Czy bedzie kryzys w Chinach 9
Jak dotychczas Chiny rozwijają się bardzo szybko. Chinski model gospodarczo - spoleczny jest bardzo specyficzny. Chiny znaja historie i doswiadczenia USA, Niemiec , Japoni i Korei Południowej. Staraja sie selektywnie i adekwatnie do ich sytuacji stosowac najlepsze wzorce ze swiata.
A.Chinski budzet cechuje niski poziom wydatkow wegetatywnych zwiazanych z emeryturami i sluzba zdrowia. Ja dotad nie ma tam powszechnego systemu emerytalnego ale trwaja prace nad jego wprowadzeniem. W Chinach niewysoka emerytura przysługuje urzędnikom oraz czesci pracownikow firm państwowych i rolnikom. Byt odchodzacemu pokoleniu musi zapewni rodzina wielopokoleniowa ale z tym jest problem z racji bylej polityki jednego dziecka. Duze oszczednosci poczynione na starosc obnizaja inflacje i koszt kredytu. Chinczycy sa sklonni do wyrzeczen oczekujac lepszej przyszłosci. Dopiero ma byc wprowadzony powszechny system ochrony zdrowia.
B. Rzad i bank centralny "drukuja" pieniadz wedlug potrzeb gospodarki. Pieniadz nie powstaje jako publiczny dług panstwa ! Małe obciążenie firm i pracowników podatkami. Akumulowana dekadami ogromna zagraniczna nadwyzka handlowa jest takze mocnym i wiarygodnym oparciem dla emisji lokalnego pieniadza.
C. Absolutna lojalnosc kadry biurokratycznej ( mimo iz skorumpowanej ) w stosunku do kraju. Rzad chinski dba o interes Chin a w tym takze ichniejszych oligarchow. Nie do pomyslenia jest obca agentura w rzadzie i partii tak rozpanoszona w Polsce. Za samo podejrzenie nielojalnosci mozna zaplacic wiezieniem i torturami.
D. Łatwosc przygotowania i prowadzenia gigantycznych inwestycji infrastrukturalnych. Wiekszosc ziemi jest dzierzawiona od panstwa i umowy sa bez pardonu rozwiazywane. Latwosc zmontowania gigantycznego kredytu.
E. Tania do niedawna sila robocza. Duza ilosc przepracowanych godzin w roku. Ogromne inwestycje zagraniczne typu greenfield i brak polityki wyprzedawania ( czyli po Polsku prywatyzacja ) chinskiego majatku narodowego. Od pewnego czasu rzad sprzyja tylko pozadanym inwestycjom conajmniej srednio-technologicznym. Rzad wrecz utrudnia inwestycje niechciane. Zagraniczne inwestycje przynosza nowa technologie , ktora szeroko rozlewa sie nastepnie po gospodarce. Nastepuje tez transfer przyswajanej praktycznie wiedzy i umiejetnosci. Bezwzgledny priorytet waznych interesow chinskich nad interesami obcych inwestorów.
F. Duze nierownosci dochodowe i majatkowe oraz wysoka korupcja. Wszedzie w swiecie sa to czynniki chamujace w długim horyzoncie rozwoj i destabilizujace gospodarke i spoleczenstwo. Stad taki ostry obecny kurs antykorupcyjny.
G. Chiny prowadzą rabunkową politykę w zakresie korzystania ze środowiska. W przyszlosci słono za to zapłaca.
H. Dobre dla gospodarki sa cechy kulturowe Chińczyków. Chinczykow cechuje dzialanie kolektywne, dyscyplina, jednomyślność i pracowitość. Chinczycy chetnie sie ucza, takze w pracy. Ufaja swojemu rzadowi. Destruktywna pozycja jest nieistotna mniejszoscia.
I. Rzad prowadzi skuteczna polityke antycyklicza. W okresie slabej koniunktury swiatowej publicznymi srodkami pompuje gospodarke.
J.Specyficzne podejscie do spekulacji i gieldy. Chinczycy traktuja to jako hazard w pelnym tego slowa znaczeniu i potezne straty na nikim nie robia wrazenia. Krach na chińskich giełdach nie może sie z tego wzgledu latwo przelozyc na kryzys realnej gospodarki.
Wydaje sie ze czasy 12% rocznego przyrostu PKB sa juz na Chinami. To bylo mozliwe tylko przy niskim poziomie PKB per capita. Jednak nawet przyrosty 5-6% wykreuja Chiny na pierwsze mocarstwo swiata. Kolaps Państwa Środka a najlepiej wojna domowa to marzenie zachodu a zwlaszcza odchodzacego, agresywnego hegemona.
George Soros przewiduje rychły kryzys w Chinach od ... 20 lat.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz