sobota, 11 lutego 2017

Inwestycje infrastrukturalne 5

Inwestycje infrastrukturalne 5
 Do budowy Zapory Trzech Przełomów w Chinach uzyto 27.3 mln m3 betonu oraz 463 tysiące ton stali. Przemieszczono aż 103 mln ton "ziemi". Zapora, która jest najwiekszym obiektem budowlanym świata, ma długość 2335 metrow i wysokośc 181 m ponad skalne posadowienie.
Szacowany na 22.5 mld dolarow koszt budowy przekroczono do 27.6 mld dolarów. Hydroelektrownia spłacila sie już w 2013 roku czyli znacznie wcześniej niż przewidywano. Jak widać nie zawsze wielkie  inwestycje infrastrukturalne musza sie wolno rentować.  
Zapora ma 32 hydrogeneratory o mocy ciągłej 700MW każdy. Chinskie firmy były zbyt słabe technologicznie aby zaprojektowac i wykonac hydrogeneratory. W tym celu utworzono joint venture z udzialem firm chinskich oraz koncernow Alstom, ABB Group, Kvaerner, Voith, General Electric i Siemens.

Przykład Zapory Trzech Przelomów pokazuje nam czego masowo potrzeba do każdej budowy infrastrukturalnej
- Zdolności przemieszczania ogromnych ilości "ziemi". Obecnie praca ludzka jest niekonkurencyjna nawet w biednych krajach wobec pracy maszyn. Im wieksze ilości ziemi trzeba przesunać tym cięższe maszyny uzywane sa do tego celu. Na typowych budowach uzywa się typowych spychczy i koparek oraz cięzarówek - wywrotek. Ich zaletą jest niewygórowana cena a także możliwosć taniego nabycia sprzetu uzywanego. Na wielkich budowach trzeba droższego sprzętu ciezkiego ( wywrotki do 450 ton ładowności) kontraktowanego indywidulanie. Tam gdzie podłoze do przemieszczenia  jest skalne trzeba uzyc wielkich ilości materiału wybuchowego do jego skruszenia. Bezkonkurencyjne w drązeniu tuneli śa dedykowane do tego celu wyspecjalizowane potęzne maszyny.
- Cementu do produkcji betonu z uzyciem lokalnego kruszywa. Cement jest towarem handlowalnym miedzynarodowo ale kraj majacy duże ambicje rozwojowe musi uruchomić własne cementowanie. Chiny w 2016 roku wyprodukowały 2,2 mld ton cementu. USA przez cały XX i XXI wiek wyprodukowały zas 4,5 mld ton cementu. Pokazuje to gigantyczna, wrecz monstrualna skale chinskiego budownictwa. Skala inwestycji jest bezprecedensowa w histori swiata ale pod uwage wziąć trzeba że Chiny są bardzo ludne i mają ambitne programy infrastrukturalne ( mrzonki ?) obejmujące cała Azje .
- Stali. Chiny w 2016 roku wyprodukowały 804 mln ton stali czyli o 8 mln ton wiecej niż cała reszta swiata. Obecnie Chiny deklarują obniżenie produkcji stali o około 100 mln ton oraz obniżenie produkcji węgla. Gdy Chiny zbuduja infrastrukture i mieszkania i w uzywanych przedmiotach beda mieli zakumulowane duzo stali do powtornego przetopienia to gigantyczna produkcja nowej stali stanie się zbedna.
W okresach nadprodukcji i niskich cen stali na rynku światowym można myslec o jej zaimportowaniu.

Czy Nowy Jedwabny Szlak stwarza bajeczne perspektywy przed Polską? 
Na wypadek przyszłego poważnego konfliktu z USA i blokady morskiej USA, Chiny planuja budowę potężnego altenatywnego kolejowego systemu transportowego. System ten ma też wciągnąc w orbite gospodarczą Chin wielkie, półmartwe dotychczas obszary przez ktore będzie przebiegał. Dotychczas wszelkie eksportowane towary ( oczywiscie poza ładunkami masowymi ) pakowane sa w Chinach w kontenery i transportowane nastepnie droga morska do pólnocnej Europy i USA. Dalej transport kontenerow do punktow docelowych odbywa się głównie ciezarówkami i koleja. System ten jest bardzo wydajny. Gigantyczne składowiska kontenerow są zautomatyzwane a dzwigi kontenerowe w portach bardzo wydajne. Budowany dekadami światowy system transportowy jest znakomicie zorganizowany, wygodny, dojrzały, wydajny i tani. Od 2015 roku pływa największy obecnie kontenerowiec swiata, Barzan o nośności 18 800 TEU ( twenty-foot equivalent unit ). Ceny transportu morskiego kontenerow wachają sie wraz z koniuniunktura w swiatowej gospodarce.
http://www.rp.pl/Transport-morski/301109966-Trudno-zarabiac-na-transporcie-kontenerow.html#ap-1
"Trudno zarabiać na transporcie kontenerów
Stawki za transport morzem kontenerów z portów Azji do północnej Europy zmalały od początku 2016 r. o 24,4 proc. do 932 dolarów za typową jednostkę 20-stopową TEU — poinformował londyński makler mający dostęp do danych giełdy żeglugowej w Szanghaju SSE
Stawki w transporcie kontenerów, którymi można przewozić wszystko, od płaskich telewizorów po odzież sportową z Azji do Europy, były kilka razy w 2015 r. poniżej poziomu rentowności. Armatorzy nie widzą szans poprawy w bieżącym roku. Handelsbanken Markets przewiduje spadek średnich stawek o ok. 10 proc. w tym roku.
„Niedostateczne działania mające ograniczyć moce przewozowe spowodują przyspieszenie tempa obniżek tych stawek i straty całego sektora w 2016 r. " — stwierdziła w nocie firma doradcza w zakresie transportu morskiego Drewry. Jej zdaniem, w ubiegłym roku stawki te zmalały o 9 proc., a tym roku jednostkowe przewozy armatorów zmaleją też, choć nieco wolniej.
Poza 2009 r., w ostatnich 12 miesiącach obowiązywały najniższe stawki spot na większości szlaków handlowych, wszystkie w tym samym czasie. Pod koniec 2015 r. stawki spot z Azji do zachodniego wybrzeża USA wynosiły około 815 dolarów, a do wschodniego wybrzeża 1520 dolarów za kontenery 40-stopowe. Były najniższe od 2009 r. „Pogorszenie się stawek wskazuje, że armatorzy walczyli o udział w rynku i w dalszym ciągu nastawiają się na przestawienie się z transportowania kontenerów nie na zachodnie a na wschodnie wybrzeże Stanów po rozszerzeniu Kanału Panamskiego" — uważa Drewry.
Największy na świecie armator w transporcie kontenerowym, duńska firma Maersk Line dysponująca ponad 600 statkami, podała w listopadzie, że jej zysk netto zmalał w III kwartale o 61 proc. Przypada na nią jedna piąta kontenerów przewożonych z Azji do Europy. Handelsbanken Markets zakłada, że zysk Maersk Line w 2015 r. wyniesie 1,4 mld dolarów, a w bieżącym roku zmaleje do 303 mln."

Założmy dla prostoty rozważań że morski transport 40 stopowego kontenera z Chin do Europy kosztuje 1500 dolarow. Alternatywny kolejowy Jedwabny Szlak do Europy ma długosc około 12 000 kilometrow z czego 600 km przebiega przez Polske. Uzywane sa zarowno platformy kolejowe na jeden kontener 40 stopowy jak i duze ciezkie platformy 80 stopowe na dwa ( lub wiecej mniejszych kontenerow ) kontenery. Te ostanie nie sa zbyt popularne i raczej powinny byc uzywane na dobrych torowiskach.
Zalożmy ze jeden wagon-platforma transportuje jeden kontener 40 stopowy ważący do 40 ton.    
Morski transport kontenera 40 stopowego na odleglosc 600 km kosztuje ( 600/12000 ) * 1500 = 75 dolarow. Koleje europejskie oferuje wielokrotnie wieksze stawki za taki transport !
Niech pociag transportujacy przez Polske platformy z kontenerami ma 40 wagonów. Za nasz transport pociągu towarowego przez cała Polske mielibysmy dostać 3000 dolarów. Czy to jest głupi żart ?
Ceny transportu morskiego mogą wzrosnąc. Mozna po remontach lini kolejowych użyć platform 80 stopowych. Ale transport kolejowy nigdy nie jest konkurencyjny dla morskiego ! Jest wielokrotnie droższy.
Mamy w "Wieloletni Program Inwestycji Kolejowych" wpakować circa 30 miliardow złotych po to aby potem wziąc 3000 tysiace dolarów czyli 12 000 zlotych za przetransportowanie przez cała Polske pociągu towarowego ?

W latach siedemdziesiatych i osiemdziesiatych sprzedawalismy czasem wegiel kamienny ponizej kosztów transportu co dobijało całą naszą  gospodarke i trzymało nas w nędzy :
https://drive.google.com/open?id=0Bw8bcw1a74-nMUpHaVp1YXd1N1U
 
Dobrze bedzie powiedziec Chinczykom ze owszem chetnie wezmiemy udzial w ich programach ale nie za darmo !
Od USA jesteśmy zalezni politycznie i militarnie. Nie powinniśmy zatem nielojalnie stawać po drugiej stronie. Nieprawdaż ?

Według "Taryfa kolejowa PKP Cargo" za 2013 rok koszt przewozu 1 tony ładunku na odległosc 600 km wynosi 201.68 złotego. Obecnie koszt jest jeszcze wyższy. Koszt przewozu przez PKP 40 tonowego kontenera na dystansie 600 km wynosi 8067,2 złotego czyli 2017 dolarow. Koszt ten jest 26,9 raza wyższy niż koszt transportu morskiego na tym dystansie !
PKP nalicza tez koszt postoju wagonu towarowego za czas załadunku a przeciez trzeba wagony Jedwabnego Szlaku przeładowac z pociągu szerokiego  toru ZSRR na tor europejski.
Jedwabny Szlak jest wiec dla nas ekonomicznym absurdem.

2 komentarze:

  1. Co od kolei to europejska kolej jest bardzo niewydajna. W USA i Kanadzie kontenery wozi się piętrowo po 2 i to często większe od 45 do 53 stóp (W Europie też powoli przechodzi się na kontenery 45stóp). Rekordowe składy mają 7km długości (wtedy np. 9 lub więcej ciężkich lokomotyw 120t, 3 z przodu, 3 w środku i 3 z tyłu), przewagą europy jest tylko elektryfikacja, ale to dlatego, że nie ma złóż ropy. Do tego czas transportu jest o połowę krótszy a nawet więcej jeśli kontener podróżuje na z Shaanxi to do najbliższego dużego portu (np. Quingdao) ma ponad 1000km, a do europy 1000km mniej.

    Ceny frachtu muszą spadać bo to normalna deflacja wynikająca z rewolucji technicznej, jeszcze 15 lat temu pływano 200m statkami, dziś już wszyscy duzi przewoźnicy jaką statki 16-19tys. TEU. W zeszłym roku pierwszy taki statek (Benjamin Franklin) zaczął regularne kursy na linii Chiny-Los Angeles.

    OdpowiedzUsuń
  2. @ msta

    W bardziej zaawansowanych technologicznie USA szybko rzetelnie oceniono efekty prowadzonej elektryfikacji wycofując sie z niej i demontujac elektryfikacje. Dominują tam lokomotywy z silnikami Diesela.
    Dlatego mozna tam ladowac dwa kontenery pionowo.
    Trend kosztow transportu oceanicznego jest malejacy ale wraz z koniunktura ceny sie zmieniaja

    OdpowiedzUsuń