środa, 15 lutego 2017

Inwestycje infrastrukturalne 11

Inwestycje infrastrukturalne 11

 Ogłoszony właśnie Plan Morawieckiego to trzecia strategia ( "Strategia odpowiedzialnego rozwoju"  czyli SOR ) dla Polski ogłoszona  w ciągu ostatniej dekady.
Pierwsza była "Strategia Rozwoju Kraju 2007 - 2015" autorstwa Grażyny Gęsickiej a po niej "Strategia Rozwoju Kraju 2020" Elżbiety Bieńkowskiej. Dwie wielkie  strategie modernizacji kraju nie były realizowane i nic nie zmieniły w gospodarce. Można powiedzieć że "strategi ci u nas dostatek". Trzy strategie są do siebie podobne. Różnią się głownie datami. Strategia Morawieckiego ma 318 stron podczas gdy pierwsza strategia miala 140 stron a druga 280 stron. Moze to wynika z uzycia wiekszej czcionki, innego formatu strony i wiekszej ilości ilustracji jako że pan Morawiecki lubi publicznie pokazywać rysunki.
Strategie miały i mają przyśpieszyc wzrost gospodarczy. Miały uczynić gospodarke innowacyjną a państwo sprawnym.
Kolejne strategie nie powstały jednak metodą kopiowania tekstu. Zawierają jednak identyczne idee na pokonanie problemów Polski.
Wszyscy chcą wzrostu konkurencyjności gospodarki, wzrostu innowacyjności gospodarki, poprawy infrastruktury, poprawy mieszkalnictwa, wzrostu zatrudnienia,  wzrostu płac, rozwoju dla wszystkich.
Ponieważ SAR chce poprawiac infrastrukture poswięćmy mu uwage.
Obecna Strategia... wymienia  pięć pułapek stojących na drodze do zrównoważonego rozwoju naszego kraju: pułapka demograficzna, pułapka słabości instytucji, pułapka średniego rozwoju, pułapka rozwoju zależnego i pułapka przeciętnych produktów.
W Strategii ... zaplanowano realizację 185 projektów strategicznych i flagowych

Po co i dlaczego  powstają te jałowe i kosztowne strategie. Ustawa z 2006 roku wprowadziła zasade że każda strategia polityki rozwoju musi być aktualizowana co cztery lata.   W 2016 roku trzeba było zaktualizować poprzednią strategie Bieńkowskiej z 2012 roku. Oczywiście powstaną kolejne strategie chyba że ustawa z 2006 roku zostanie skasowana, co byłoby najlepszym wyjściem, niestety godzącym w interes urzędników. 
Nadużywanie słowa strategia ( Strategia tego i owego. W całej histori III RP było ich około 2 tysięcy ) prowadzi do jego dewaluacji i dezorientacji społeczeństwa.

Strategia Morawieckiego ma pewne novum z gatunku science-fiction. Przewiduje rozwój małych elektrociepłowni atomowych w Polsce ! O małych reaktorach atomowych mówi się od ponad 60 lat. Najwiecej takich reaktorów pływa na pokładach atmowych okrętów podwodnych. Pierwszym okrętem podwodnym z  siłownię jądrową był amerykański USS Nautilus (SSN-571), który wszedł do służby w marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych 30 września 1954 roku. Miał reaktor PWR, "Pressurized Water Reactor". Jego turbiny parowe miały moc 10 MW a więc dość umiarkowaną. Incydenty z radzieckimi okrętami atomowymi doprowadzily do radioaktywnego skazenia srodowiska. Obecnie duża ilość reaktorów ze zdemontowanych okrętów czeka w nieskończoność na utylizacje. Szykuje sie katastrofa i skazenie srodowiska ale po Fukushimie nie robi to na nikim wrażenia.

Amerykańska firma NuScale jest najbardziej zaawansowana w realizacji malego reaktora komercyjnego. Niedawno złożyła do urzędu dozoru jądrowego wniosek o licencję dla pierwszego małego reaktora atomowego w USA. Załącznikiem do wniosku jest 12 tysięcy stron dokumentacji. Pewnie będą też potrzebne dodatkowe badania co zajmie conajmniej kolejne trzy lata. Firma przeszła już proces przedlicencyjny, który trwał ostatnich osiem lat. W scenariuszu optymistycznym prototypowy reaktor wyprodukuje pierwszą energie za dekade a komercyjne reaktory będą oferowane za 15 lat.
Przedprototypy małych reaktorów mają także Chiny, Francja, Indie, Japonia, Korea Południowa, Rosja i RPA. Od komercjalizacji dzielą je lata swietlne. 
Indie i Chiny eksperymentują z  reaktorami torowymi z ciekłymi solami fluoru. Technologia ta znana jest od 60 lat. Toru na Ziemi jest więcej niż uranu. Występuje też w Polsce. Chiny elektrownie jądrowa na Tor chcą otworzyć po 2030 roku.

Znając polską bylejakość przy kilkudziesięciu reaktorach rozsianych po Polsce poważne awarie jądrowe mielibyśmy raz w roku albo i częściej.
Polska miała zdaniem Morawieckiego stać się potentatem w produkcji samochodów elektrycznych.
Czekamy aż w SOR znajdzie sie zadanie podboju kosmosu kilkudziesiecioma miedzygalatycznymi statkami kosmicznymi.  Najważniejsze ze mamy juz Polską Agencja Kosmiczną (PAK,  Polish Space Agency, POLSA ) utworzoną ustawą z 26 września 2014 roku. Niecierpliwie czekamy na aresztowanie kierownictwa PAK pod zarzutem korupcji i defraudacji.

Za Stanislas Balcerac:
"Agencja Kosmiczno-Towarzyska
Wykreowana przez chłopaków z PSL Polska Agencja Kosmiczna już leci w kosmos. Biura wynajęto w agencji, którą kieruje kochanka Jerzego Buzka a dyrektorem została pani, która wcześniej sprzedawała samochody w salonie Opla w Gdańsku-Oliwie.
Po skoku cywilizacyjnym na ziemi czas na skok cywilizacyjny w kosmosie.
10 lipca otwarto w Gdańsku Polską Agencję Kosmiczną (PAK), która niewątpliwie umieści nas na firmamencie kosmicznych potęg tego świata i dzięki której niektórzy znajomi królika już znaleźli się w siódmym niebie.
Agencja kieruje jakiś sędziwy profesor, który pamięta jeszcze loty Jurija Gagarina. Biura agencji wynajęto w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, którą kieruje Teresa Kamińska, wieloletnia kochanka naszego kosmity III RP Jerzego Buzka...
Ale to jeszcze nic, etatów do obsadzenia zostało jeszcze 50, by żyło się lepiej. Agencja ma budżet 10 milionów PLN, z czego można przecież niezłe kilometrówki zagospodarować. Skoro Radek wyjeździł 80 tys PLN tylko wokół Bydgoszczu to pomyśleć tylko jakie kilometrówki można by naliczyć za podróż na księżyc !
Dzisiaj minister Siemoniak odwiedził pustawe biura agencji w Gdańsku (na marginesie obwoźnego cyrku Kopacz, wraz ze stołem) aby gospodarskim okiem dopatrzeć lotu niektórych urzędników w kosmos. Jak widzimy na zdjęciu, na pustym biurku prezesa agencji kosmicznej króluje pieczątka, jak w czasach PRL. Czy urzędnicza pieczątka to symbol naszego skok cywilizacyjnego w kosmos XXI wieku ?
W PAK zapowiadają się ciekawe i wesołe czasy. Jak lecieć, to z fasonem !"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz