czwartek, 17 maja 2018

Normalny i efektywny wiek emerytki w świecie

Normalny i efektywny wiek emerytki w świecie

Wiele pozytywnych wskaźników społeczno - gospodarczych sytuuje nas w ogonie Europy a nawet w ogonie świata.
W Polsce po reformie reformy emerytalnej normalny - nominalny wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat a dla męższczyzn 65 lat ( ale niedawno wieki emerytalne były większe ) mimo iż kobiety żyją znacznie dłużej niż męższczyźni. Wydawałoby się że normalny wiek winien być dla obu płci taki sam, co jest raczej normą w świecie, albo i wyższy dla kobiet.
Polskie kobiety po śmierci męża otrzymują jego emeryturę i to nawet te bezdzietne. W rezultacie doszło do paranoi pokazanej na wykresie OECD. Zielonym kolorem pokazano faktyczny - skuteczny wiek wyjścia kobiet z rynku pracy i przejścia kobiet na emeryturę. Żółtym kolorem pokazano wiek nominalny. 
Gorsza sytuacja niż w Polsce ma miejsce tylko w Belgi i Słowacji. Generalnie Europę ogarnia skleroza i stagnacja.
Według prognoz ludność Europy Wschodniej do 2050 roku spadnie o 11.6% podczas gdy ludność świata wzrośnie do 2050 roku  aż o 29.4 %
Czy napewno stać nas na wczesne i wysokie emerytury dla kobiet ? Co będzie jak w końcu skończy się emerytalny bal, przyjdzie kelner z rachunkiem i okaże się że nie można go zapłacić ? Czy napewno należy ostro dyskryminować i okradać młodych ludzi ( część z nich z rozpaczy ucieka z kraju ) aby dać duże emerytury młodym emerytkom ?

Zawsze możemy liczyć że do Polski przyjadą miliony znakomicie wykształconych lekarzy, inżynierów i programistów z Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu. Ci innowatorzy wymyślą nowe substancje chemiczne i cudowne leki. Zaprojektują rewelacyjne samochody ....
Uczynią Polskę jeszcze bogatszą.
Poza tym będą na nas pracować roboty i sztuczna inteligencja ...
Czy oby napewno ?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz