjaśniające w sposób rzeczowy stanowisko organu procesowego oraz argumenty przemawiające za oddaleniem wniosku
Zdaniem Sądu Najwyższego ograniczenie się do przytoczenia ustawowego zwrotu określającego powód oddalenia wniosku nie jest uzasadnieniem orzeczenia i nie odpowiada prawidłowo rozumianemu nakazowi uzasadniania postanowienia (art. 94 § 1 pkt 5 k.p.k.), a wreszcie uniemożliwia sądowi odwoławczemu dokonanie kontroli prawidłowości rozstrzygnięcia sądu pierwszej instancji.

Brak uzasadnienia lub lakoniczne puste uzasadnienie skutkuje ujemnymi konsekwencjami procesowymi. Sąd Najwyższy w wyroku, SN z dnia 3 lipca 1987 r., IV KR 186/87, OSP 1988, nr 3, poz. 69 stwierdził, że brak uzasadnienia postanowienia, wydanego na rozprawie, o oddaleniu wniosku dowodowego uniemożliwia kontrolę odwoławczą) słuszności decyzji sądu orzekającego w odniesieniu do podstaw takiego oddalenia, wymienionych taksatywnie w art. 155 § 1–3 k.p.k. (obecnie art. 170 § 1 pkt 1–5 k.p.k. stanowiąc obrazę przepisów postępowania, a zwłaszcza art. 155 § 2 i art. 90 § 1 k.p.k. (obecnie art. 170 § 3 k.p.k. i art. 94 § 1 k.p.k.), mogącą mieć wpływ na treść orzeczenia, i uzasadnia uchylenie wyroku oraz przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania. Uzasadnienie oddalenia wniosku nie może nastąpić dopiero w uzasadnieniu wyroku.

Wniosek dowodowy jest uprawnionym żądaniem strony postępowania zgłoszonym organowi kierującemu procesem. Wyrazem realizacji prawa oskarżonego do obrony, zagwarantowanym w postępowaniu karnym, jest prawo m.in. do składania wniosków dowodowych.
W demokratycznym panstwie prawa naruszenia prawa do obrony jako razace naruszenie prawa jest niedopuszczalne i zabronione pod grozba kary.

1998.11.12 wyrok s.apel. II AKa 199/98 KZS 1998/12/34 w Krakowie
"Nie można uznać sądu za bezstronny, gdy zachowania sędziów (wypowiedzi czy inne przejawy ich stosunku do sprawy lub stron postępowania), poprzedzające
wyrokowanie, świadczą o ukształtowaniu sobie poglądów przed rozpoznaniem sprawy. W takiej sytuacji uczestnicy postępowania mogą zasadnie obawiać się
bezcelowości swych starań o przekonanie sędziów, zatem nie mogą obdarzać sędziów zaufaniem niezbędnym dla rzetelnego przebiegu procesu."

1998.11.10 wyrok s.apel. II AKa 103/98 Prok.i Pr. 2000/1/31
Przepis art. 440 k.p.k. nie zezwala sądowi rozpoznającemu środek odwoławczy na utrzymanie w mocy orzeczenia zarówno wtedy, gdy jest ono rażąco niesprawiedliwe w sensie materialnym, ale także i wtedy, gdy wydanie zaskarżonego orzeczenia poprzedzone zostało tak poważnymi uchybieniami procesowymi, które nie dają się pogodzić z istotą i zasadami rzetelnego procesu karnego

Problematyka oddalenia wniosku dowodowego zajmuje kluczowa pozycje w orzecznictwie SN. "Dowody w sądowym procesie karnym" autorstwa Andrzeja Gaberle cytuja liczne orzeczenia SN.

Wyrok SN z 27 stycznia 1999, IV KKN 178/96
Powod niedopuszczenia dowodu powienien miec miejsce tylko w wypadkach zupelnie niewatpliwych, gdy jest oczywiste ze okolicznosc ktora ma byc udowodniona, nie ma i nie moze miec zadnego wplywu na tresc roztrzygniecia. Uzasadnienie postanowienia w tym przedmiocie musi byc szczegolnie precyzyjne.

Wyrok SN z 3 kwietnia 2003, III KKN 142/01.
Zaniechanie przeprowadzenia dopuszczalnego i dajacego sie przeprowadzic dowodu zmierzajacego do wykazania istotnej okolicznosci stanowi RAZACE naruszenie prawa procesowego, mogace miec miec wplyw na tresc orzeczenia w rozumieniu art 533 par 2 kpk

O ile zaniechanie przeprowadzenia dopuszczalnego i dajacego sie przeprowadzic dowodu zmierzajacego do wykazania istotnej okolicznosci stanowi RAZACE naruszenie prawa procesowego to oddalenie kilku wnioskow i swiadome wydanie falszywego wyroku jest ZBRODNIA sadowa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz