sobota, 19 października 2013

Pulapka zebractwa unijnego 1

Pulapka zebractwa unijnego 1

1. Dotychczasowe doswiadczenia z udzielaną przez zachod "pomoca rozwojową" dla krajow biednych sa wysoce negatywne. Dochodzi do niepozadanej centralizacji władzy państwowej, rozrostu biurokracji oraz dystrybucji udzielanej pomocy i zasobów lokalnych według układów politycznych i korupcyjnych. Wzrastajaca korupcja kreuje nieliczną bogatą warstwe uprzywilejowanych insiderow - beneficjentow dystrybucji oraz wielka warstwe pokrzywdzonych outsiderow. Zewnetrzna pomoc powoduje dodatkowe uruchomienie wewnetrznych mechanizmow grabiezy i wyzysku oraz transferu bogactwa od biedakow do oligarchi.
W przeplywie srodkow pomocowych obowiazuje zasada drzwi obrotowych. Srodki pomocowe z zachodniego banku X wplywaja na rzadowe konta do biednego kraju ale niedlugo wracaja na prywatne konta wielkich zlodzieji z biednego kraju w tym samym banku X.

Rozwijajaca sie bujnie korupcja niszczy wszelkie szanse na trwały rozwój gospodarczy. Jest przeklenstwem i przeszkodą w rozwoju ekonomicznym i spolecznym.
Nawet jesli za miliardy owej pomocy zostanie cos sensownego wybudowane to ludnosc i lokalna gopodarka nie ma z tego zadnej korzysci. Zbudowana bowiem za miliardy wielka elektrownia wodna zasila dluga linia wysokiego napiecia wylacznie potezna hute aluminium nalezaca do zachodnich przedsiebiorcow. Tymczasem ogromne polacie kraju nad ktorymi biegnie linia energetyczna pograzone sa w absolutnej ciemnosci bowiem kraj nie jest (i nie bedzie) zelektryfikowany a energia jedynemu odbiorcy sprzedawana jest za bezcen. Owa pomoc rozwojowa to zakamuflowany neokoloniazm.

2. Zawziety krytyk „pomocy rozwojowej” Peter Bauer od dziesiecioleci twierdzi ze wlasciwy system instytucjonalny stwarza warunki do tworzenia i rozwoju kapitału i nawet jesli biedny kraj nie ma obecnie kapitalu to zostanie on wytworzony na miejscu lub sam tam przyjdzie z zagranicy jesli zaistnieja odpowiednie warunki. Ten kapital powstaje z pracy i jest skutkiem energii, woli i umiejętności mieszkancow. Natomiast politycznie motywowana pomoc jest nieproduktywna, nieefektywna i makabrycznie korupcjogenna.
Afrykanscy biedacy korzystajacy z pomocy zywnosciowej zaprzestaja produkcji na miejscu i staja sie zebrakami a pozniej ofiarami głodu.
Dambisa Moyo z Zambii w książce "Dead Aid" z 2009, pisze: „pomoc rozwojowa” „była i jest nadal polityczną, gospodarczą i humanitarną katastrofą dla większości krajów rozwijających się”

3. Unia Europejska udzielała i udziela pomocy rozwojowej krajom południa Europy. Tamtejsi decydenci widzac ze UE daje za darmo 30-45% srodkow masowo budowali zbedne aquaparki, stadiony, mieszkania, austostrady i linie kolejowe, lotniska. Marnotrawiono tysiace miliardow euro. Pozostale 70% srodkow pochodziło tak naprawde z zagranicznych bankow. Dzis do splacenia zagranicznym wierzycielom sa tysiace milardow euro dlugow a kraje maja deficyty handlowe i bez kolejnej akcji ratunkowej bogatych krajow - eksporterow zbankrutuja natychmiast co moze poskutkowac poteznymi konfliktami z wojna domowa wlacznie. Totez bogacze trzymaja zywe trupy przy zyciu na kroplowce.

4. Z czego wyniknelo marnotrwstwo srodkow pomocowych i pozyczkowych na poludniu Europy. Jeszcze raz sie okazalo ze politycznie motywowana pomoc jest nieproduktywna, nieefektywna i makabrycznie korupcjogenna. Po prostu urzednicy UE wyznaczali rodzaj inwestycji na ktore moga dac pieniazki za darmo.
Czy faktycznie srodki nie mogly zostac skierowane na modernizacje i rozbudowe wytworczosci. Zmodyfikujmy to pytanie. Dlaczego srodki pomocowe sa obecnie marnotrawione w Polsce zamiast byc skierowane na modernizacje i rozbudowe wytworczosci ?

5. Krzysztof Rybiński w artykule "Polska specjalność to taniocha"
http://archiwum.rp.pl/artykul/1220340-Polska-specjalnosc-to-taniocha.html
przedstawia opinie 200 prezesów firm na temat mocnych i słabych stron polskich firm. Prezesi oceniają, że polską specjalnością jest taniocha i że poza taniochą prawie nie mamy przewag konkurencyjnych. Niewesoło wyglada rzeczywisty model polskiej gospodarki. Jestemy bardzo tanimi wyrobnikami firm zachodnich bez zadnych ambicji. Bez wlasnego kapitalu i technologi. Juz zaczyna sie realizowac grozba wpadniecia w "middle income trap" Tak zwana transformacja ustrojowa raczej Polske sprymitywizowała technologicznie niz zmodernizowała a przepasc technologiczna do zachodu wcale sie nie zmniejszyla. Niezle technologicznie, Fabryke Lozysk w Krasniku czy Hute Stalowa Wola kupili Chinczycy. Jestesmy znikajacym biologicznie nikim a swiat nam ucieka.

6. Potezna niemiecka rodzina Quandt jest posiadaczem duzej czesci kapitalu m.in koncernu BMW. Oni swoj wielki kapitał zyskali uparcie dziesiecioleciami zaspokajajac potrzeby spoleczenstwa na dobre i coraz lepsze wyroby. Samochody BMW sa chetnie kupowane na calym swiecie i buduja cenna marke niemieckiej gospodarki. Ich dzialalnosc prowadzi do ogromnego wzbogacenia całego spoleczenstwa a ich w szczegolnosci. Dzialalnosc wiekszosci przedsiebiorcow jest dla spoleczenstwa korzystna.
Rodzina Quandt jest jedną z najbardziej wpływowych niemieckich dynastii przemysłowców z wielomiliardowymi udziałami w kluczowych sektorach takich jak motoryzacja, energie odnawialne, farmaceutyka i przetwarzanie danych. Ich siłą było od zawsze posiadanie udziałów we wszystkich przyszłościowych branżach, a nie koncentracja na jednym sektorze.
Trio rodziny Quandt przewodzi niemieckiej lidze miliarderów dywidendowych, wyprzedzając w 2011 roku należących tradycyjnie do grona osób osiągających znaczne przychody z tytułu dywidendy ponad 200 potomków założyciela koncernu Siemens, Wernera von Siemensa, oraz członków dynastii Henkel
Rozwarstwienie dochodowe jest zle ale po stokroc gorsze od dynasti przemyslowcow długofalowo dbajacych o swoj biznes sa spolki publiczne rzadzone przez nomenklature neoliberalna ktora chce tylko krasc a dobro firmy ma w głebokim powazaniu.
Do niedawna pasozytnicza klasa prozniacza III Swiata bogaciła sie z samego faktu posiadania władzy poprzez bezczelne okradanie spoleczenstwa i doprowadzanie go do ubóstwa. Model ten dziala takze w Polsce i wyglada na to ze przyjał sie w USA i stawia pierwsze kroki w Europie.



2 komentarze:

  1. Brawo, ale i tak Będziesz słyszł ze wsząd beczenie owiec: Dopływ pieniedzy rozwija przedsiębiorczośc, i tak dalej w tym stylu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy az tak trudno o elemetarna uczciwisc w przetargach i sensownym rozdziale srodkow. Przeciez sensowne wykorzystanie unijnych pieniedzy moze nam naprawde sporo pomoc

      Usuń