poniedziałek, 16 grudnia 2013

Religia neoliberalna 4

Religia neoliberalna 4

  Premier ZSRR Ryzkow juz w 1984 roku wyraził publicznie głebokie niezadowolenie ze sposobu funkcjonowania systemu Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej. RWPG byla kluczowa instytucja bloku wschodniego sluzaca do eksploatacji krajow peryferyjnych przez Rosje. RWPG byla rdzeniem wchodnioeuropejskiej namiastki systemu swiatowego zorganizowanego wokoł zachodu.
Nikt z prominentnych politykow nie odwazyłby sie powiedziec czegos takiego bez wczesniejszego długotrwalego procesu uzgodnienia stanowisk w tak zwanej małej i wielkiej piątce władzy ZSRR. Zatem juz przed 1984 rokiem co najmniej rozwazano decyzje stopniowego zwiniecia zewnetrznego pasa imperialnego wokoł jadra systemu komunistycznego czyli Rosji.
Polska nomenklatura nie byla wtajemniczana w strategiczne plany władcow ZSRR i poczatkowo zareagowała z pewna rezerwa a nawet niedowierzaniem.
Tymczasem władcy ZSRR juz w latach piecdziesiatych doszli do wniosku ze po straszliwych stratach jakie krajowi zadali Niemcy w niedawno zakonczonej wojnie bardzo trudno bedzie uzyskac duzy i dlugotrwaly wzrost gospodarczy tak aby moc skutecznie stawic czolo systemowi swiatowemu czyli Zachodowi a zatem trzeba zachod zdestabilizowac. Rysy na systemie gospodarczym ZSRR i panstw satelickich pojawily sie po 1973 roku. Na stale zagoscila stagnacja.
W ZSRR , tak jak w kazdym wielkim mocarstwie, od zawsze snuto rozmaite plany destabilizacji zachodu. I kryzys naftowy potwierdzil opinie strategow ZSRR ze bardzo slabym punktem Zachodu sa zarloczne energetycznie gospodarki Zachodu i odciecie im zrodel ropy naftowej polozy ich gospodarki na lopatki jako ze bez ropy naftowej nie funkcjonuja ani gospodarka ani panstwo ani sily zbrojne.
ZSRR i caly blok wschodni na zbrojenie swoich satelitow i na pomoc gospodarcza na Bliskim Wschodzie bezpowrotnie zmarnował kilkaset miliardow dolarow.
Wraki sprzetu wojskowego zniszczonego w inspirowanych awanturach wojennych, na pustyniach stoja do dzis.

Po zajeciu Afganistranu przez ZSRR Zachod zamarl z przerazenia. USA od dawna zidentyfikowaly strategiczne cele Moskwy. Zajecie Afganistanu mialo być tylko etapem na dlugiej drodze czerwonego imperium do ropy Bliskiego Wschodu i wziecia światowej gospodarki w bezwzgledne kleszcze uścisku. CIA od dawna obserwowało polityke ZSRR na bliskim wschodzie. Natomiast Moskwa nie spodziewala sie az tak wscieklej, agresywnej i zdeterminowanej postawy USA gotowych bronic bliskiego wschodu za wszelka cene.
Wkroczeniu wojsk ZSRR do Afganistanu towarzyszy rewolucja w Iranie i objecie wladzy przez Chomeiniego, wkrótce Saddam Hussein atakuje Iran. W Arabii Saudyjskiej podjeto próbe zamachu stanu. W 1979 roku sytuacja jest bliska destabilizacji, paniczna ucieczka do zlota śrubuje cene uncji zlota na niewyobrazalne 975 tamtejszych dolarów. W okresie 1978-1980 mocno rośnie cena ropy. Trudno zaprzeczyć ze wojna w Afganistanie miala ogromne konsekwencje, choćby prowokujac i wzmagajac chaos w calym rejonie.
ZSRR przegral z USA pokerowa rozgrywke na bliskim wschodzie. ZSRR wyobrazal sobie ze swiatowa opinia publiczna stanie po jego stronie chocby w konflikcie z Iranem, ktory po rewolucji byl ulubionym chlopcem do bica przez zachodnia propagande. Tymczasem zachodnia propaganda madrze pokierowana przez CIA od razu rzucila sie na ZSRR jako krwawego agresora ! ZSRR uwiazl na lata w Afganistanie a o dalszych podbojach i realizacji swojej misternej gry musial zapomniec. W zasadzie ZSRR juz po 1980 roku powinien swoje wojska z Afganistanu wycofac bowiem plan podboju i dzialan w duzej skali zostal zarzucony. Oczywiscie ZSRR mogl dokonujac krwawej rzezi spacyfikowac Afganistan ale stracilby w oczach swiatowej publicznosci swoj Image mocarstwa walczacego o pokoj. Trudno powiedzic czy w sytuacji gdy USA znaly strategiczne cele ZSRR rzez w Afganistanie i kolejne przewroty, rewolucje oraz agresje nie doprowadzily by do otwartego apokaliptycznego starcia USA i ZSRR.

Wojna w Afganistanie pokazala slabość nowoczesnych broni w rosyjskim arsenale. Byla dla radzieckich przywódców przykrym otrzeźwieniem. Prosci Mudzahedini uzbrojeni w nowoczesne rakiety Stinger zestrzeliwali radzieckie śmiglowce bojowe a zdarzaly sie nawet trafienia samolotów. Do zniszczenia 240 śmiglowców i samolotów ZSRR uzyto zaledwie 360 rakiet Stinger. Skuteczna okazala sie wobec czolgów i transporterów takze nowoczesna lekka broń przeciwpancerna.
To byl kubel zimnej wody wylany na marszalków ZSRR i upokorzenie imperium rzuconego na kolana. Porazki w Afganistanie szokuja „ekspertów”, którzy pod koniec lat siedemdziesiatych twierdzili ze czolg T-72 jest niemozliwy do pokonania. Równie pozytywna opinie mialy rosyjskie śmiglowce szturmowe MI 24.

Zewnętrze militarne porazki imperium carskiego czy komunistycznego mają ogromny wplyw na sytuacje wewnętrzną. Kompromitujące rozgromienie i likwidacja przez Japońska flotę w morskiej bitwie pod Cuszimą w 1905 roku floty cesarstwa dowiodlo slabości technicznej, taktycznej i logistycznej oraz pokazalo skalę korupcji i niesprawność calego carskiego systemu. Konflikt w pelnej skali , I Wojna Światowa pokazala dokladnie to samo. Wybuch rewolucji 1905 roku nie byl zadnym przypadkiem. Radzieccy przywódcy z pewnością dostrzegli ludzące podobieństwa sytuacji. Sklonilo ich to pogodzenia się z myślą o konieczności przygotowania "pokojowego" demontazu imperium zewnętrznego.
Brutalna II Zimna Wojna byla gwozdziem do trumny Czerwonego Imperium.

O mozliwości i zamiarach zwinięcia imperium rezimy zewnętrznego pierścienia imperium są częściowo informowane i instruowane. Po paroletnich przemyśleniach i studiach ostateczne decyzje w Moskwie zapadają na początku 1986 roku. Spotkanie z przywódcami bloku komunistycznego ma miejsce w marcu 1986 przy okazji XXVII Zjazdu KPZR. Na spotkaniu ustalono ze między satelitami a centrum będą panowaly stosunki partnerskie i ze nalezy rozpocząć niepozorowane reformy. Moskwa wyrazala niezadowolenie z eksploatacji satelitów juz wcześniej.

Wsrod polskiej nomenklatury lat osiemdziesiatych prawdopodobnie ideowych komunistow nie bylo wcale totez zmiana zewnetrznie deklarowanych pogladow przyszla im z najwieksza latwoscia.
Skoro ZSRR przegral rywalizacje z USA i w dodatku nas porzuca to trzeba niczem neofita przyjac wiare zwyciezcy czyli ... neoliberalizm i uznac sie wasalem zwycieskiego USA. Nowa wiare trzeba goraco wyznawac bowiem skloni to nowego Suwerena do przebaczenia grzechow epoki komunizmu. Jakie to proste i oczywiste

2 komentarze:

  1. Nowa wiare trzeba goraco wyznawac bowiem skloni to nowego Suwerena do przebaczenia grzechow epoki komunizmu. Jakie to proste i oczywiste

    I jakie głupie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Żadna „wiara,” żadne „grzechy”, żadne „przebaczenie”. Chłopaki się po prostu przewerbowały i tyle.

      Usuń