środa, 13 lipca 2016

Kolejne oszustwo - polonizacja bankow

Kolejne oszustwo - polonizacja bankow

  Prywatyzacja Banku Pekao S.A. rozpoczęła się w czerwcu 1998 roku. Od sierpnia 1999 r. Pekao S.A. stał się członkiem międzynarodowej grupy bankowej UniCredito Italiano (UCI). W efekcie przetargu Ministerstwa Skarbu Państwa na inwestora strategicznego, pakiet 52,09% akcji Banku objęło włosko-niemieckie konsorcjum UniCredito Italiano S.p.A. i Allianz AG.

Temat problemów ciezko chorego włoskiego sektora bankowego znany jest od dawna,
Wloskie banki maja w portfelu około 18% udzial zlych kredytow czyli 360 mld Euro niesplacanych lub niesplacalnych kredytow. W USA w przededniu kryzysu z 2008 roku wskaźnik ten wynosił 5%. Daje to wyobrazenie o skali nadchodzacej apokalipsy. Z tych 360 mld az jedna czwarta przypada na UniCredit Italiano.

Kapitał własny UniCredit to około 45 mld Euro. W ciagu 10 minionych lat notowanie gieldowe bankruta spadlo z ponad 35 Euro do 1,85 Euro obecnie. Od początku tego roku UniCredit stracił ponad 60% swojej wartości.
Wloskie banki maja zla opinie na rynku glownie z powodu braku zaufania do zarzadow tych bankow podejrzewanych o rozne nieuczciwe machlojki i kombinacje.

Wloskie banki bez pomocy publicznej z pewnoscia upadna. UniCredit potrzebuje na cito 10 mld Euro darowizny od podatnikow i o wiele wiecej pozniej.
Banca Monte dei Paschi który ma za soba 544 lata dzialalnosci potrzebuje "tylko" około 3 mld pomocy. Co symptomatyczne ten bank narobił sobie klopotow kupujac niepotrzebnie bank Antonveneta od bankruta ABN Amro !
Na pomoc mniejszym wloskim bankom Banca Popolare di Vicenza i Veneto Banca wydano już ratunkowe 2,5 mld euro.

Za około 80 % całego polskiego sektora bankowego otrzymaliśmy ledwie około 25 miliardów złotych. Za sprywatyzowane wówczas banki BPH i Pekao S.A., otrzymalismy mniej więcej 5 miliardów złotych.

Obecnie GW i inne rownie podłe gadzinowki strecza pomysl odkupienia sprywatyzowanych polskich bankow ... kilkanascie razy drozej !

Czesc udzialow (9.1%) w PKO SA Unicredit sprzedal juz w 2013 roku. Z udzialem 50,1% zachowal jednak kontrolę nad Pekao S.A.
We wtorek UniCredit poinformował o sprzedaży 10% pakietu FinecoBanku. Transakcja przyniosła grupie 328 mln euro.
UniCredit ktory stoi pod ścianą chce sprzedac caly udzial w PKO SA.
Po wczorajszej sprzedazy 10% akcji UniCredit utracił kontrolę nad Pekao SA i ma 40,1% udzialow. Sprzedaz banku na raty jest niekorzystna bowiem przy sprzedazy calosci otrzymuje sie premie za kontrole nad bankiem. Swiadczy to o wyjatkowej desperacji w poszukiwaniu pieniedzy dla zachowania wyplacalnosci.

Teoretycznie UniCredit nie moze sobie przelac kapitałów z PKO SA Potrzebna jest bowiem akceptacja KNF. Ale nie takie rzeczy ogarniete kryzysem banki juz robily. Poza tym lapowka w Polsce zalatwia wszystko.

Teraz mielibysmy odkupic PKO SA drozej niz dostalismy za wszystkie sprzedane banki ? Po co nam ten klopot ?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz