poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Rosja ma klopoty z nowoczesnoscia od zawsze

Rosja ma klopoty z nowoczesnoscia od zawsze

 Rosja wydala wielu wielkich myslicieli i znakomitych naukowcow. Rosjanie uswiadomili sobie ze silnie odstaja od pracej do przodu zachodniej cywilizacji juz pod koniec XVII wieku.
Car Piotr Wielki po powrocie z rekonesansu na zachodzie zainicjował wdrażanie wielu reform, mających na celu unowocześnienie i usprawnienie państwa. Reformował wojsko i wprowadzil coroczny obowiązkowy pobór do służby stałej w regularnej armii. Reformował administracje wprowadzajac sensowny podzial administracyjny. Ruszył gospodarke państwa. Wzial sie za oświate, kulture i religie. Wzorem prusko - skandynawskim ustanowił urzedowa tabelę rang. Reformował obyczajowosc. Bojarzy pod grozba surowych kar zostali zmuszeni do ogolenia długich bród. Przy pułkach gwardyjskich utworzył szkoły kadetów, gdzie młodzi szlachcice zdobywali szlify oficerskie. Zorganizował sieć szkół świeckich. Bardzo interesował się sprawami gospodarczymi, dbał o rozwój manufaktur i handlu, w obrotach z zagranicą stosował politykę protekcyjną. Bardzo zalezalo mu na rozwoju imperium.

Madre glowy widzialy jednak ze w Rosji - "ile ubil tyle ujechal". Nawet wdrazanie dobrych rozwiazan ktore gdzie indziej sie doskonale sprawdzaly nie daje tak pozadanych rezultatow i Rosja jest zacofana a co gorsza to zacofanie narasta. Nie ma nowoczesnego przemyslu a enklawy nowoczesnosci to obce inwestycje.

Rosje udalo sie pchnac w kierunku sensownego, szybkiego rozwoju tylko premierowi Stołypinowi. I Wojna Swiatowa wybuchła w najgorszym dla Rosji momencie. Bolszewicy zamiast na kulture kontraktu i akumulacje kapitału stawiali na przemoc i jeszcze raz przemoc.

W koncu bolszewicy pragnac nowoczesnosci postanowili swoje projekty budowy fabryk i modernizacji Rosji wprowadzic w zycie za wszelka cene. Aby pozyskac pozadane dewizy na zakup fabryk eksportowano m.in zboze z Ukrainy zaprowadzajac tam straszliwy, smiertelny glod.
W 1928 roku dyrekcja Ermitazu dostała twardy rozkaz sporzadzenia wykazu dziel sztuki ktore drogo mozna sprzedac w USA i na Zachodzie.

Sprzedano miedzy innymi (sprzedano duzo wiecej), za en.wikipedia.org/wiki/Soviet_sale_of_Hermitage_paintings
"January 1930
Antoine Watteau, The Lute Player (sold to Calouste Gulbenkian.)
Rembrandt van Rijn, Portrait of Titus, (sold to Calouste Gulbenkian)
Anthony van Dyck, Susanna Fourment and her daughter (sold to Mellon syndicate)
Anthony van Dyck, Portrait of Philip, Lord Wharton (sold to Mellon syndicate)
May 1930
Nicolas Lancret, The Beautiful Bathers, (sold to Calouste Gulbenkian, then resold to George Wildenstein. Now in a private collection.)
June 1930
Jan van Eyck, The Annunciation, (sold to Mellon syndicate for $502,899.)
July 1930
Anthony van Dyck, Portrait of Isabella Brandt (sold to Mellon syndicate for $223,000.)
October 1930
Rembrandt van Rijn, Portrait of an Old Man, (sold to Gulbenkian for 30,000 pounds sterling Museu Calouste Gulbenkian, Lisboa, Portugal)
November 1930
Adriaen Hanneman, Portrait of Henry, Duke of Gloucester (sold to Mellon syndicate)
Veronese, The Finding of Moses (sold to Mellon syndicate)
January, 1931
Rembrandt van Rijn, Joseph Accused by the Wife of Potiphar (sold to Mellon syndicate)
February 1931
Frans Hals, Portrait of a Young Man (Mellon syndicate).
Rembrandt van Rijn, Woman with a Pink (Mellon syndicate).
Rembrandt van Rijn, Portrait of a Polish Nobleman, (Mellon syndicate).
Raphael, Saint George and the Dragon. (Mellon Syndicate)
Velázquez. Portrait of Pope Innocent X (Mellon Syndicate; the New York version)
Sandro Botticelli, The Adoration of the Magi, (Mellon Syndicate.)
Frans Hals, Portrait of an Officer. (Mellon Syndicate.)
Rembrandt van Rijn, Women with a Rose, (Mellon Syndicate)
Jean-Baptiste-Siméon Chardin, House of Cards, (Mellon Syndicate.)
April 1931
Rembrandt van Rijn, A Turk. (Mellon Syndicate.)
Anthony van Dyck, Portrait of a Flemish lady. (Mellon Syndicate.)
Pietro Perugino, The Crucifixion with the Virgin Mary, Saint John, St. Jerome and St. Mary Magdalene. (Mellon Syndicate).
Raphael, The Alba Madonna. (sold to Mellon Syndicate for $1,166,400)
Titian, Venus with a Mirror. (Mellon Syndicate.)
February 1932
Giovanni Tiepolo, The Banquet of Cleopatra, (sold to Knoedler and Colnaghi Galleries, now in National Gallery of Victoria in Melbourne, Australia)
Others[edit]
Crucifixion and Last Judgement diptych by van Eyck, bought by the Metropolitan Museum of Art in November 1933"

Obraz "Alba Madonna" kupił w 1836 roku od Hiszpanow car Mikołaj I. Pieniedze ze sprzedazy dziel sztuki gromadzonych stuleciami przez carow, zostaly uzyte do finansowania budowy wielkiej huty w Magnitogorsku i budowy zakladow samochodowych przez Forda, „Detroit of the USSR” w Gorki.
Za "Alba Madonna" Rafaela bolszewicy dostali 1.2 mln dolarow co bylo suma ogromna. Chciwy bogacz Andrew Mellon z powodu niezaplaconych podatkow od transakcji mial powazne problemy i w koncu aby uniknac kary piekny obraz darował muzeum.

Bolszewicy dziela sztuki sprzedawali tez po cichu i przez posrednikow. Pozbyli sie tez zasobow bizuteri, złota i brylantow. Nadmienic trzeba ze dokonywane w czasie Wielkiego Kryzysu zakupy fabryk byly jednak bardzo tanie.

W latach trzydziestych (1932) bankierzy z Wall Street „buduja” (McKee Corporation) w Magnitogorsku kopie huty U.S Steel’s Gary Works w stanie Indiana nazwana jako Leninowskie Zaklady Stalownicze. Stalin zaplacil za zaklady 25 mln zlotych rubli. Huta Gary w 1929 roku jest wtedy najwieksza i jedna z najnowocześniejszych w świecie. Roczna produkcja stali na jednego zatrudnionego wynosila w Gary az 1800 ton. W najlepszych latach produkcja na jednego
zatrudnionego w Magnitogorsku wynosila 500 ton rocznie. Aktualna wydajność tej huty jest wprost niewiarygodnie niska i wynosi 180 ton stali na zatrudnionego na rok. Duza cześć maszyn i urzadzeń oraz technologia sa z lat 30.
W niedalekich zakladach produkcji maszyn na Uralu produkowano wyposazenie zakladów stalowniczych na wzór tych z Magnitogorska czyli z Gary. Stad maszyny otrzymala Nowa Huta. W czasie oddania Huty Lenina do uzytku byla ona przestarzala o ponad 20 lat. Z koncernem McKee interesy robil takze PRL.

Skutki drenazu i ludobojstwa pod postacia wielkiego glodu rozciagaja sie juz na cztery pokolenia ukraincow ! Za skonfiskowane i eksportowane zboze kupowano na zachodzie zaklady przemyslowe ale tez w wielkim sekrecie kupowano towary luksusowe dla nomenklatury.
http://wpolityce.pl/artykuly/67854-skutki-ludobojstwa-pod-postacia-wielkiego-glodu-rozciagaja-sie-na-cztery-pokolenia-ukraincow

Hiszpańscy konkwistadorzy po podboju Ameryki Południowej i Środkowej ustanawiali okupacyjne państwa ekstraktywne i opresyjne (określenie profesora Rybińskiego), którego celem było maksymalne drenowanie podbitych krajów. Encomienda to obowiązek pracy niewolniczej, którego naruszenie karano śmiercią. Po 500 lat są w Peru obszary dotknięte kiedyś encomienda, które sie nie rozwijają, podczas gdy niedotkniete się rozwijają.
Rozwazajac problemy Ukrainy trzeba to miec na wzgledzie.

4 komentarze:

  1. Wow. Swietny tekst. Ale. Czy zboże z Ukrainy faktycznie szło na eksport???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzieki za pochwale.
      Eksportowano takze zboze z Rosji i tam takze lokalnie wywolano mordercze głoty. Sytuacje pogarszala dodatkowo kolektywizacja rolnictwa

      Usuń
  2. Polecam "Soviet Story", świetny dokument

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Znam "Soviet Story" a ubolewac trzeba ze o histori i problemach Rosji i ZSRR i znow Rosji nasi umilowani przwodcy wiedza NIC !

      Usuń