poniedziałek, 2 lipca 2018

Ociekający krwią król Belgów Leopold II

Ociekający krwią król Belgów Leopold II
 Tron belgijski król Belgów Leopold II objął po swoim ojcu Leopoldzie I. Zbrodniarz w 1885 roku został władcą Wolnego Państwa Konga, kolonii w środkowej Afryce. Była to jego prywatna własność, w której panowało okrutne niewolnictwo. Rabunkowo pozyskiwano głównie kauczuk i kość słoniowa. W 1908 po ujawnieniu przez dziennikarza i polityka Edmunda Dene Morela skali eksploatacji Konga, wybuchła afera, która doprowadziła do tego, że kontrolę nad terytorium, odtąd znanym jako Kongo Belgijskie, przejęło państwo.
W Kongo wymordowano 15 - 20  mln ludzi !
Belgowie nieposłusznych niewolników ustawiali jeden za drugim aby jedną kulą zabić dwie osoby. Obcinali ręce, głowy, kłuli bagnetami...

Mimo krytycznej oceny jego rządów, makabrycznego kolonialnego wyzysku i rzezi, Leopold II jest szanowany przez Belgów. Ma licznie  pomniki w centrum Brukseli i w Laeken, w oficjalnej siedzibie króla Belgów. Wiele ulic, parków, szkół i instytucji nosi jego imię.

Na zdjęciu Belgowie wieszają 7-letniego chłopca w roku 1908. Chłopiec z Kongo został powieszony za to, że jego ojciec zbyt słabo pracował.
Jest szansa ze Muslimowie wezmą odwet za zbrodnie !

6 komentarzy:

 1. Nie ma sensu stosowac obecne oceny do czasow kiedy cywilizacje europejskie budowaly imperia kolonialne. Murzyni z Konga byli zawsze okrutni, wojowniczy i oporni na cywilizacje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale czy to był powód aby wieszać 7 letnie dzieci ?
  Skutki działań Belgów trwają do chwili obecnej - nieprawdaż ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niekoniecznie bo po odzyskaniu niepodleglosci od Belgow murzyni kongijscy urzadzili sobie jeszcze pare juz wlasnych rzezi.

   Usuń
  2. Você é um desgraçados crueis é que enforca uma criança

   Usuń
 3. @ Bobola
  Ja dwa razy byłem w Afryce i z pewnością wiecej tam nie będę.
  Wiedza powszechna jest taka ze wszelkie konflikty zbrojne prowokuje tam Zachód.
  Wszelkie zamachy stanu to Zachód.
  Korumpowanie rządów to zachód.

  Belgia w epoce neokolonialnej prowokowała krwawe konflikty !

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwsze pytanie o to dlaczego Belgowie sobie tak tam poczynali i kazdy patrzyl na to przez palce powinno sie zaczac od odpowiedzi.. co to jest Belgia? Kto ja stworzyl i co to za "dynastia" byla..
  Potem odpowiedziec pytani kto wykroil ten kraik zeby miec listek figowy zanim zniesli u siebie niewolnictwo 3 lata pozniej..
  Leopold II byl sqrw..em ale tylko z faktu ze firmowal ten cyrk swoim nazwiskiem bo mial w Kongo mniej do powiedzenia niz byle oficer Kompani Wschodnioindyjskiej..

  OdpowiedzUsuń