czwartek, 20 czerwca 2019

Czy będzie kryzys w Chinach 63

Czy będzie kryzys w Chinach 63

  New York Times zamieścił artykuł podający jak USA eskalują cyber ataki na rosyjskie sieci energetyczne i elektrownie, także elektrownie atomowe. Według "NYT", działanie USA ma być jednocześnie ostrzeżeniem dla Rosji i ma dać Stanom Zjednoczonym możliwość przeprowadzania cyberataków na sieć energetyczną w razie konfliktu z Rosją. Gazeta powołała się na byłych i obecnych pracowników amerykańskiej administracji. Według nich USA umieszczają swoje złośliwe kody w rosyjskim systemie kontrolnym od 7 lat.
Dyrektywy wydane przez prezydenta Trumpa rok temu, upoważniają dowódcę amerykańskich sił cybernetycznych gen. Paul M. Nakasone do przeprowadzania operacji bez uzyskania aprobaty prezydenta. Z wypowiedzi doradcy prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona wynika, że USA intensyfikują działania na polu cybernetycznym.
Prezydent Trump natychmiast oskarżył gazetę o „virtualną zdradę” co raczej potwierdza rewelacje NYT: "Nasze skorumpowane media nie znają granic. Zrobią czy ogłoszą co tylko trzeba, bez cienia myśli o konsekwencjach. To prawdziwi tchórze i, bez wątpienia, wrogowie narodu"
Rosja podała że odparła kolejny atak na swój system energetyczny.
Tego samego dnia gdy NYT opublikował artykuł w niedziele 16.06.2019 ogromna awaria pozbawiła prądu całą Argentynę i Urugwaj, łącznie 48 mln ludzi. Wciąż nie ustalono z czego wynikał blackout. Władze kraju nie wykluczają cyberataku.
W marcu przedstawiciele administracji USA podali, że rosyjscy hakerzy uzyskali dostęp do systemów komputerowych, przeprowadzili rekonesans systemów kontrolujących "kluczowe elementy gospodarki USA", a następnie usiłowali zamaskować te włamania do sieci, kasując swoje elektroniczne ślady.

Sianie przez hegemona zamętu i zaprowadzane chaosu gdzie tylko się da jest jego strategią od co najmniej 20 lat.

Wiele koncernów przeniosło do Fabryki Świata swoje globalne moce produkcyjne wraz z całym łańcuchem dostaw. Aby obecnie uniknąć zaporowych ceł na rynku amerykańskim muszą pilnie uruchomić produkcje dla USA poza Chinami.
Wielki Tajwański producent rowerów Giant ma w tej chwili jedną fabryce w Tajwanie oraz jedną w Holandii i pięć fabryk w Chinach. Firma w reakcji za zapowiedziane cła i wojnę handlową wypowiedzianą Chinom przez USA przenosi produkcje rowerów dla USA z Chin do macierzystej firmy na Tajwanie. Fabryka w Tajwanie ma pracować na dwie zmiany, żeby nadążyć z realizacją zamówień. Firma podała, że wybuduje także fabrykę na Węgrzech.
Zmiany w swoim łańcuchu dostaw planuje też Intel Corp.
Jeśli wyprowadzka firm przybierze rozmiar masowy to gospodarka Chin na pewno na tym mocno ucierpi. Media informacje o wyprowadzkach firm z Chin podają od lat ale jak dotychczas skala tego ruchu była mizerna.

Bez dobrych kadr nie ma długofalowego rozwoju. Ten banał jest wszędzie doskonale znany.
W przedwojennej Polsce 56% lekarzy, 43% nauczycieli, 33% prawników i 23% dziennikarzy było Żydami, choć stanowili oni mniej niż 10% obywateli II RP. Zawody te były bardzo wysoko płatne na tle rolnictwa i płac robotników. Obecnie Iloraz Inteligencji IQ obywatela Izraela jest mniejsze niż IQ Polaka. Zatem twierdzenie że w II RP Żyd był „biologicznie” bardziej inteligentny niż Polak jest absolutnie fałszywe. Natomiast na przełomie XIX i XX wieku i zawsze wcześniej ogromna była różnica w poziomie analfabetyzmu wśród Polaków i Żydów.
Około 63-65 roku arcykapłan Faryzeuszy wydał zarządzenie nakazujące każdemu żydowskiemu ojcu wysyłać swoich sześcio lub siedmioletnich synów do szkoły. W tamtym okresie umiejętność czytania i pisania była czymś wyjątkowym. Normą było angażowanie dzieci do pracy w gospodarce. Żydzi więc bardzo wcześnie odkryli pozytywną rolę edukacji !
Z parcelacją ziemi obszarników i masową edukacją poradził sobie dopiero PRL i o tym nie należy zapominać. Wyższe szkoły techniczne i medyczne PRL jednak poziom starały się trzymać. To III RP nawiązująca do II RP dewastuje system szkolnictwa wyższego.

Mao Zedong: "Likwidacja analfabetyzmu, który obejmuje 80% ludności Chin, jest zasadniczym warunkiem zbudowania Nowych Chin" . Edukacyjny wysiłek Chin od początka lat pięćdziesiątych był ogromny. Początkowo uczono czytać i pisać głownie dorosłych jako że analfabetyzm był powszechny. Pismo chińskie ma około 56 tysięcy znaków ale część wyszła z użytku ! W 1956 roku Komitet ds. Reformy Języka Pisanego opublikował listę 2238 uproszczonych znaków, z czego 484 hieroglify mocno uproszczono a pozostałych 1754 uproszczono częściowo. Ustalono podstawowy zasób 700 najczęściej używanych znaków, których uczono w szkołach powszechnych i oświacie dorosłych. W tym samym roku Komitet Reformy Języka wprowadził też pinyin, czyli alfabet fonetyczny ( używany głównie przy tłumaczeniach ), umożliwiający zapis języka chińskiego w alfabecie łacińskim.Był to kamień milowy w chińskiej oświacie.
Wykształcony Chińczyk powinien znać przynajmniej 6 tysięcy znaków ale do czytania prasy i popularnych książek zupełnie wystarczy znajomość około 2-3 tysięcy znaków. Analfabeta oznacza Chińczyka, który nie zna minimum 500 chińskich znaków. Na wsi analfabetą przestaje się być przy znajomości 1500 znaków a w mieście conajmniej 2000 znaków.

Brytyjska firma Quacquarelli Symmonds wydaje publikacje poświęcone edukacji i studiowaniu za granicą. QS World University Ranking jest jednym z czterech najważniejszych światowych rankingów edukacyjnych obok Times Higher Education, Rankingu Szanghajskiego oraz U-Multirank. W tym roku znalazło się w nim około 1000 uczelni.
Ranking powstaje na podstawie sześciu kryteriów: reputacja w środowisku akademickim, prestiż wśród pracodawców, stosunek liczby wykładowców do liczby studentów, liczba cytowań oraz liczba studentów i pracowników z zagranicy. Każdego roku Quacquarelli Symmonds publikuje trzy osobne zestawienia, oceniające: całokształt działalności uczelni, dziedziny naukowe oraz kierunki studiów. Nad wiarygodnością i rzetelnością rankingu można dyskutować.
Według QS trzy najlepsze uczelnie świata to Massachusetts Institute of Technology , Stanford University i Harvard University.

Ilość uniwersytetów krajów z pierwszych 300 uniwersytetów z listy QS:
United States: 58
United Kingdom: 35
Australia: 18
Germany: 18
China: 12
Canada: 12
Netherlands: 12
Japan: 11
France: 10
Spain: 7
Switzerland: 7
India: 6

Wysokie miejsce Australii wydaje się zagadkowe. Może wskazywać na preferowanie w rankingu szkół ze strefy angielskojęzycznej. Realne wydaje się przeskoczenie przez Chiny Niemiec i Australii i zajęcie trzeciego miejsca.

Jak co roku, miesięcznik edukacyjny „Perspektywy” opublikował ranking uczelni szkół wyższych 2019. Pod uwagę wzięto 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów. Niektóre wskaźniki są kontrowersyjne.
PRESTIŻ (Ocena przez kadrę akademicką)
ABSOLWENCI NA RYNKU PRACY (Ekonomiczne losy absolwentów)
POTENCJAŁ AKADEMICKI (Ocena parametryczna, Uprawnienia do nadawania stopni naukowych, Nadane stopnie naukowe)
POTENCJAŁ DYDAKTYCZNY (Dostępność kadr wysokokwalifikowanych dla studentów, Akredytacje, Jakość przyjętych na studia)
EFEKTYWNOŚĆ NAUKOWA (Publikacje , Cytowalność, FWCI (Field-Weighted Citation Impact), Top 10 (Publications in Top 10 Journal Percentiles) )
UMIĘDZYNARODOWIENIE (Publikacje, Studenci zagraniczni)
INNOWACYJNOŚĆ (Patenty i prawa ochronne)
KRYTERIA DODATKOWE (Egzaminy zawodowe)
Oto pierwsza trzydziestka najlepszych uczelni w Polsce według Perspektyw:
1 Uniwersytet Warszawski
2 Uniwersytet Jagielloński
3 Politechnika Warszawska
4 Akademia Górniczo-Hutnicza
5 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
6 Politechnika Wrocławska
7 Politechnika Gdańska
8 Uniwersytet Wrocławski
8 Gdański Uniwersytet Medyczny
8 Politechnika Łódzka
11 Politechnika Śląska
12 Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
13 Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
13 Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
15 Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
15 Uniwersytet Mikołaja Kopernika
15 Warszawski Uniwersytet Medyczny
18 Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
18 Pomorski Uniwersytet Medyczny
20 Politechnika Poznańska
20 Uniwersytet Łódzki
22 Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
23 Uniwersytet Medyczny w Lublinie
23 Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
25 Uniwersytet Śląski
25 Uniwersytet Medyczny w Łodzi
27 Uniwersytet Gdański
28 Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
28 Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
30 Śląski Uniwersytet Medyczny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz