niedziela, 19 lipca 2015

Co zrobic z gornictwem, gornikami i Polska 15

Co zrobic z gornictwem, gornikami i Polska 15

Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych jest "niezależnym, nowoczesnym ośrodkiem analitycznym - think-tankiem."
WISE przedstawil raport „Polski węgiel: quo vadis? Perspektywy rozwoju górnictwa węgla kamiennego w Polsce” -
www.wise-institute.org.pl/common/files_download.php?fid=109

Raport nie zawiera nieznanych dotad danych. Sa one jednak uporzadkowane i sensownie skomentowane.
Wydajnosc pracy i konkurencyjnosc znacząco udalo sie poprawić w glebinowym weglowym górnictwie europejskim tylko Wielkiej Brytanii. Wydobycie na jednego zatrudnionego wynosi tam okolo 2200 ton rocznie. Zmniejszono wynagrodzenia i zatrudnienie oraz zakończono wydobycie w nierentownych kopalniach..
Kraje zachodnioeuropejskie szczyt wydobycia wegla i problemy z gornikami maja juz dawno za soba. W czesci krajow jest ono obecnie szczatkowe.


Koszt budowy elektrowni gazowej to okolo 60% kosztu budowy elektrowni weglowej. Dodatkowo czas inwestycji w elektrownie gazowa, kiedy kapital jest zamrozony jest znacznie krotszy. Elektrownia gazowa emituje tylko polowe CO2 w stosunku do elektrowni weglowej, ktora emituje dodatkowo potezna ilosc radiaktywnosci a takze pierwiatkow toksycznych jak rtec rujnujacych nasze zdrowie Po elektrowni weglowej pozostaje tez gora popiolow !
Ciezka chemia oparta o wegiel dawno odeszla w przeszlosc jako zupelnie niekonkurencyjna do chemi opartej o rope naftowa i gaz ziemny.
Wspomniana przez wicepremier Bienkowska "banda profesorow" lansowala falszywa teze o nieistniejacym "czystym weglu".
Otoz wegiel mozna w teoretycznych czystych elektrowniach przyszlosci
A - spalic w tlenie, ze spalin dokladnie usunac popiol, tlenki azotu i siarke a nastepnie skroplic CO2 i zdeponowac go w podziennych zbiornikach.
B - spalic w powietrzu, ze spalin dokladnie usunac popiol, tlenki azotu i siarke, wydzielic ze spalin CO2 a nastepnie skroplic CO2 i zdeponowac go w podziennych zbiornikach.
Dodatkowe procesy sa niezwykle zarloczne energetycznie i kosztowne. I tak tradycyjna przestarzala elektrownia o sprawnosci 25% musi zuzyc na te dodatkowe procesy cala wyprodukowana energie elektryczna ! Absurd - elektrownia wytwarza tylko skroplony CO2 a w ogole nie sprzedaje pradu. Supernowoczesna elektrownia na parametry supernadkrytyczne po uzwglednieniu konsumpcji przez dodatkowe procesy bedzie miala sprawnosc rzedu 25% !
Oczywiscie lepiej jest zbudowac sama elektrownia na parametry supernadkrytyczne o sprawnosci przekraczajacej przy dobrym weglu 50%. Poki co nowo budowane bloki w Polsce maja miec sprawnosc rzedu 43%.
Poki co poza maloskalowymi instalacjami badawczymi nie ma w swiecie zadnej czystej elektrowni weglowej. Powstaje pytanie co pokolenia ktore przyjda po nas maja zrobic z zebranym pod ziemia bilionami ton CO2 ktory tez moze sie uwolnic przy zaburzeniach tektonicznych.

W niemieckim Schwarze Pumpe od 1998 roku dziala nowoczesna elektrownia na wegiel brunatny o mocy 2 × 800 megawatow. W 2006 w obszarze przemyslowym Schwarze Pumpe zaczeto budowac "carbon-dioxide free oxyfuel test facility in pilot scale" o mocy 30MW w technologi Oxyfuel. Obiekt oddano do uzytku w 2008 roku. Nie byla to elektrowni a tylko obiekt wytwarzajacy pare dla przemyslu.
W 2014 roku Vattenfall zaprzestal operacji wychwytywania CO2 poniewaz stwierdzil ze "its costs and the energy it requires makes the technology unviable."
http://www.thelocal.se/20140507/vattenfall-abandons-research-on-co2-storage
I to by bylo na tyle jesli chodzi o "czysty wegiel" z bredni "bandy profesorow"

Raport twierdzi że modernizacja górnictwa będzie wymagała w najbliższych pięciu latach znaczącej redukcji zatrudnienia, prawdopodobnie przekraczającej 50% Alternatywą jest całkowite wygaszenie działalności większości polskich kopalń do roku 2020 i przejscie na import oraz wydobycie w nowo budowanych prywatnych kopalniach.

Udzial gornictwa wegla jest coraz mniejszy w polskiej gospodarce. Gornictwo ciagnie Polske w dol i od lat ma ujemny wklad w przyrost PKB.

"Z raportu wynika też, że wielokrotne powtarzane w debacie publicznej tezy o nadmiernym opodatkowaniu górnictwa węgla kamiennego nie znajdują potwierdzenia w danych. Wynika z nich, że opodatkowanie górnictwa kształtuje się na przeciętnym dla całej gospodarki poziomie. Liczne opłaty specyficzne dla sektora nie wpływają w istotny sposób na konkurencyjność tej branży, gdyż są one niewielkie i mają niewielki udział w całkowitym opodatkowaniu kopalni. Jednocześnie jawne oraz ukryte subsydia sprawiają, że górnictwo wnosi do budżetu państwa o połowę mniej środków w przeliczeniu na pracownika niż inne branże przemysłowe i usługowe, podkreślają autorzy. "

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz