środa, 26 czerwca 2019

Czy będzie kryzys w Chinach 65

Opóźnione w rozwoju kraje gdzie intensywnie inwestował zachodni kapitał mają teraz twardy orzech do zgryzienia. Zachód ma roszczenia do "polskich" dochodów.
Premier Mateusz Morawiecki:
Dzisiaj jesteśmy bardzo zadłużeni, głównie u zagranicznych wierzycieli. To jest niebezpieczne, bo jesteśmy w ósemce najbardziej zadłużonych krajów świata. Będziemy to odkręcać przez co najmniej 20-30 lat...
Dzisiaj rzeczywistość gospodarcza polega na tym, że te kraje, które są zdecydowanie silniejsze, próbują - i udaje im się to świetnie przez ostatnie 100 lat - przedłużyć dalej tę swoją siłę poprzez odpowiednie mechanizmy”

W Polsce niewielki i malejący jest udział płac w PKB. Zysk z operacji gospodarczej wędruje zawsze do właściciela kapitału. To do kogo należy kapitał ma ogromne znaczenie !
W Niemczech ilość przepracowanych godzin w ciągu roku spadła z 1950 - 2427 do
2014 - 1371. Nie tylko wynagrodzenia w Niemczech są 3-4 krotnie większe niż w Polsce ale mało się tam pracuje na tle Polski.
Zagranica konsumuje sporą część „polskiego” PKB co znajduje wyraz w wielu dziwnych danych statystycznych.

Zadłużenie zagraniczne Polski to łączny dług wszystkich podmiotów krajowych wobec podmiotów zagranicznych, w tym m.in. dług sektora rządowego, przedsiębiorstw i gospodarstw domowych.
Według danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski, na koniec 2017 roku zadłużenie zagraniczne Polski wynosiło 1 bln 321,5 mld zł (czyli 66,7 % PKB), z czego dług sektora rządowego stanowił 38,6 % Udział bezpośrednich inwestycji zagranicznych wynosi w pasywach 45,5% Mamy 8 miejsce na liście najbardziej zagranicznie zadłużonych gospodarek świata.

W wielkich chińskich miastach jest już dużo wieżowców i buduje się kolejne.
Ilość wieżowców wyższych niż 300 metrów w krajach:
China: 60
UAE: 26
US: 19
Russia: 5
Saudi: 5
Malaysia: 3
S Korea: 3

W rosnących gospodarkach gdzie nie ogranicza się nierówności dochodowych rośnie ilość bogaczy.
Ilość miliarderów, 2018.
US: 585
China: 373
Germany: 123
India: 119
Russia: 101
Hong Kong: 67
UK: 54
Canada: 46
South Korea: 44
Australia: 43
(Forbes)
Pochodzące z ankiet dane GUS na temat nierówności dochodowych w Polsce okazują się nieprawdziwe. Po uwzględnieniu z PIT brakujących bogatych osób w danych ankietowych nierówności rosną znacząco: udział 1% najbogatszych w dochodzie z 12% do 20% a współczynnik Gini z 0.59 aż do 0.64. Oczywiście przez transferami. Bogacze to często obywatele zachodu kierujący oddziałami firm w Polsce.

Napaść USA na Iran zaszkodzi światowej gospodarce. Prezydent Donald Trump nie rozpętał jeszcze żadnej wojny co napawa optymizmem. Niedawno w ostatniej chwili odwołał fizyczny atak USA na Iran ale na wniosek wojskowych wydał zgodę na odwet w postaci cyberataków na systemy obrony irańskiej. Jeden z cyberataków dotyczył komputerów używanych do kontroli wyrzutni rakietowych. Drugi atak komputerowy nastąpił w sieć monitorującą przepływ statków w cieśninie Ormuz. Dziesięć lat wczesniej wyrafinowanym wirusem Stuxnet, stworzonym razem z Izraelem, udało się zarazić komputery sterujące irańskimi wirówkami używanymi do wzbogacania uranu.
USA ogłosiły wprowadzenie nowych sankcji wobec Iranu i nacisk ekonomiczny będzie się zwiększał. Ale zdaniem ekspertów, obie strony chcą uniknąć niepotrzebnej i szkodliwej konfrontacji militarnej. Przed podjęciem decyzji o ataku Donald Trump konsultował się z demokratycznymi liderami Kongresu USA - Nancy Pelosi, Chuckiem Schumerem, Devinem Nunesem, Jackiem Reedem. Demokraci temperują wojenne nastoje waszyngtońskich jastrzębi.
Demokraci dali prezydentowi jasno do zrozumienia , iż jakakolwiek amerykańska akcja militarna przeciwko Iranowi wymagałaby zgody Kongresu.

Szybki wzrost gospodarczy w XX i XXI wieku są historyczną nowością. Wcześniej kapitalizm cechował powolny rozwój. W innych ustrojach wzrostu gospodarczego praktycznie nie było. W 1900 roku światowe PKB liczone w dolarach międzynarodowych wartości z 2011 roku wynosiło 3,42 bilionów. Sto lat później, w 2001 roku miało wartość 64,6 bilionów, a w 2015 roku już ponad 108 bilionów.
Koszty wzrostu gospodarczego związane z degradacją światowego środowiska naturalnego są jednak przeogromne. Utrata (skutkiem urbanizacji), erozja i zatrucie pestycydami, metalami ciężkimi i nawozami gleby. Zanieczyszczenie wody i atmosfery także gazami cieplarnianymi. Drastyczne zmniejszenie ilości ryb w oceanach. Zmniejszenie powierzchni lasów. Ogromne składy odpadów przemysłowych z którymi nie wiadomo co zrobić. . Zmniejszanie warstwy ozonowej. Dziura ozonowa jest spowodowana przez emisję freonów oraz tlenków azotu. Powłoka ozonu w górnych warstwach atmosfery chroni organizmy żywe przed szkodliwym promieniowaniem UV. Bez tej powłoki zaistnienie życia na Ziemi jest niemożliwe.

Czynione są próby wyceny utraty bogactwa środowiska naturalnego. Kwoty wycen są gigantyczne i stawiają znak zapytania nad sensownością wskaźnika PKB.

Wielki rozwój przemysłu w Chinach doprowadził do niespotykanej degradacji środowiska naturalnego, co będzie miało ogromny wpływ na losy przyszłych pokoleń. Na wsiach i w miastach wzrasta odsetek noworodków z wadami wrodzonymi. 2/3 miast w Chinach cierpi z powodu niedoboru wody. Około 1,05 miliona mil kwadratowych ziemi lądowej w Chinach ulega pustynnieniu. Uciążliwy jest smog powstający ze spalania węgla do ogrzewania.
W końcu publiczne przyznano że problem istnieje i jest poważny. Degradacja środowiska uderza w zdrowie ludności i podstawy chińskiego wzrostu.
Główną przyczyną spadku urodzajności gleb jest nadmierne nawożenie, nawet dwukrotnie przekraczające realne potrzeby. Chiny zamieszkiwane przez jedną piątą ludności świata mają tylko 7% gleb nadających się do uprawy. Degradacja gleb i środowiska naturalnego zaczęła bezpośrednio zagrażać bezpieczeństwu żywnościowemu Chin. Stąd tak intensywne chińskie inwestycje w sektor rolny w Afryce i innych krajach Azji.
Modernizowana jest energetyka. Powstają tysiące nowych oczyszczalni ścieków. Ale stan środowiska nadal się pogarsza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz