czwartek, 28 listopada 2013

Reindustralizacja 1

Reindustralizacja 1

 W kwietniu Magazyn fDi z grupy Financial Times po raz pierwszy przyznał nagrody za najbardziej znaczące projekty zagranicznych inwestycji Greenfield z całego swiata. Pod uwage wzieto az 16 tysiecy inwestycji. Jednak w najciekawszych inwestycjach 2012 roku wśród laureatów nie ma ani jednej inwestycji w Polsce.

Inwestycje greenfield tworzone sa od podstaw, stad ich nazwa.. Wyjatkowo wzieto pod uwage takze rozbudowy istniejacych obiektow.
Zwycieskie projekty zostały wybrane w kilku sektorach od lotniczego po odnawialną energię i w kilku kategoriach: od centrów R&D po centra dystrybucyjne.
W porownaniu z wielkimi inwestycjami zagraniczne inwetycje w polsce są po prostu strasznie małe i tanie.

Z publikacji fDi wezmy pod uwage fabryki. Niestety nie zawsze podano jednoczesnie koszt inwestycji i liczbe miejsc pracy.

W kategorii "Najwiecej miejsc pracy" zwycięzca jest Fabryka samochodów Beiqi Foton Motor w Kamerunie
Chiński producent samochodów podpisał umowę z rządem Kamerunu, że zainwestuje 500 mln USD w fabrykę w Kribi. Zakład ruszy w lipcu 2013 roku i bedzie docelowo produkował 5 tysiecy ciężarówek i vanów. W fabryce będzie pracować 8 tysiecy osób. Zatem jedno miejsce pracy w raczej niewyrafinowanej chinskiej technologii kosztuje 62.5 tysiaca USD
Drugie miejsce zajela Fabryka cementu Sinoma International Engineering w Nigerii Chińska firma otworzy cementownię w joint venture z nigeryjskim Dangote Cement. Całkowita inwestycja to 1 mld USD. Powstanie 7 tysiecy miejsc pracy. Zatem jedno miejsce pracy w cementowni kosztuje 143 tysiace USD

W kategori "Najlepszy projekt w sektorze paliwowym" I miejsce zajela Rafineria firmy Sasol z Poludniowej Afryki w Luizjanie. Wielki kompleks bedzie kosztował 16-21 mld dolarow i zatrudni 1250 osob. Najbardziej prawdopodobny koszt inwestycji to 20 mld USD. Zatem jedno miejsce pracy jest tu wprost horendalnie drogie i kosztuje 16 mln dolarow.

W kategori "Fabryka" drugie miejsce zajał Mercedes-Benz ktory wybuduje zakład w Kecskement na Węgrzech inwestujac 1,06 mld USD. Zaklad zatrudni 3 tysiace pracownikow. Zatem jedno miejsce pracy kosztuje 353 tysiace USD.

Nieporownanie tansze w porownaniu z przemyslem sa miejsca pracy w prymitywnych uslugach. Ale juz nawet w uslugach quasi przemyslowych jak zautomatyzowane centra dystrybucyjne miejsca pracy bywaja juz dosc drogie.

Aby nie popasc w zaleznosc od danych fDi siegnijmy po garsc przykladow z polskiego podworka.
W wałbrzyskiej fabryce Toyoty koszt utworzenia miejsca pracy wyniosł 1.07 mln złotych a wiec nieomal tyle co w fabryce Mercedesa na Wegrzech. Porownanie kosztow podobnych fabryk pozwala stwierdzic czy nie było machlojek z zawyzaniem kosztow inwestycji. Raczej nie było.

Nowa huta szkła okiennego kosztowała 500 mln złotych i zatrudni 280 osob. Koszt miejsca pracy wynosi 1.79 mln złotego.

Koszt fabryki Rhodia Polyamide Polska to 309 mln złotych. Fabryka ztrudni 50 osob. Jedno miesce pracy kosztuje 6.2 mln złotego. Jest drogie ale i tak tansze niz w Rafinerii Sasol.

PKN ORLEN ma kapitalizacje około 21 mld złotych zatrudniajac (2010) we wszystkich podmiotach 22040 pracownikow. Jedno miejsce pracy kosztuje w Orlenie 0.953 mln złotych.

W swiecie licza sie tylko panstwa posiadajce potezna baze przemyslowa. Mimo iz koszt miejsca pracy w przemysle jest ogromny sa to inwetycje jak najbardziej rentowne i pozwalaja na umieszczenie w nich gory pieniedzy szukajacych zarobku.

Zauwazmy ze zajmujac po II Wojnie Swiatowej pozycje hegermona Stany Zjednoczone kreowaly ogromna ilosc nowych technologii i produkowały wielkie ilości nowoczesnych towarów i usług poszukiwanych w calym swiecie. Ich nauka przoduje do dzis dnia. Tam powstawały i powstaja wielkie idee i systemy wartości.
Obecnie USA widzac, ze Chiny zajmuja pozycje wielkiego producenta i ostro wziely sie za nauke i technologie, biora sie za reindustralizacje !


Wlaczyc sie do wyscigu technologicznego bedzie coraz trudniej. Pierwsze fabryki półprzewodników na płytkach 450mm o rozdzielczosci 5 nanometrow powstana około 2018 roku. Zdaniem analityków firmy Gartner łączne koszty badań i rozwoju narzędzi do standardu 450mm wyniosą prawdopodobnie 17 mld dolarow przy szacunkach 10-40 mld dolarow. Jak dotychczas historia pokazuje ze faktyczne koszty przekraczaja najwieksze szacunki.
Czołowym dostawcą narzędzi do litografii jest potezny holenderski ASML. Aby podołac kosztom Intel obejmie 15% udziałów w ASML i wyda na wsparcie technologii firmy 3,3 mld euro. ASML urzadzenia do plyt 450 mm planuje na rok 2018.
W pierwszej fali technologie opanuje zaledwie 5 swiatowych potentatow a docelowo zaledwie 8-12 koncernow.
Obecnie w technologi 14 nm produkuje tylko Intel i Samsung. Oby tylko gigantom inwestujacym dziesiatki miliardow dolarow nie podwinela sie noga o co przeciez wcale nie tak trudno.

Jak widac przepowiednie o smierci High Technology w Europie sa przedwczesne skoro najnowoczesniejsza firma swiata ktora jest holenderski ASML doskonale sobie radzi. Znakomitą pozycje maja w technologi firmy niemieckie. Niemcy to swiatowa fabryka fabryk.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz