piątek, 31 lipca 2015

Automatyzacja i szok przyszlosci 8

Automatyzacja i szok przyszlosci 8

 W książce Gospodarka za 100 lat ( 2013, MIT ) Daron Acemoglu z Massachusetts Institute of Technology zwraca uwagę na mocne zróżnicowanie tempa wzrostu płac w USA w ostatnich 100 latach między różnym grupami pracowników. Było tak, że im wyższa płaca tym także wyższe tempo wzrostu płac. Acemoglu uwaza ze zachowanie to wymuszała wysoka innowacyjność w niektórych sektorach gospodarki . Innowacyjnosc sektorow prowadziła do wzrostu popytu na pracę z nowymi lub wyższymi kwalifikacjami. Mala ilosc poszukiwanych pracownikow tworzyla konkurencje między firmami o takich pracowników co prowadziło do wysokiego wzrostu płac.
Automatyzacja sprawi ze owszem beda poszukiwani na rynku pracy naukowcy-programisci i servisanci oraz inni specjalisci ale ilosc osob produktywnie zatrudnionych bedzie caly czas malec.
Zreszta juz obecnie mamy klase specjalistów, dobrze opłacanych zwłaszcza przez koncerny oraz nedznie oplacana masą niewykwalifikowaną. Czesc klasy specjalistow koncernom sie nie podoba i z ulga zwolnia oni przykladowo tabuny zbednych ksiegowych.

Zwrocmy uwage ze slowo "inteligentny" jest od dekady powszechnie naduzywane. Mamy na przyklad "inteligentny budynek" czyli Building Management System, BMS . Inteligentny budynek posiada takze system czujników i detektorów oraz jeden, zintegrowany system zarządzania wszystkimi znajdującymi się w budynku instalacjami. Maksymalizowa jest funkcjonalnośc, komfort i bezpieczeństwo uzytkowania. Chodzi o zintegrowaną siecią automatyke ktora dba o oszczednosc energi do oswietlenia i ogrzewania , klimatyzacji i wentylacji. "Inteligentny budynek" moze miec system bateri fotovoltaicznych czy kolektorow slonecznych. Zadnej formy inteligencji tam nie ma.

Prace nad systemami automatyzacji pola walki i automatyzacją wojny trwaja w USA conajmniej od 40 lat. Od 30 lat coraz powszechniejsze w uzyciu sa wojskowe urzadzenia sieciocentryczne. W sieci selektywnie udostepnia sie najbardziej uzyteczne konkretnym okretom, samolotom, helikopterom czy czolgom (ale takze dowodztwom ) informacje. Dobra informacja pozwala podejmować racjonalne decyzje planistyczne i decyzje na polu walki. Swieze informacje sa uzupelniane danymi z baz danych. W bazach danych sa informacje o mozliwosciach bojowych sprzetu wroga.
Znow uzywanie pojecia sztuczna inteligencja w tym kontekscie jest naduzyciem. Stosowne sa zlozone Algorytmy sluzace do minimalizacji strat wlasnych i maksymalizacji strat przeciwnika na polu walki i przy planowaniu alokacji zasobow w przyszlej akcji.
ZSRR nie byl w stanie podjac wyscigu technologicznego w mikroelektronice oraz w budowie i programowaniu zlozonych systemow. Dlatego, miedzy innymi ZSRR przegral Zimna Wojne.
W ZSRR doskonale wiedziano jak krytycznie wazna jest dla dowodcow i na polu walki lacznosc, informacja i dobra decyzja. Pogram jakiego III Rzesza dokonala nad silniejsza fizycznie przeciez od niej Armia Czerwona slusznie tłumaczono wymordowaniem w Wielkiej Czystce doswiadczonych kadr dowodczych (decyzja ! ) oraz fatalnym stanem lacznosci ( informacja !) w sytuacji gdy czolgi i wozy niemieckie mialy radiostacje nie wspominajac o wszelkich dowodztwach. Dopiero wielka dostawa przez sojusznicze USA radiostacji, dziesiatkow milionow lamp elektronowych, technologi czy milionow kolometrow kabli lacznosci oraz organizacja wywiadu sprawily ze skoordynowane dzialania Armi Czerwonej niszczyly hordy hitlerowskie.
Obecnie zdalnie sterowane amerykanskie drony atakuja grupy terrorystyczne (?) czy nawet pojedynczych ludzi. Ale juz niedlugo autonomiczne jednostki bojowe beda decydowac o zabijaniu i okaleczaniu ludzi. Niepokoj musza budzic male i ciche drony wyposazone w sterowany lekki karabin. Moga sluzyc do wykonywania platnych zabojstw.
Do niedawna dostarczenie helikopterami zapasów do wysuniętych baz w Afganistanie wymagało niebezpiecznej pracy pilotow. Helikoptery sa narażone na ostrzał z ziemi i uszkodzenie lub zniszczenie.Bezzałogowy zaopatrzeniowy helokopter K-MAX kieruje się sam przy pomocy systemu GPS. Przeszedł testy bojowe i bez problemu automatycznie dostarcza do baz kilka ton zaopatrzenia. Koncern Lockheed Martin tylko zmodyfikował zwykły lekki śmigłowiec produkcji firmy Kaman dodajac mu system sterowania
W sytuacji gdy wojna automatow bedzie oznaczac tylko wydatkowanie pieniedzy znacznie latwiej bedzie podjac decyzje o agresji.

http://forsal.pl/artykuly/885407,musk-hawking-i-chomsky-ostrzegaja-nie-oddawajmy-kontroli-nad-wojna-w-rece-robotow.html
"Musk, Hawking i Chomsky ostrzegają: „Nie oddawajmy kontroli nad wojną w ręce robotów”
Naukowcy z całego świata ostrzegają, że prowadzony obecnie „wyścig zbrojeń AI” może mieć katastrofalne skutki dla ludzkości. Wzywają również ONZ do rozważenia zakazu korzystania z autonomicznych systemów uzbrojenia.

Badacze zajmujący się zagadnieniami sztucznej inteligencji (ang. artificial intelligence – AI) i robotyki wystosowali list otwarty, w którym ostrzegają, że systemy uzbrojenia, które w sposób automatyczny „wybierają i atakują cele bez jakiekolwiek interwencji ze strony człowieka” mogą stać się „Kałasznikowami przyszłości”, napędzając kolejne wojny, terroryzm i prowadząc do globalnej niestabilności. Pod listem naukowców podpisały się największych osobistości świata nauki, biznesu i nowych technologii, a wśród nich Elon Musk, Stephen Hawking, Steve Wozniak oraz Noam Chomsky.

„Sztuczna inteligencja osiągnęła poziom, w którym wdrożenie takich systemów jest - praktycznie, jeśli nie prawnie – możliwe w ciągu najbliższych lat, nie wspominając o dekadach. Stawka jest wysoka: autonomiczne systemu uzbrojenia zostały już powszechnie uznane za trzecią rewolucję w wojskowości: po prochu i broni nuklearnej” – czytamy w opublikowanym liście.

Jego autorzy podkreślają, że choć z jednej strony korzystanie z autonomicznych systemów uzbrojenia może skutkować mniejszymi stratami w ludziach, to z drugiej strony w konsekwencji doprowadzi do zwiększenia liczby konfliktów zbrojnych, jak również do globalnej destabilizacji. Dziś, to właśnie troska o życie ludzkie jest jednym z najważniejszych czynników, który powstrzymuje wiele państw przed rozpoczęciem otwartych działań wojennych.

- W przeciwieństwie do broni jądrowej, [autonomiczne systemy uzbrojenia] nie wymagają kosztownych lub trudnych do uzyskania surowców, więc szybko staną się dostępne i tanie dla większości liczących się sił militarnych. Wówczas to, kwestią czasu będzie, kiedy pojawią się na czarnym rynku i trafią w ręce terrorystów, dyktatorów chcących lepiej kontrolować swój naród oraz lokalnych watażków dążących do czystek etnicznych - czytamy w liście.

Badacze ostrzegają, że rozwój autonomicznych systemów uzbrojenia może utrudnić dalsze badania nad sztuczną inteligencją i doprowadzić do utraty zaufania społecznego wobec osób i instytucji zajmujących się AI. Autorzy listu wzywają również Organizację Narodów Zjednoczonych do podjęcia odpowiednich działań i rozważenia całkowitego zakazu stosowania ofensywnej autonomicznej broni przez państwa członkowskie ONZ.

W kwietniu w siedzibie ONZ w Genewie odbyła się debata poświęcona zagadnieniu „autonomicznych systemów broni śmiercionośnych”, której uczestnicy zastanawiali się nad zagrożeniami związanymi z rozwojem tej technologii. Obecnie robotyzacji wojska sprzeciwiają się przede wszystkim organizacje pozarządowe, organizacje praw człowieka oraz naukowcy. Po drugiej stronie barykady znajdują się natomiast wielkie militarne potęgi (USA, Rosja, Japonia) oraz finansowane przez nich koncerny i agencje wojskowe."

1 komentarz: