sobota, 27 maja 2017

Wzrost 4

Wzrost 4

 Dotychczasowy proces wzrostu gospodarczego bazował na tanich paliwach kopalnych.
Mechanizacja rolnictwa maszynami napędzanymi silnikami spalinowymi uczyniła w gospodarstwie rolnym siłę konia zupełnie zbędną. A koń pożerał paszę którą można było alternatywnie  wykarmić kilku ludzi. Produkowane z ropy naftowej i gazu ziemnego nawozy i pestycydy to podstawa zielonej rewolucji. Paliwa kopalne kiedyś się jednak skończą a wcześniej zaczną szybko drożeć.
Poważny problem stanowią zanieczyszczenia emitowane do atmosfery przy spalaniu paliw kopalnych. Przy spalaniu węgla do atmosfery emitowane jest mnóstwo toksyn - dwutlenek węgla, tlenki siarki i azotu, metale ciężkie ( zwłaszcza niebezpieczna rtęć ) a nawet aktynowce.
Roczne korzyści społeczne (uniknięte koszty zanieczyszczenia rtęcią środowiska) szacuje się w granicach od 270 tys. do 1,4 mln zł/ kg niewyemitowanej rtęci z najbardziej prawdopodobną wartością 1 mln zł/ kg  rtęci.
( Pacyna J.M., Sundseth K., Pacyna E.G., Munthe J., Belhaj M., Astrom S., Panasiuk D., Głodek A., 2008, UNEP Report on A general qualitative assessment of the potential costs and benefits associated with each of the strategic objectives set out in Annex 1 of the report of the first meeting of the Open Ended Working Group, UNEP-CBA Report, Kjeller,
http://www.chem.unep.ch/mercury/OEWG2/documents/e52)/English/OEWG_2_5_add_1.doc )

Koszt dodatkowej instalacji elektrowni węglowej, wyłapującej rocznie z niezbyt duża skutecznością jeden kilogram rtęci, wynosi aż około 150 tysięcy dolarów ! Oczywiście instalacja działa latami i wyłapywanie rtęci jest całościowo ( dla społeczeństwa ale nie dla właściciela elektrowni ) opłacalne.
Wprowadzony w USA obowiązek wyłapywania rtęci ze spalin elektrowni węglowych spowodował że odstąpiono od wszystkich nowych projektów elektrowni na węgiel.
Nacisk wywierany przez Zachód na kraje III Świata aby nie zużywały ogromnych ilości brudnego węgla ( tak jak Zachód to czynił i nadal czyni ) w istocie jest żądaniem aby kraje te pogrążyły się w stagnacji gospodarczej i nie rozwijały się. Hipokryzja w pełnym blasku. Co wolno wojewodzie to nie to nie tobie smrodzie. Lenin ujął to dosadniej i powiedział że , "Nasz kodeks moralny jest absolutnie nowy. Nam wszystko wolno, ponieważ jako pierwsi na świecie wyciągamy miecz nie w celu zniewolenia, lecz w imię wolności i wyzwolenia spod ucisku! "     
Do tematu degradacji środowiska naturalnego i jego "pojemności" oraz wyczerpywania się łatwych do wydobycia  zasobów naturalnych , jeszcze wrócimy.

Pojawiały i pojawiają się nowe gałęzie wytwórczości.  Jedne zawody zanikają a pojawiają się w ich miejsce nowe, nieznane dotąd zawody. Zjawiska tego nie odczuwamy na codzień ale jest ono doskonale widoczne na zdjęciach rynku pracy robionych co 20 lat.  
Rozwój gospodarczy lub jego brak to efekt działań elit. Generał Eisenhower stwierdził że "To, co ważne, rzadko bywa pilne, a to, co pilne, rzadko bywa ważne".
W dziedzinie rozwoju stwierdzenie to jest głęboko prawdziwe. Konstrukcja całego nowoczesnego, pro-rozwojowego systemu konstruowanego i ulepszanego dekadami, jest nastawiona na rozwój !

Nadciągająca automatyzacja uczyni niektóre zawody zbędnymi. Zbędni staną się kiedyś kierowcy autonomicznych samochodów. Komputery już wypierają w USA prawników z pracy. Dotychczas trzy czwarte pracy amerykańskich prawników ( w USA funkcjonuje bardzo obszerne prawo precedensów ) polegało na czytaniu dokumentów i zaznaczaniu fragmentów tekstu do dalszej analizy. Program komputerowy robi to setki razy szybciej. Następni do zwolnienia są lekarze. Już obecnie automatyczne rozpoznawanie i klasyfikacja obrazów EKG, RTG i USG daje znacznie lepsze wyniki niż praca doświadczonych lekarzy z wieloletnim stażem a co dopiero przeciętniaków. Już obecnie są inżynierowie specjalizujący się w uczeniu maszyn - jest więc nowy zawód.
W przyszłości w krajach cywilizowanych cenieni i poszukiwani będą wyłącznie studenci zdolni do kreatywnego myślenia bowiem nic nie wskazuje na to aby  maszyny szybko posiadły takie umiejętności.  Wszystkie "wyższe szkoły tego i owego" staną się w dwójnasób bezużyteczne.

W modelowaniu zjawisko znikania zawodów ( i konieczność przekwalifikowania lub przejscia w bierność zawodową ) uwzględnia się podwyższeniem wskaźnika deprecjacji kapitału ludzkiego.

Szybki wzrost gospodarczy niektórych krajów doprowadza do wojen i przetasowań w światowej hierarhi dziobania. Od XIX wieku stałym problemem świata są za szybko rosnące Niemcy. 
Znakomity  brytyjski historyk Arnold Toynbee w wykładzie wygłoszonym w Królewskim Instytucie Spraw Międzynarodowych w Londynie w 1947 roku przewidział rozwój sytuacji w Europie i jej zdominowanie przez Niemcy:
   „W Unii Europejskiej bez Związku Sowieckiego i Stanów Zjednoczonych Niemcy muszą wcześniej czy później, w ten czy inny sposób pojawić się na szczycie, nawet jeśli ta Zjednoczona Europa miałaby na początek wystąpić z Niemcami  rozbrojonymi, zdecentralizowanymi a nawet podzielonymi. W przestrzeni politycznej między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Sowieckim Niemcy zajmują dominującą, centralną pozycję; naród niemiecki jest pół raza liczniejszy od kolejnego pod względem liczebności narodu europejskiego; zamieszkałe przez Niemców serce Europy zawiera przeważającą część całych zasobów europejskich – w surowcach, zakładach przemysłowych i wykwalifikowanej sile roboczej – dla przemysłu … Bez względu na to, na jakich warunkach początkowych Niemcy zostałyby włączone do Zjednoczonej Europy (w skład której nie wchodziłaby ani Ameryka, ani Rosja) stałyby się na dłuższą metę panem  takiej zjednoczonej Europy, nawet jeśli ta supremacja miałaby  dostać się im tym razem w pokojowy sposób...
Niemcy są tyleż skuteczni w organizowaniu zasobów ludzkich i materialnych, co nieporadni w próbach rządzenia się samemu i nie do zniesienia jako władcy innych narodów … Żaden nie-niemiecki Europejczyk nie uwierzy, że Niemcy, gdy uświadomią sobie, że władza jest w ich zasięgu, będą mieli dość mądrości lub powściągliwości, by powstrzymać się od strzelania z bata i spinania ostróg”.

Wyjaśnia się obecne wyjście Brytyjczyków ze Zjednoczonej Europy. Sprawa była jasna już 70 lat temu.

3 komentarze:

  1. Ciekawa rzecz, dziękuję. Proszę o więcej tego typu artykułów, są wspaniałe! Kazoku

    OdpowiedzUsuń
  2. @ pan myjka
    Uważam ze trzeba temat poruszać bo jest bardzo ważny

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy byłaby szansa na podanie źródła przemówienia Toynbee??

    OdpowiedzUsuń