czwartek, 6 czerwca 2019

Czy będzie kryzys w Chinach 47

Czy będzie kryzys w Chinach 47

Funkcjonujące w krajach III Świata zjawisko Rozwoju Niedorozwoju znane jest od ponad 50 lat:
A. Brak jest elit społecznych, gospodarczych i politycznych zdolnych do zainicjowania procesów wzrostu i kierowania nim. Funkcjonowanie kompradorów jako agentów zachodniego kapitału połączone jest z drapieżnym wyzyskiem i wywozem kapitału.
B. Dominacja firm o niskim poziomie technologicznym przetwórstwa i małej wartości dodanej niezdolnych do samodzielnej modernizacji. Brak podmiotów zdolnych generować postęp technologiczny.
C. Niska lub ujemna akumulacja firm co przy braku kapitału inwestycyjnego prowadzi do braku inwestycji w technologie

Chińczycy musieli znać zjawisko Rozwoju Niedorozwoju i po analizie wyciągnąć właściwe wnioski.

Rosnący japoński eksport coraz lepszych towarów jeszcze w latach sześćdziesiątych nazywany był pogardliwie „japońszczyną”. Gdy potężne japońskie koncerny przypuściły w latach osiemdziesiątych szturm, ofensywę przemysłową na światowy rynek najnowocześniejszych towarów kasując całe branżę zachodniego przemysłu, należało raczej zastanowić się kiedy zachód przespał gwałtowny awans Japonii. Okazało się że koncerny japońskie plus Samsung produkowały ponad 80% pamięci komputerowych mimo iż za lidera mikroelektroniki uchodziły USA.

W światowej konkurencji mikroelektroniki duże szanse miał Philips ale skutkiem niemieckich pogrywek szanse zostały zaprzepaszczone.
Europejskie firmy mikroelektroniczne nie są obecnie liczącymi się graczami klasy światowej. Francusko – Włoski ST Microelectronics jest na 12 pozycji w światowym ranking a wydzielony z Siemensa Infineon na 13 pozycji. Wyścig otwierają Intel, Samsung i Taiwański TSMC. W planach europejskich koncernów nie ma budowy drogiej fabryki z procesem o dużej rozdzielczości. Natomiast światowi liderzy ostro inwestują ogromne sumy w nowe fabryki. Fabryki budują też Chiny, co ciekawe także w Japonii, na Tajwanie i w USA. Widać z tego jak bardzo potrzebują inżynierów i technologii mikroelektronicznej.

Zachodnia ekonomia prosperowała na drogich, nowoczesnych markowych wyrobach. Uderzenie gospodarcze Chin jest bardzo bolesne i dewastujące. Pozycje międzynarodową państw długofalowo buduje eksport rentownych handlowalnych międzynarodowo towarów i usług. Sukcesy Chin uderzają w żywotne interesy Zachodu i akcja prezydenta Trumpa jest zrozumiała.
Kraje Europy Zachodniej od dłuższego czasu mają niskie wzrosty gospodarcze i problemy demograficzne. Chociaż eksport Niemiec jest ogromny to Unia Europejska jako całość ma circa 10% deficyt w bilansie handlowym ze światem. Gdyby nie ten deficyt Euro miałoby znaczniejszy udział w rezerwach walutowych świata. Struktura PKB Unii Europejskiej (rolnictwo 1,8%, przemysł 25%, usługi 73,2%) wskazuje na duże napompowanie nominalnego PKB niehandlowanymi międzynarodowo, lokalnymi usługami.

Najlepsze marki laptopów w świecie, 2019:
1. Lenovo
2. HP
3. Dell
4. Acer
4. Asus
6. Microsoft
7. Apple
8. Razer
9. MSI
10. Samsung
(Laptop Mag)

Chińskiemu Lenovo w rankingu towarzyszą potężne Tajwańskie ( to też Chiny i Chińczycy ! ) koncerny Acer i Asus. Asus ( potężna rodzina firm ) to producent światowy płyt głównych do komputerów, kart graficznych, laptopów, smartfonów, tabletów, komputerów stacjonarnych oraz napędów optycznych. Asus produkuje dla Sony, Apple, Alienware, Falcon, Hewlett-Packard i Compaq ! Wyroby są doskonałej jakości.

Ostatnimi produktami, z którymi nie radzą sobie Chiny są układy scalone czyli wyrafinowana mikroelektronika.
Autor cudzym chińskim samochodem przejechał w Polsce circa 600 Km stwierdzając ( oczywiście subiektywnie ) że jest to zupełnie normalny współczesny samochód średniej klasy. Chińskie firmy motoryzacyjne podążają więc szlakiem wytyczonym przez Japonię i Koreę. Wpierw trzeba się uczyć od Zachodu a póżniej być lepszym.

Kultura Chin jest bogata. Turystów czekają liczne atrakcje.
Najpiękniejsze Pałace Świata:
1. Forbidden City, China
2. Potala, China
3. Alhambra, Spain
4. Versailles, France
5. Chambord Castle, France
6. Topkapi, Turkey
7. Summer Palace, China
8. Schonbrunn, Austria
9. Mysore Palace, India
10. Pena National Palace, Portugal
(Touropia)

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa przekonuje inne kraje, by nie korzystały z technologii Huawei i gołosłownie zarzuca koncernowi, że trudni się szpiegostwem, czemu koncern kategorycznie zaprzecza.
W Chinach budowa systemu 5G miała się rozpocząć w 2020 roku ale rząd Chin przyśpieszył działania i pod koniec 2018 roku wydał firmom licencje na budowę sieci 5G. Huawei uważa, że jest przygotowany do wsparcia budowy sieci 5G w Chinach: „w niedalekiej przyszłości chińskie 5G będzie wiodące na świecie”. Koncern poinformował, że podpisał 46 kontraktów dotyczących wprowadzenia sieci 5G w 30 krajach.
Chiny zapraszają zagraniczne firmy do udziału w budowie systemu 5G w Chinach. Jako zainteresowane wymienia się Nokię i Ericssona.
W takiej sytuacji USA chcą rozszerzyć sankcje na inne chińskie firmy technologiczne nawet nie bawiąc się w podawanie jakichkolwiek powodów.
Atak USA się rozwija. Trump grozi wysokimi cłami na cały import z Chin !

Okazało się że ostatnia fala globalizacji służył rozwojowi Chin a raczej nie służyła Zachodowi. Wynika z tego próba konstrukcji nowego porządku światowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz