sobota, 14 października 2017

Rezydenci

Rezydenci

 Poprzedni rząd PIS zaplanował na 2008 rok 4500 miejsc dla lekarzy rezydentów i to prawem inercji przeszło za premiera Dyzmy.
Rząd PO i ZSL w kolejnych latach utrzymywał:
2009 3500 rezydentur i w tym roku zaprzestał podwyższania pensji lekarzom rezydentom
2010 2500
2011 3342
2012 2944
2013 3000
2014 3000
2015 Na wiosnę było faktycznie 1612 rezydentur i przed przegranymi wyborami zaplanowano nagle ... 5746 ale bez pokrycia w środkach finansowych ! Po prostu palanci tak sobie napisali.

Rzad PIS w 2016 - utrzymywał 5938 rezydentur.
W szczytowych latach złodziejstwa nierządu PO-ZSL rezydentury miało mniej niż 60% młodych lekarzy ! Reszta pracowała za marne pieniądze albo jako wolontariusze !

Szef Naczelnej Izby Lekarskiej wyje: Zwróciliśmy się do organizacji międzynarodowych, by wywarły presję na rząd w sprawie rezydentów.

Targowica III RP. Po pierwsze kłamstwo, po drugie kłamstwo a po trzecie jeszcze raz kłamstwo.  A poza tym hućpa, agenturalna ulica i zagranica.

Troskliwa mamusia Ewa Kopacz załatwiła swojej ukochanej córeczce super rezydenturę.
Koszt jej rezydentury to ponad 350,000 złotych płatnych z pieniędzy podatnika. Miały wyjechać. Niestety zostały.


6 komentarzy:

  1. Rezydentura jest studenckim etapem praktycznego szkolenia studentow medycyny, ktory to etap byl najczesciej bezplatny dla przyszlego lekarza. Rezydent nie ma bowiem uprawnien do samodzielnej praktyki sztuki medycznej. Tak jest na calym swiecie z tym, ze niektore osrodki maja fundusze na stypendia dla rezydentow a inne nie. Na ogol zalezy to od popytu na dana specjalizacje.
    A swoja droga jaka to doskonala posade uzyskala corka bylej premier?

    OdpowiedzUsuń
  2. Na 100 tysięcy mieszkanców Polska ma najmniej lekarzy w Europie a więc bardzo potrzeba nam lekarzy. "Bezpłatne" studia medyczne są bardzo kosztowne i dodatkowy koszt rezydentur jest do przełknięcia.
    Natomiast emigracja lekarza specjalisty jest poważną stratą kapitału dla Polski ale temu można zapobiec wprowadzając płatne studia

    OdpowiedzUsuń
  3. Kosmonautów też mamy mało,a na Filipinach na 100000 ludzi nie przypada tyle górników co w Polsce,i co?... i nic.Studia powinny być płatne i po problemie,jak i cała "służba Zdrowia".

    OdpowiedzUsuń
  4. Mocno prywatna jest ochrona zdrowia w USA stanowiąca blisko 18% PKB czyli najwiecej w swiecie.Jest modelowo nieefektywna i wręcz marnotrawna. Tymczasem średnia długość życia jest dłuższa na biedujacej Kubie !

    OdpowiedzUsuń
  5. co do nieefektywności wydatków na opiekę zdrowia ma Pan rację
    natomiast statystykom Kuby nie ma co wierzyć
    infrastruktura jest opłakany stanie (brud oraz  brak personelu i podstawowego sprzętu a nawet wody czy umywalek)
    w porównaniu do Amerykanów Kubańczykom raczej nie grozi śmierć z przejedzenia i braku ruchu (cukrzyca), fatalny wypadek na autostradzie, przedawkowanie leków czy narkotyków, zastrzelenie, nadmierne leczenie ze skutkiem śmiertelym
    pzdr., Allan

    OdpowiedzUsuń