poniedziałek, 7 stycznia 2019

FT: XXVII. Zacofanie i Komputery

FT: XXVII. Zacofanie i Komputery


Anglia nie ma wiecznych wrogów ani wiecznych przyjaciół, ma tylko wieczne interesy
i obowiązek ich ochrony - Henry Temple, dwukrotny brytyjski premier i wielokrotny minister.

W miarę pojawienia się nowych towarów i usług oraz doskonalenie starych, rozbudzane potrzeby ludzkie wydają się bardzo trudne do zaspokojenia. Produkujemy coraz więcej i coraz lepszych samochodów, odbiorników telewizyjnych i sprzętu audio. Nowością jest jeszcze odtwarzacz Compact Disc i sama płyta CD. Ale ceny odtwarzaczy i płyt CD maleją. Cena komputera osobistego PC wynosi około 1000 dolarów ale pojawiające się komputery są coraz silniejsze. Mają lepsze procesory i więcej pamięci. Tak więc komputery PC faktycznie tanieją. Komputer osobisty staje się na zachodzie komputerem domowym i jest kolejną nowością. Ponieważ jest tani to jest często nabywany że względów prestiżowych nawet jeśli w gospodarstwie domowym nie jest faktycznie potrzebny. Coraz więcej jest gier na komputer PC
System gospodarczy ma zaspokajać potrzeby ludzkie. Aby pracownicy wydajnie pracowali trzeba im zapłacić aby mogli to co chcą na rynku kupić.
Trywialne jest stwierdzenie że przemysł przetwarza to co wyrwiemy Ziemi jako surowce i to co Ziemia urodzi jako płody rolne. Głębokość tego przemysłowego przetwarzania ma ogromny wpływ na bogactwo narodów. Z ropy naftowej najłatwiej jest zrobić prymitywne paliwa. Znacznie trudniej jest syntezować plastiki. Jeszcze trudniej jest wytworzyć kosmetyki i lekarstwa. Rzut okiem na rocznik GUS pozwala nam zidentyfikować obszary naszego głębokiego niedorozwoju w porównaniu z gospodarkami zachodu a nawet NRD i Czechosłowacji. Produkujemy per capita za mało plastików i nowoczesnej chemii. Aby wyprodukować samochód klasy średniej potrzeba właśnie dużo plastików ale jeszcze więcej dobrej stali. Rentowny jest eksport nowoczesnej chemii, plastików, samochodów co najmniej średniej klasy, kosmetyków, lekarstw, nowoczesnej broni, elektroniki ...
Także płody rolne po przetworzeniu bardzo zyskują na wartości.

Feudalizm jest ustrojem stagnacyjnym. Władające elity jako beneficjenci nie mają żadnego interesu w dzieleniu się majątkiem i władzą. Feudalizm jest nierówny feudalizmowi. Jego szczególnie podła i eksploatatorska forma zaistniała w I RP doprowadzając niewolniczy kraj do kompletnej ruiny materialnej i demograficznej a w następstwie tego do rozbiorów. Pasożytnicza szlachta nie zajmowała się handlem i manufakturami cedując zajęcia te "niegodne jej" na obcych przedsiębiorców. Majątki oddawane były żydom w tak zwaną arendę. W połowie XVIII wieku w Polsce były dwa miasta liczące powyżej 10 tysięcy mieszkańców a w mniejszej obszarowo Francji było ich 56. W tak zwanym złotym wieku Rzeczypospolitej czytać umiało 1% chłopów.
Jakub Rousseau w swoim dziele z 1782 roku „Uwagi o rządzie polskim” pisał:
Polski naród składa się z trzech stanów. Szlachty, która jest wszystkim. Mieszczaństwa, które jest niczym. Oraz chłopstwa, które znaczy jeszcze mniej niż nic
Prusy zmodernizowały swój zabór. Pasożyci szybko stracili tam majątki a reszta szybko nauczyła się dobrze gospodarować. Dobrze działały spółdzielnie, spółki przemysłowe i handlowe, banki, banki ludowe itd. Przed pierwszą wojną szacowany dochód narodowy per capita sięgał tam ( ze Śląskiem ) 76% poziomu Europy Zachodniej.
Szlachta sprzeciwiała się zniesieniu pańszczyzny i blokowała jak mogła emancypacje chłopów po jej zniesieniu. W zaborze rosyjskim większymi przedsiębiorcami byli głównie Żydzi i Niemcy. Zabór austriacki miał bardzo dużo swobody co doprowadziło do potwornej nędzy jego mieszkańców.

Tylko w czterech krajach świata kapitalizm zaczął sam kiełkować. W Stanach Zjednoczonych ojcowie założyciele wykluczyli stosunki feudalne i toczyli z Anglią zwycięskie wojny o zaprzestanie kolonialnej eksploatacji i o samodzielność. Poza stanami niewolniczymi społeczeństwo USA było egalitarne mimo iż stworzyli się tam superbogacze. Ale obecnie USA przestaje być społeczeństwem egalitarnym !
W Anglii, Francji i Holandii posiadacze kapitału w skomplikowanym procesie redeployment czyli siedzenia okrakiem na majątku ziemskim i manufakturze a później zakładzie przemysłowym lub handlowym przesuwali kapitał do przemysłu i handlu. Kapitalizm we Francji kiełkował długo przed rewolucją !
Reszta krajów europejskich i krajów świata porzuciła feudalizm w następstwie wojen ! Feudalizm kończył się w krajach podbitych przez Napoleona. Okupowanej po wojnie przez USA Japonii znakomity dla niej ustrój wymyślił i wprowadził generał McArtur. Wprowadzono reformę rolną i sensowną demokracje. Także wojna pozwoliła wydobyć się ze stagnacji Tajwanowi, Singapurowi i w końcu Korei Południowej. Powojenny konflikt między ZSRR a USA w Europie spowodował zmianę stanowiska Amerykanów wobec Niemców. Zaprzestano represji ( zbrodniarze pozostali bezkarni ! ) i dano zachodnim Niemcom efektywny i demokratyczny ustrój. Amerykanie bardzo szybko zrozumieli że w razie konfliktu z ZSRR w Europie mogą liczyć tylko na Niemców. Francja to tchórze a Anglia słabnie gospodarczo.
Fatalny dla Polski zbieg historycznych okoliczności sprawił że międzywojenna Polska miała fatalny ustrój eksploatatorski. Funkcjonowały resztki feudalizmu. W tym okresie nie powstała ani jedna duża prywatna polska firma. Już obce nazwy firm wskazywały na zagranicznych właścicieli firm. Pasożytnicza szlachta odrodziła się na państwowych posadach i wojsku. Elita nie chciała być przemysłowcami. W reformie rolnej rozdzielono zaledwie 7% obszarniczych gruntów. Ziemiaństwo skutecznie walczyło z opodatkowaniem swoich dochodów. Wieś była przez rządowych pasożytów straszliwie okradana. W urzędach na lukratywnych posadach kwitł nepotyzm a w wojsku nepotyzm i korupcja. W Polsce nie było siły zdolnej do zrzucenia pasożytniczej elity zapewniającej Polsce stagnacje i nędze. Udział międzywojennej Polski w produkcji przemysłowej świata spadł 2.4 raza zaś ilość więźniów na na terenie RP od 1913 roku wzrosła ponad trzykrotnie. Wielki Kryzys dosłownie niszczył Polaków. Polska coraz bardziej pogrążała się w odmętach. "Kariera Nikodema Dyzmy" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza doskonale pokazuje mechanizmy funkcjonowania Polski końca lat dwudziestych.
Narzucony Polsce przez ZSRR system władzy odsunął przedwojennych pasożytów od władzy. Zniszczono struktury eksploatacji i stagnacji. Polska po raz pierwszy w historii stała się rozwijającym się ( ale za wolno ) egalitarnym krajem. Komunizm posługiwał się masową przemocą i terrorem. Niestety w buty szlachty wchodzi od dwóch dekad komunistyczna nomenklatura co doskonale widać zwłaszcza w ZSRR.
Polska i inne kraje bloku nie jest skazana na nędze a fakty prób samoodtwarzania się byłych ustrojów są znane w historii. Pasożytnicza szlachta w międzywojennej Polsce odrodziła się na posadach i w wojsku. Aby blok wschodni ruszył z trwającej stagnacji potrzeba zmian ustroju. Obecnie nomenklatura jest nieformalnych właścicielem majątku i beneficjentem ustroju. Nie ma żadnego zamiaru dzielić się swoim przywilejami i jest leniwa, tak samo zresztą jak szlachta i elita przedwojenna. Funkcjonuje system selekcji negatywnej.

Jak podnoszono wcześniej szczególną rolę odgrywają razem w gospodarce wynalazcy, innowatorzy i przedsiębiorcy. Wiele wynalazków było w Chinach znanych już w starożytności ale nie trafiały one do "produkcji" w stagnacyjnym ustroju.

Wydaje się że rola mikroelektroniki nie była i nie jest rozumiana przez kierownictwo ZSRR, które w końcu chyba uznało swoją porażkę w strategicznej konfrontacji gospodarczo - militarnej z USA
Nowoczesny, doskonale opancerzony ciężki ale wysoce mobilny czołg z super armatą i "komputerowym" systemem kierowania ogniem i cyfrowym system komunikacji oraz sensorami a w tym dalmierzem laserowym może bezkarnie niszczyć starsze czołgi wroga. Sam ma wydajny system ostrzegania przed zagrożeniami i automatycznej samoobrony. Ciężki Niemiecki Tygrys niszczył radzieckie czołgi z odległości kilometra podczas gdy czołg T-34 zagrażał Tygrysowi dopiero z odległości mniejszej niż 500 metrów. Dowódca Tygrysa SS - Obersturmführer Michael Wittmann zniszczył 117 radzieckich czołgów, głównie T-34. Wittmann w czerwcu 1944 roku Tygrysem w 20 minut zniszczył cały pułk pancerny Brytyjczyków. Wynikiem lekceważenia siły Tygrysa i braku rozpoznania była rzeźnia żołnierzy brytyjskich.
Mobilna piechota uzbrojona w nowoczesne rakiety przeciwpancerne likwiduje każdy czołg. Czołg nie jest bronią przyszłości w starciu krajów cywilizowanych. Co innego pocisk manewrujący czy niewidzialny dla radarów samolot.

Komputery PC zaczynają w Polsce być stosowane w księgowości, kadrach i magazynie firm. Czy to ma sens ? Jest to przelewanie z pustego w próżne i marnowanie pieniędzy. W sytuacji trwającej inflacji łatwość wykonania kalkulacji cen wyrobów może zachęcić firmy do częstszego podnoszenia cen i wzmocnienia inflacji. Ilość księgowych, kadrowych i magazynierów po wprowadzeniu komputerów nie maleje a może nawet wzrosnąć. Polska ma na tle krajów zachodu bardzo proste ustawy dotyczące przedsiębiorstw i podatków. Obecność komputerów sprowokuje Sejm do komplikacji prawa ! A zbędne czynności biurokratyczne i wszelkie przepływy są przecież systemową mocą bierną. Per analogia - liniami energetycznymi płyną prądy bierne i powstają straty mocy ale nie jest przenoszona użyteczna moc czynna !

Komputery należy stosować wszędzie tam gdzie przynoszą wzrost wydajności / produktywności pracy czyli tam gdzie na czymś można ponadprzeciętnie zarobić.
-Systemy SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition) zyskują szerokie zastosowanie w przemyśle i energetyce ale także na statkach i w zakładach komunalnych
-Komputery warto stosować w systemach kontroli lotnictwa cywilnego
-Komputery warto stosować w systemach kontroli ruchu drogowego i kolejowego
-Komputery pracują w sterowaniach CNC wszelkich maszyn i w robotach przemysłowych
-Nowoczesne i bardzo drogie medyczne urządzenia obrazowe szeroko stosują komputery a różne skanery – tomografy macierze procesorów DSP
-Radary militarne, lotnicze, pogodowe stosują komputery i coraz szerzej technologię DSP
-Komputery stosuje się do wykrywania zasobów naturalnych drogą analizy rozchodzenia się fal eksplozyjnych w skorupie ziemskiej
-Komputery sterują automatycznymi laboratoriami
-Symulatory lotnicze cywilne i wojskowe ułatwiają i przyspieszają szkolenie pilotów.
-Program może zaplanować wycięcie z materiału elementów odzieży, ze skóry elementów butów i toreb a z blachy elementów maszyny. Celem jest jak najmniejsze zużycie materiału. W wersji najprostszej człowiek ustawia na ekranie komputera elementy do wycięcia.
-Program może ułożyć optymalny plan lekcji w szkole na podstawie kryteriów do optymalizacji. Zadanie jest trudne do ręcznego wykonania a możliwa do osiągnięcia korzyść całkiem znaczna. Uczniowie i nauczyciele muszą mieć jak najmniej jałowych „okienek”

I tak dalej.
Optymalny plan lekcji w szkole można obecnie ułożyć tylko algorytmem heurystycznym będącym w istocie „widzimisię” autora algorytmu. Dla takiego algorytmu brak jest dowodu jego efektywności a nawet poprawności uzyskanych rozwiązań. Trzeba więc uzyskane wyniki dodatkowo sprawdzić czy są w ogóle poprawne. Brak ścisłego algorytmu winien mobilizować do jego poszukiwania. Jednak jego brak w żadnym razie nie powinien zwalniać od użycia algorytmów heurystycznych. Duży czas działania algorytmu można pokonać pracą komputera przez całą dobę a zwłaszcza przez weekend. Nauczyciele otrzymali różne nieuzasadnione przywileje podyktowane polityką stanu wojennego i ich praca faktycznie stała się droga. Demografia czyli liczebność roczników wraz z rejonowym przydziałem uczniów do szkół i liczebność klas wyznacza ilość klas w szkołach.
Gdy zbyt mała / duża ilość uczniów w klasach o profilach staje się czynnikiem ograniczającym trzeba uczniów zachęcić do zmiany profilu.
Fizyczna ilość pomieszczeń do nauki w szkołach (ale także ilość wyspecjalizowanych pomieszczeń tematycznych do nauki wychowania fizycznego, fizyki, chemii, biologi i muzyki ) także wyznacza minimalny czas nauki.
Z bilansu godzin nauki przedmiotów wynika ilość nauczycieli przedmiotów i stopień ich obciążenia pracą. W pierwszej kolejności mocno obciążeni nauczyciele i pomieszczenia tematyczne nie mogą mieć jałowych okienek.
Tymczasem nic nie wiadomo o pracach nad programem do optymalizacji planów lekcji.
Optymalizacja jest generalnie trudna a nawet bardzo trudna do przeprowadzenia ale korzyści z niej mogą być duże.
W klasycznej optymalizacji z funkcją celu pseudolosowe wyznaczanie kierunków poprawy jest 10-20 razy mniej efektywne niż uzyskiwane w znanych algorytmach. Niemniej algorytmy pseudolosowe mogą czasem stanowić „ostatnią deskę ratunku” lub punkt wyjścia do optymalizacji heurystycznej.
Szczególnie podatny na automatyzację jest przemysł samochodowy i elektroniczny. W przemyśle motoryzacyjnym pracuje już duża ilość maszyn CNC i przybywa robotów przemysłowych. Roboty zgrzewają karoserie i malują nadwozia. W przemyśle elektronicznym płytki drukowane w I Świecie są montowane automatycznie. Produkuje się coraz więcej elementów elektronicznych w obudowach do montażu automatycznego rezygnując z obudów gdzie konieczna jest przy montażu praca ludzka. Tranzystory w „nietechnologicznych” metalowych obudowach TO3 i TO66 zastępowane są tranzystorami w obudowach TOP3 i TO220.
W twardych i miękkich dyskach komputerów PC oraz w urządzeniach peryferyjnych oraz tak zwanej automatyce biurowej stosowane są powszechnie silniki bezszczotkowe BLDC i silniki krokowe. Masowa produkcja sprawiła że silniki te są tanie i tanie są drivery do nich. Wraz z elektrozaworami i solenoidami silniki te doskonale nadają się do realizacji sprzętu laboratoryjnego. Koncern Philips od 1984 roku oferuje czarno-białe i kolorowe sensory CCD do kamer. Linijki CCD są tanie i można je zastosować na przykład w spektrografii. Można wykonać automatyczny analizator krwi.

Do komputerów PC dostępne są różne karty rozszerzeń. Na przykład karta binarnych wejść / wyjść I/O oraz karta przetworników analogowo / cyfrowych i cyfrowo /analogowych A/D i D/A. Ale komputer z tymi kartami nie może pełnić roli komputera procesowego czy sterownika PLC bo karty są mocno niekompletne do tych ról. Zaprojektowanie odpowiednich kart do komputera PC nie jest żadnym problemem. Problemem jest zakup do nich układów scalonych wobec trwającego embarga technologicznego.
Poważne zadania w gospodarce wykonują koncerny bowiem tylko one mają odpowiednie zasoby aby im sprostać.
Koncern IBM podaje że opracowanie rodziny systemów operacyjnych do komputerów S360, S370 i kolejnych kosztowało ponad 2 mld dolarów. Oczywiście im program jest bardziej skomplikowany tym więcej trzeba poświęcić czasu ( czyli środków ) kwalifikowanej siły roboczej na jego wykonanie.

W I Świecie stopień wykorzystania mocy produkcyjnych przemysłu rzadko przekracza 70-80%. Stąd odkrycia, nowości i innowacje dyktują tempo inwestycji w rozwijających się sektorach. Branże stagnacyjne w zasadzie nie podlegają modernizacji i automatyzacji bowiem są one ekonomicznie bezcelowe.
Mikroelektronika i komputery mogą powiększyć zapóźnienie krajów które nie potrafią ich właściwie wprząc do pracy i polepszyć dynamikę wzrostu gospodarczego tych którzy poważnie i z determinacją podejdą do sprawy.
Nic nie wskazuje na to aby dało się łatwo komputery skutecznie zastosować w procesach zarządzania skorumpowanych państw. Kto ma w zapóźnionych państwach zrobić program komputerowy ? Otwierają się szeroko wrota do defraudacji i oszustw. Program komputerowy musi odzwierciedlać procedury biurokratyczne zawarte w ustawach i rozporządzeniach. Ale ustawy mają dziury i są celowo niekompletne a nawet sprzeczne wewnętrznie i sprzeczne między sobą ! Są nawet ustawy uchwalone za łapówki dla interesu konkretnego oligarchy. Zresztą po co komputery do zarządzania grajdołków skoro cywilizowane państwa dobrze administrowały i zarządzały w XIX wieku i wcześniej.

W Polsce funkcjonuje system ewidencji ludności Pesel. Smaczków owego pozornego funkcjonowania jest wiele. Nie wiadomo nawet ilu obywateli Polski zginęło w czasie wojny i z czyjej ręki. Nie wiadomo ilu zginęło Żydów. Nie podaje się nawet ilu z nich zmieniło nazwiska.

Oczywiście gospodarki państw mogą funkcjonować bez sektorów nowoczesnych ale dochody per capita nigdy nie będą tam wysokie. Dochody są ściśle związane z poziomem technologii i nagromadzonego w długim czasie kapitału. Jedno miejsce pracy w nowoczesnej fabryce mikroelektronicznej może być szokująco drogie.

Generalnie im wyższy poziom osiągają rozwinięte gospodarki tym niższy mają wskaźnik wzrostu. Te które są frontem technologicznym nikogo nie mogą podpatrzeć i niczego nie mogą imitować. Na nich spoczywa cały ciężar ciągnięcia cywilizacji do przodu.

Czy Polskie firmy powinny zajmować się mikroelektroniką i elektroniką ? Czy projektowanie kart do komputera PC to nie jest rzucanie się z motyką na słońce ? Czy nie przeczy to zasadzie "mierz siły na zamiary". W końcu mamy bagaż zbrodni 500 lat niewolnictwa i pasożytniczej elity. Nasze korzenie i pochodzenie są nieciekawe.
Jakie jest miejsce Polski w świecie ? Z jednej strony jest to tani eksporter drogo wydobytego głębinowego węgla gdzie zaopatrzenie społeczeństwa jest na kartki aprowizacyjne jak w czasie wojny a zarobki wynoszą 20 dolarów. Z drugiej strony jest to państwo średniej wielkości gdzie produkuje się całkiem nowoczesne wyroby ale od stanu wojennego nie są one modernizowane a gospodarka powoli się cofa.
Oczywiście obowiązuje optymalna alokacja kapitału w długim horyzoncie czasowym.

Koncerny światowe korzystając z efektu skali produkcji mają oczywistą przewagę na drobnymi producentami. Projekt wysokiej klasy oscyloskopu cyfrowego DSO jest kosztowny co eliminuje część konkurencji. Ale z drugiej strony postępy mikroelektroniki sprawiają że konstrukcja DSO się upraszcza i nawet drobniejsi producenci będą w stanie wykonać projekt i podjąć produkcje średniej klasy DSO. W tym czasie jednak HP i Tektronix podniosą częstotliwość próbkowania i dadzą kolejne funkcjonalności programu DSO.
Technologią w coraz większym stopniu jest oprogramowanie przetwarzające zebrane przez DSO dane.

Zaprojektowane przez koncern IBM komputery PC pozwalają na daleko posuniętą specjalizację pracy. Dostępne są dokumentacje komputerów łącznie ze schematami.
Firma A może produkować Motherboard czyli płytę matkę. Nie musi się nawet zajmować opracowaniem BIOS-u bowiem może kupić pamięci Eprom z zaprogramowanym BIOS-em lub kupić licencję na BIOS.
Firma B kreująca programy komputerowe nie musi się zajmować systemem operacyjnym bowiem komputer takowy system już ma.

IBM w 1981 roku w komputerach IBM PC z procesorem Intel 8088 zastosował do płytek rozszerzeń 8 bitową magistralę ISA, Industry Standard Architecture. W komputerach PC AT z procesorem 80286 magistrala ISA została rozszerzona do 16 bitów. Magistrala ISA ma 16 bitowa szynę danych i 24 bitową adresów. Ma sygnały sterujące MEMR, MEMW, IRQ1, IRQ7, IRQ9, IRQ12, IRQ14, IRQ15, CLK, OSC oraz napięcia zasilania +/-5V i +/-12V. Wykonanie na płytce rozszerzenia interfejsu do magistrali ISA jest dość proste. Pomocą są dla konstruktora schematy istniejących płytek rozszerzeń. Interfejs na układach TTL jest zastępowany scalonym interfejsem w układach do funkcji peryferyjnych. W płytce profesjonalnej produkowanej w krótkiej serii, liczbę układów interface można zmniejszyć stosując odpowiednio zaprogramowane układy PAL .
Starsze komputery PC AT Glue Logic mają wykonaną na wielu układach TTL co rzutuje na wielkość płyty. Procesory Intela nie mają zaimplementowanej jak procesor Zilog Z80 funkcji odświeżania pamięci DRAM co komplikuje rozwiązania z nimi. W nowszych komputerach Glue Logic scalono razem z częścią peryferii co obniżyło ilość użytych układów scalonych, zmniejszyło rozmiar Motherboard i cenę komputera.
Wydaje się że w intencji IBM komputery PC miały przede wszystkim być terminalami do komputerów mainframe. Tymczasem komputer PC AT z szybkim zegarem i koprocesorem ma podobną szybkość działania jak przeciętne komputery rodziny S370. Komputer osobisty nie ma niestety dobrego i stabilnego systemu operacyjnego. Nie ma niestety operacyjnego systemu sieciowego. Ponieważ rosną pojemności popularnych twardych dysków do komputera PC to niedługo komputery PC tak czy owak wejdą w rolę serwerów.

Wydaje się że Intel będzie jak najdłużej eksploatował ideę rozszerzanej rodziny procesorów zgodnych w dół z rozkazami linii '86 do komputerów PC tak jak to IBM czyni to z linią komputerów S360 i kolejnych z nią zgodnych zapoczątkowaną w 1965 roku ... a Hewlett Packard z linią 2116 zapoczątkowaną w 1966 roku.
Idea komputera PC jest dosłownie samograjem ! Wystarczy że Intel przekaże dokumentacje nowej płyty Motherboard z nowym procesorem a zainspirowane firmy natychmiast podejmą produkcję. Użytkownik może w komputerze wymienić co mu się podoba.

Osobną klasę stanowią superkomputery. Można ich użyć do:

-Symulacji eksplozji termojądrowej, która pozwala oszczędzić realnych prób jakże szkodliwych dla środowiska naturalnego
-Symulacji zjawisk zachodzących w atmosferze, zjawisk pogodowych i klimatycznych na Ziemi. Symulacje pozwolą wcześniej ostrzec mieszkańców zagrożonych rejonów przed nadciągającymi ekstremalnymi burzami, tornadami i śnieżycami.

-Symulacja zjawisk zachodzących w Ziemi pozwoli m.in. przewidywać potężne trzęsienia Ziemi ale także na polepszenie metod poszukiwania surowców naturalnych

-Symulacji pracy reaktorów jądrowych i optymalizacji ich konstrukcji. Po katastrofie w Czarnobylu energetyka jądrowa jest w odwrocie na całym świecie. W ramach Zimnej Wojny światowa propaganda przesadziła z prezentowaniem wydumanych skutków katastrofy. Skutkiem tego społeczeństwa są wystraszone i uprzedzone wobec energetyki jądrowej. Komplikowane są przepisy dotyczące bezpieczeństwa pracy reaktorów. Wydłuża się okres budowy elektrowni jądrowych co znacznie podnosi ich koszt.
-Symulacji pracy generatorów MHD. Generator magnetohydrodynamiczny bezpośrednio przetwarza energie cieplną gorącego gazu - plazmy ( fizyka plazmy ) w energię elektryczną. Idea MHD znana jest od XIX wieku. Pierwszy praktyczny generator MHD zbudował koncern Westinghouse w 1938 roku. II Wojna i optymizm wokół energii jądrowej zastopowały prace nad MHD. W 1965 roku firma AVCO uruchomiła eksperymentalny generator MHD mocy 35 MW. Obecnie uważa się że teoretycznie możliwe jest osiągnięcie sprawności na poziomie do 25% ale gorące spaliny z generatora MHD mogą ogrzewać konwencjonalny kocioł elektrowni parowej i sprawność całej elektrowni może teoretycznie dojść do 70%.
-Projektowania optymalnych łopat turbin z super stopów i całych turbin. Poprawa sprawności energetycznych turbin parowych daje zmniejszenie jednostkowego zużycia paliwa przez elektrownie cieplne. Poprawa sprawności silników odrzutowych do samolotów pasażerskich pozwala obniżyć cenę biletów i zwiększyć ilość przewożonych pasażerów. Poprawa niezawodności silników odrzutowych zmniejsza wypadkowość. Obniżone koszty ubezpieczeń obniżają ceny biletów. Transport lotniczy w USA jest ogromnym „przemysłem”. W miarę bogacenia się społeczeństw całego świata i spadku cen, bilety lotnicze będą coraz szerzej dostępne. Podwyższona trwałość silników myśliwców ( jest strasznie niska ) obniża koszty utrzymania lotnictwa wojskowego.
-Poszukiwania nowych związków chemicznych i biochemicznych oraz metod ich syntezy. Nowoczesna chemia, farmacja i kosmetyka są bardzo rentowne. Nic nie wskazuje na to aby ten stan rzeczy miał się zmienić. Prognozy wskazują na to że ceny nowych leków będą szybko rosły. Im bogatsze jest społeczeństwo tym więcej może zapłacić za kosmetyki

-Optymalizacji systemów energetycznych czyli planowania lokalizacji nowych elektrowni, linii przesyłowych i stacji rozdzielczych. Nakład obliczeń w optymalizacji szybko wzrasta w miarę wzrostu ilości zmiennych zadania.
-Przyszłej optymalizacji zintegrowanego systemu transportowego kraju a nawet kontynentu. Program musi przetwarzać dane ze zdjęć satelitarnych, konwencjonalnych map, rejestrów nieruchomości, gospodarcze i społeczne dane statystyczne aby wyznaczyć potrzebne w przyszłości szlaki transportowe i ich przebieg minimalizujących ilość mostów ( ich całkowity koszt ), estakad, tuneli i tym podobnych. Nie wolno przy tym zaniedbywać biedniejszych regionów przekreślając im szanse rozwojowe brakiem dostępu do sieci transportowej.

Jednakowo wzrasta moc obliczeniowa komputerów jak i jakość – szybkość odkrywanych algorytmów. Zadania niedawno trudne do rozwiązana staję się dziś możliwe do rozwiązania. Funkcjonuje synergia w procesie jednoczesnego doskonalenia hardwaru i algorytmów. Gdy wizjonerzy uważają że dane zadanie będzie można rozwiązać rozpoczyna się prace nad algorytmem. Inicjowana jest logika przepowiedni samosprawdzającej się.
N.B. Samospełniające się przepowiednie mogą być dobre lub złe. Plotka o narastających problemach banku spowoduje że klienci panicznie, masowo zaczną szybko wypłacać złożone w nim depozyty co przy braku pomocy Banku Centralnego doprowadzi do szybkiego upadku nawet zdrowego banku. BC ma do spełnienia ważną misję stabilizacyjną. Musi do zdrowego banku dostarczyć gotówkę fizyczną lub elektroniczną i uspokoić sytuację tłumacząc że panikarze bez sensu tracą odsetki od zerwanych lokat terminowych. Kursująca plotka o słabości firmy i jej problemach pogrąży giełdowy kurs akcji nawet dobrej firmy.

Komputer jest kolejnym narzędziem dla człowieka. Jest on niestety sensownie używany tylko w krajach I Świata i krajom III Świata w niczym nie pomoże a może nawet zaszkodzić prowokując mechanizmy korupcji.
Zastosowanie w Polsce komputerów w księgowości ułatwiające kalkulację cen produktów z pewnością wspomoże inflacje i sprowokuje zbędną komplikacje przepisów. Przypomnieć należy że księgowych nam nie brakuje natomiast wydawanie dolarów na komputery do księgowości w sytuacji gdy dramatycznie ich brakuje na zakupy maszyn i technologi jest głupotą i niegospodarnością.

Komputery szeroko zastosowano na zachodzie w bankowości i administracji państwowej.
Ustawą z 10 kwietnia 1974 roku o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 1974 r. Nr 14, poz. 85), ustalono datę uruchomienia rejestru Pesel na 1979 rok. Totalitarna motywacja wprowadzenia PESEL-u (Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności) pochodziła z kręgów bezpieczniackich.
Po zamieszkach z 1968 roku w których kluczowa role odegrała inteligencja, Służba Bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wnioskowała o budowę rejestru MAGISTER mającego ułatwić SB ścisły nadzór nad inteligencja. System MAGISTER zawierający 630 tysięcy nazwisk uruchomiono w 1970 roku.

Oficjalnie podano ze powodem budowy systemu Pesel jest znaczne zniszczenie ewidencji podczas dwóch wojen światowych (ale do uruchomienia rejestru od 1944 roku minęło równe 35 lat od zakończenia wojny !) a także rozproszenie ewidencji ludności po województwach. System zawiera dane o dokumentach związanych z osobą (dowód osobisty , paszport, akt urodzenia, akt ślubu ) i jej miejscu zamieszkania i wyjazdów zagranicznych.
System prostej relacyjnej bazy danych budowanej pod nadzorem MSW (a faktycznie SB) był prymitywny. Uruchomiono go w 1979 roku na komputerze Siemens 7755 z 1972 roku z rodziny komputerów mainframe 7000. Zbudowany w technologi układów scalonych TTL komputer był dość powolny ale miał 2 MB pamięci i mógł mieć rozbudowany system dysków zorganizowanych w 4 linie dysków 150 MB x 8.
Poważnym atutem Siemensa był udostępniony system zarządzania bankiem danych PRISMA, który stosowano w RFN do tworzenia dużych baz danych a w tym ewidencji ludności. To zadecydowało o jego wyborze. Budowa wiec oprogramowania była trywialna. Kupno komputerów Siemensa było nonsensem jako ze Elwro w 1974 roku wyprodukowało już lepsze komputery R-32.
Stworzone później wojewódzkie Terenowe Banki Danych PESEL, funkcjonowały właśnie na polskich zestawach R-32 (komputer mainframe bazował na architekturze logicznej komputera IBM 360 model 50 produkowanego od 1965 roku, słowo maszynowe 32 bitowe, technologia prostych układów scalonych TTL ) z ELWRO - Wrocław. W systemie działa 5 komputerów R-32. Dane nie - bieżące do systemu są nadal wprowadzane. System od początku był przestarzały.
Wszystko co związane jest z bezpieczniactwem jest prymitywne. Taki też jest system Pesel służący do wyciągania pieniędzy z budżetu przez bezpieczniaków. Puszczona w obieg fałszywa legenda sugeruje nawet że stworzyli oni oprogramowanie.

Zapóźnienie Polski w informatyce jest zupełnie świeżej daty. Potworna korupcja i dysfunkcjonalność aparatu komunistycznego państwa ma na to przemożny wpływ.

Komputer R-32 wykonuje rzekomo około 400 tysięcy prostych operacji stałoprzecinkowych i ponad 80 tysięcy mnożeń i dzieleń zmiennoprzecinkowych na sekundę. Program w Fortranie używający głównie zmiennego przecinka działa szybciej na komputerze PC AT z koprocesorem niż na komputerze R-32 co wydaje się dziwne a program używający wyłącznie stałego przecinka działa dużo szybciej.
Programy w asemblerze tworzy się rzadko a dla użytkownika ważny jest efekt końcowy a w tym sprawność kompilatorów. Tak więc komputery R-32 nadają się tylko na złom.

W matematyce szkoły podstawowej uczymy się cyfr, liczb, dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia, ułamków, równania liniowego i prostej trygonometrii. W szkole średniej algebra, równanie kwadratowe, trygonometria, kombinatoryka, rachunek prawdopodobieństwa, pochodne i całki a w programie klasy matematycznej liczby zespolone i proste równania różniczkowe. Na studiach równania różniczkowe i równania różniczkowe cząstkowe liniowe i nieliniowe czyli już fizyka matematyczna ale tylko dla części studentów nauki i techniki. Matematyka jest nauką myślenia abstrakcyjnego co jest niezwykle cenne a w końcowej fazie rozwiązywania konkretnego problemu sprowadzoną do konkretnych liczb.
Firma Lotus oferuje na komputer PC program arkusza kalkulacyjnego 1-2-3, który dla użytkowników biurowych jest od 1983 roku najważniejszym programem. Program jest o tyle atrakcyjny że pozwala drukować wykresy ale w procesie myślenia analitycznego cofa nas do klasy 4 szkoły podstawowej.
Arkuszem można podsumować rachunki w firmie czy w domu. Ponieważ na zachodzie komputer PC jest tani i wypada mieć go w domu mimo iż jest zbędny, to można na nim używać arkusza kalkulacyjnego 1-2-3 i kilku gier. Arkuszem można wyliczyć raty od zakupy samochodu lub rozwiązać podobnego rodzaju zagadnienie.

Komputer PC może znaleźć wiele użytecznych zastosowań ale w krajach opóźnionych cywilizacyjnie może być użyty do arkusza 1-2-3, edytora tekstów i gier – pogłębiając jedynie zacofanie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz