sobota, 5 lipca 2014

Energetyka - ENTSO

Energetyka - ENTSO

 Rozwoj energetyki wiatrowej i slonecznej wymaga budowy poteznej paneuropejskiej sieci energetycznej zdolnej do przesylu energi na duze odległosci. Bez paneuropejskiej sieci przesylowej i licznych elektrowni pompowo - szczytowych energetyka wiatrowa i sloneczna jest malo uzyteczna. Poki co nie mamy odpowiednich akumulatorow do przechowania energi i nic nie wskazuja aby takie szybko powstaly:
http://matusiakj.blogspot.com/2013/08/przechowywanie-energii.html

"Profesor Benson wraz z dr Charlesem Barnhartem z Uniwersytetu Stanforda wyliczyli ze zdefiniowany przez nich wspolczynnik ESOI (Energy Stored On Investment) dla elektrowni szczytowo-pompowej wynosi 210. Czyli w okresie 30 lat calej eksploatacji elektrownia przechowa 210 razy więcej energii niż wydatkowano na jej budowę i utrzymanie. Zatem budowa takiej elektrowni jest jak najbardziej uzasadniona.
Uczeni wyliczyli ESOI dla akumulatorów: kwasowo-ołowiowych, litowo-jonowych, sodowo-siarkowych, wanadowych akumulatorów przepływowych i cynkowo-bromowych. Aby akumulator wyprodukowac nalezy zuzyc energie na pozyskanie uzytych w nich metali, tworzyw sztucznych i elektrolitow.
Uczeni chcieli swoje studia porownawcze nad bilansem energetycznym uczynic jak najbardziej wiarygodnymi.

Najgorsze sa akumulatory kwasowo-ołowiowe z wynkiem ESOI=2.
ESOI dla najlepszych w tym porownaniu akumulatorow litowo-jonowych dochodzi do 10.
Wspolczynniki te bynajmniej nie wykazuja jakiegos szybkiego wzrostu historycznego. Po prostu trzeba sie powoli pogodzic z mysla ze najlepszym sposobem przechowywania energii sa tradycyjne elektrownie szczytowo – pompowe."

Polskie przedsiebiorstwo przesylowe PSE S.A. jest członkiem European Network of Transmission System Operators for Electricity - ENTSO-E czyli Europejskiej Sieci Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych.
Organizacja działa aktualnie na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 714/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie warunków dostępu do sieci w odniesieniu do transgranicznej wymiany energii elektrycznej i uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1228/2003.
Celem ENTSO-E jest rozwój paneuropejskiego systemu przesyłowego energii elektrycznej w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw oraz zaspokojenia potrzeb wewnętrznego rynku energii. Organizacja promuje optymalne zarządzanie systemem celem uzyskania jego niezawodnej pracy.

Najwyższym organem decyzyjnym tej organizacji jest Walne Zgromadzenie ENTSO-E. 1 lipca 2014 roku w Konstancinie - Jeziornej odbyło się coroczne Walne Zgromadzenie ENTSO-E. Przedstawiciel PSE znajduje sie w zarządzie ENTSO-E.

Dziesiecioletni Plan Rozwoju paneuropejskiej infrastruktury elektroenergetycznej a w tym sieci przesyłowej ENTSO-E przewiduje ponad 100 projektow a w tym 8 projektów PSE S.A.
Wartość inwestycji ma wyniesc około 104 mld Euro i obejmowac 52 300 km nowych linii przesyłowych. Inwestycje maja umozliwic wyprowadzenie mocy z nowych zrodel i ich przesyl na duze odleglosci celem polepszenia bezpieczenstwa dostaw i integracje europejskiego rynku energi. W kosztach dominuje budowa lini przesylowych. Zwraca uwage bardzo wysoki koszt kilometra nowej mocnej linii przesylowej.
W grudniu 2008 roku operatorzy systemów przesyłowych z Czech, Niemiec, Austrii, Holandii, Szwajcarii i Polski zawarli porozumienie na rzecz poprawy bezpieczeństwa pracy połączonych elektroenergetycznych systemów przesyłowych w regionie Europy Środkowej.

Obecne mozliwosci przesylu i wymiany energi elektrycznej przez polski system sa bardzo male na tle mozliwosci innych krajow europejskich. Dane odnosza sie do mocy krajowych systemow a moc polskiego systemu jest relatywnie mala. Wykresy za PSE S.A
Ale sytuacja ma ulec znacznej poprawie do 2020 roku.


 Obecnie sytuacja jest nieciekawa


 

Aktualny stan polaczen transgranicznych Polski jest niestety ubogi ale ulegnie poprawie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz