czwartek, 3 maja 2018

Nie płacimy wam CIT i nic nam nie zrobicie !

Nie płacimy wam CIT i nic nam nie zrobicie !

W 2015 roku wpływy z podatku CIT wyniosły jedynie 50 mld zł. Generalnie duże firmy nie płacą w Polsce podatku dochodowego od osób prawnych CIT.  Według polskiej ustawy gdy firma ze swej działalności poniesie stratę, ma możliwość pokrycia jej z dochodu uzyskanego w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.
Stawki podatku od osób prawnych w Polsce wynoszą obecnie 15  i 19% i są bardzo niskie na tle stawek stosowanych w cywilizowanym świecie.

Tak zwana optymalizacja podatkowa to zwykłe oszustwa dokonywane przez firmy i rządy.
Zachodnie koncerny umawiały się z aferalnym rządem Luksemburga na bardzo  niskie stawki podatkowe i/lub bardzo korzystne ulgi podatkowe zaprojektowane na ściąganie zysków z innych państw. Na podstawie dokumentów z Luksemburga, przekazanych Komisji Europejskiej po wybuchu afery Luxleaks, straty podatkowe państw europejskich oszacowano na 300 mld. euro a Polski na 46 mld. zł rocznie.

Instrumenty stosowane w optymalizacji podatkowej znane są od dekad. Skuteczność ściągania podatku CIT jest ściśle związana z poziomem korupcji aparaty państwowego ! Nic dziwnego że w "państwie teoretycznym" jest tak niska.
Kontrolerzy Urzędów Skarbowych powinni przesiadywać w dużych firmach wykazujących fikcyjne straty ale przecież naczelnicy są często skorumpowani...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz