niedziela, 13 października 2013

Energetyka 2

Energetyka 2

  Na cene energi elektrycznej dla odbiorcow indywidualnych i przemyslowych sklada sie koszt wytworzenia energi w elektrowniach, koszt przesyłu i dystrybucji energi, subwencje lub podatki, oplaty srodowiskowe, opłaty na zielona energetyke i inne opłaty.
Standardem w swiecie jest regulowany monopol rynkowy. Ceny sa rozne nawet w ramach jednego kraju a nawet regionu i zaleza od polozenia geograficznego, wielkosci deklarowanego odbioru mocy i wybranej taryfy roznicujacej cene energi od pory dnia.
Obecnie dystrybutorzy podaja na stronach internetowych skladniki cen za energie i wzglednie łatwo mozna zebrac dane z całego swiata. Artykuł w Wikipedii
http://en.wikipedia.org/wiki/Electricity_pricing   podaje ceny energi w centach za kilowatogodzine z całego swiata. W skali swiata ceny sa ogromnie zroznicowane.

Zwraca uwage cena 1 w Kuwejcie oraz cena 0.48 w Wenezueli ale liczona według czarnorynkowego kursu lokalnej walutu. Bardzo wysokie sa ceny elektrycznosci w Danii 40.38 czy Niemczech 34.14.
Rozsadne i bardzo zblizone sa ceny we Francji 19.39, Finlandii 20.65, Wielkiej Brytani 20.0, Japoni 20-24, Izraelu 18.
Tansza energie maja Chiny 7.5-10.7, Kanada 6.3-11.8, USA 8-17, Rosja 2.4-14, Ukraina 3.05-3.95. Rekordzista drozyzny sa Wyspy Dziewicze , United States Virgin Islands 50.8-54.8.

Szokujaco wysokie ceny energi elektrycznej w Niemczech powoduja ze czesciowo nowe i nowoczesne ale energochlonne inwestycje przemyslowe sa lokowane w USA Energia jest z reguły tansza w krajach III Swiata ale bywaja wyjatki.
Zroznicowanie geograficzne cen energi w okreslonym kraju jest pochodna wielkosci strat energi w przesyle i dystrybucji oraz kosztu uzycia systemu przesylu i dystrybucji. W krajach cywilizowanych sieci przesylowe i dystrybucyjne sa nowoczesne i dobrze utrzymane a straty sa w nich niewielkie. Im bardziej zapozniony i zaniedbany jest system przesylu i dystrybucji tym wieksza sa straty energi. Polska bynajmniej nie jest swiatowym rekordzista strat energi ale jak na kraj europejski sytuacja w tej mierze jest zła.

Za miare efektywnosci wykorzystania energi elektrycznej najlepiej jest przyjmowac zuzycie energi na jednostke dochodu ale według parytetu siły nabywczej PPP.
Zużycie finalne energii elektrycznej na jednostkę PKB-PPP jest w Polsce 0,186 kWh/$PPP o 12% niższe od średniej dla UE-15 0,208 kWh/$PPP. Bez uwzglednienia parytetu jest oczywiscie znacznie wyzsze.
Mozliwosci oszczednosci w gospodarstwach domowych, przez wymianę urządzeń i osprzętu na energooszczędne sa juz bardzo niewielkie ale Polacy z uwagi na drozejaca energie wymieniaja sprzet AGD na nowszy i energooszczedny.
Powyzszy wykres pokazuje udzial produkcji - konsmumpcji  poszczegolnych rodzajow niemieckiej energetyki w ciagu dnia. Calodobowa bazą produkcyjną sa elektrownie na tani wegiel brunatny (!) i z malym udzialem elektrownie jadrowe. Natomiast drozszy wegiel kamienny uzywany jest w zasadzie w okresie duzego zapotrzebowania na moc. Nadmiar energi sluzy do pompowania (kolor zielony) wody w elektrowniach szczytowo - pompowych , ktora odzyskiwana (kolor rozowy) jest w godznach szczytowych. Tak duzy udzial energi z wegla brunatnego powoduje ze Niemcy sa gigantycznym emiterem dwutlenku wegla.

Wybudowanie w Polsce elektrowni szczytowo - pompowych mogłoby na ładnych pare lat odsunac widmo Backout-u bowiem mocy zabraknie tylko w szczycie poboru..
W 2012 roku zapotrzebowanie na moc elektryczną w Polsce w lecie było aż o jedną czwartą większe niż jeszcze 10 lat wcześniej. Zjawisko to tłumaczone jest powszechniejacym użyciem klimatyzatorów. Czy wytlumaczenie to jest do konca prawdziwe poki co niewiadomo.
Fotovoltaiczna produkcja energi elektrycznej ze Slonca jest doskonale skorelowana z poborem mocy przez klimatyzatory i z tego wzgledu rozliczanie tej generacji prosumenckiej wedlug bardzo wysokich stawek jest nonsensem bowiem jest ona zuzywana przez lokalnie pracujace klimatyzatory w budynkach na dachach ktorych zainstalowane sa panele.

W Polsce energi w systemie zabraknie (lepiej aby nie zabraklo) tylko podczas dlugiej zimy o mrozach ponizej -15.. -20C lub podczas dlugiego goracego lata



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz